YEREL
Giriş Tarihi : 21-09-2021 17:28   Güncelleme : 21-09-2021 17:28

Konyalı ve Karamanlı çiftçiler Konya Şeker Fabrikasında Toplandı : Sensiz Olmaz Recep Konuk Başkan

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi (PANKOBİRLİK) Genel Başkanı, Recep Konuk, 69. PANKOBİRLİK Olağan Genel Kurulunda 22 yıl boyunca yürüttüğü genel başkanlık görevini bırakacağını açıkladı. Konuk’un açıklamasının ardından traktör ve araçlarıyla Konya ve Karaman’dan gelen çiftçi ve çiftçi temsilcileri Konya Şeker fabrikasında toplanarak Konuk’u kararından vazgeçirmeye çalıştı.

Konyalı ve Karamanlı çiftçiler Konya Şeker Fabrikasında Toplandı  : Sensiz Olmaz Recep Konuk  Başkan

PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, geçtiğimiz günlerde 69. PANKOBİRLİK Olağan Genel Kurulunda 22 yıl boyunca yürüttüğü genel başkanlık görevini devredeceğini açıklamıştı. Konuk yayımladığı veda mesajında, “29.09.2021 Çarşamba günü kooperatifimizin genel kurulunu Konya Büyükşehir Belediye Stadyumu’nda yapacağız. 22 yıllık nöbeti bu genel kurulda devredeceğim. 22 yılın sonunda emanetin sahiplerinden yürekten bir hayır duası alabildiysem en büyük mutluluğum bu olacak” ifadelerine yer vermişti.

Konyalı çiftçiler Konya Şeker Fabrikasını bastı: Sensiz olmaz başkan!

 

ŞEKER FABRİKASINDA EYLEM

Konuk’u kararından vazgeçirmeye çalışan yüzlerce çiftçi ve çiftçi temsilcileri  saat 13.00’de ellerinde ‘sensiz olmaz başkan, bizi yalnız bırakma’ pankartlarıyla Konya Şeker Fabrikası önüne gelerek eylem yaptı.

 

Burada çiftçilere açıklama yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Hepokur, çiftçi ne derse onu yapacaklarını belirterek, “Çiftçi bugün Recep Konuk için buradaysa, Recep Konuk aday olmalı. Projesi olmayan insanlar eğer buraya gelirse hem çiftçimiz yara alacaktır hem de esnafımız yara alacaktır. Biz Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak çiftçinin yanındayız. Burada 15-16 bin kişi ekmek yiyor. Recep bey aday olmazsa burayı yönetecek insan olmaz. Bunlar ekip ruhudur. Ekip ruhu olmadan işler yürümez” dedi.

“KONYA ŞEKER BİTERSE BU ÜLKE KAYBEDER”

Gerçekleştirilen eylemde konuşan Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, Recep Konuk’un en az 1 dönem daha görevde kalması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

 “PANKOBİRLİK Recep Konuk önderliğinde üreticiye, çalışana, Konya’ya ve devlete her daim sahip çıktı. Bununla birlikte Konya Şeker’in gündemi her zaman üretici olmuştur. Bugün de üreticinin talebi neyse o yerine getirilmelidir. Üretici için Recep Konuk’un başarısı ortada. Son dönemde Konya Şeker’in elde ettiği bütün kazanımların heba olmaması Recep Konuk’un en az bir dönem daha başkanlık yapması ile mümkündür. Recep Konuk Konya Şeker sayısız hizmete imza attı. Konya Şeker Recep Konuk ile birlikte bir fabrikadan 45 tesise ulaştı. Torku gibi bir gıda devi çıkardık. Bugün Torku’nun sadece marka değeri 1 Milyar dolar tutarındadır. Şu da bir gerçek ki Konya Şeker biterse en başta bu topraklar ardından bu ülke kaybeder.”

“YENİDEN ADAY OLMAYA DAVET EDİYORUZ”

Konya Pancar ve Tarım Ürünleri Üreticileri Derneği (KONPADER) Başkanı Ahmet Bestil de Recep Konuk’a çağrıda bulunarak, “Biz herhangi bir menfaat için burada değiliz biz temsil ettiğimiz çiftçilerin haklarını korumak onları düşünmek zorundayız o yüzden buradayız recep konuk bu zamana kadar yapmış olduğu çalışmalar ile farkını ortaya koymuştur. Çiftçilerimizin istekleri çiftçi kuruluşlarının istekleri Recep Konuk başkanımızın yeniden aday olmasıdır. PANKOBİRLİK çiftçilerimizin göz bebeği ve son derece önemli kuruluştur gene aynı şekilde hayırlı çalışmalar yapılması için başkanımızı yeniden aday olmaya davet ediyoruz PANKOBİRLİK çiftçilerindir son kararı gene çiftçiler verecektir” ifadelerini kullandı.

KALABALIK OLAYSIZ BİR ŞEKİLDE DAĞILDI

Konya Şeker Fabrikası bahçesinde toplanan kalabalık daha sonra Anadolu Birlik Holding A.Ş’nin önüne gelerek “Sensiz olmaz Başkanım ”sloganları attı. Gerçekleştirilen eylemin ardından çiftçiler olaysız bir şekilde dağıldı.