GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-10-2021 14:33   Güncelleme : 03-10-2021 14:33

Vali Özkan: 'Benim Şehrimde Yemek Bir Medeniyettir'

Dünya üzerinde türbesi bulunan ilk aşçı olan Ateş Baz-ı Veli Hazretleri'ne ithafen 'Aşçı Dede' teması ve 'Benim Şehrimde Yemek Bir Medeniyettir' sloganı ile Konya'nın kadim yemek kültürünün tanıtıldığı 'GastroFest' Kalehan Ecdat Bahçesi'nde başladı.

Vali Özkan: 'Benim Şehrimde Yemek Bir Medeniyettir'

Festival'in açılışında bir konuşma gerçekleştiren Vali Vahdettin Özkan: "Konya'mızda yemek bir medeniyet. Bu festival ile hem medeniyet tarihimizden gelen önemli bir mecranın ilimizde yeni nesiller açısından müşahede edilmesi hem de bütün dünyaya Konya'mızın bu zenginliğinin tanıtılmasına katkı sağlayacak. Bu vesileyle Konya Büyükşehir Belediye'miz başta olmak üzere bütün paydaşlara teşekkür ediyorum. " diye konuştu.

Konuşmaların ardından Konya'daki üniversitelerin gastronomi bölümlerinden mezun olan öğrenciler için kuşak kuşanma töreni düzenlendi. Daha sonra Ateş Baz-ı Veli Türbesi'nden getirilen tuz bereket getirmesi için festivalin AŞ kazanına atıldı.

Konya GastroFest Pazar akşamına kadar Kalehan Ecdat Bahçesi'nde devam edecek.

Festival’in açılışına; Vali Vahdettin Özkan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İlimiz protokol üyeleri, Yurtiçinden ve Yurtdışından Şeflerimiz ve vatandaşlarımız katıldı.