GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-09-2021 15:34   Güncelleme : 20-09-2021 15:34

Kış ayları yaklaşırken cihazlarınızın bakımını yaptırmayı unutmayın

Kış yaklaşırken güvenli doğal gaz kullanımı konusunda abonelerini bilgilendiren SELÇUKGAZ, can ve mal güvenliği için dikkat edilmesi gereken hususları hatırlattı. Doğal gazın doğru kullanıldığında en güvenli yakıt olduğunu belirten SELÇUKGAZ Genel Müdür Vekili Yılmaz Kolsan, güvenli kullanım için cihaz bakımlarının yetkili servisler aracılığıyla düzenli olarak yaptırılması gerektiğini ifade etti.

Kış ayları yaklaşırken cihazlarınızın            bakımını yaptırmayı unutmayın

Türkiye’de dev projelere imza atan Cengiz Holding’in iştiraki SELÇUKGAZ, güvenli doğal gaz kullanımı hakkında abonelerini bilgilendirdi. Çevreci ve güvenli bir yakıt olan doğal gazın kullanımının her geçen gün arttığını belirten SELÇUKGAZ Genel Müdür Vekili Yılmaz Kolsan, “Konforlu ve tasarruflu bir ürün olan doğal gaz, doğru kullanıldığı sürece en güvenli yakıt olma özelliğine sahip. 26.000 abonemiz ve ailelerinin doğal gazı güvenli ve kesintisiz bir şekilde kullanması için çalışmalarımız sürüyor. Doğal gaza geçiş ve kullanım süreçlerinin her aşamasında, insan sağlığını ve can güvenliğini olumsuz etkileyebilecek risklerin önüne geçmek, abonelerimizin doğal gazın güvenli kullanımına ilişkin bilinçlenmesi bizim için büyük önem taşıyor” diye konuştu. Özellikle kış ayları yaklaşırken güvenli doğal gaz kullanımı için cihaz bakımlarının yetkili servisler aracılığıyla üretici tavsiyeleri doğrultusunda düzenli olarak yaptırılması konusunda aboneleri uyaran Kolsan, “Herhangi bir sorun yaşanmaması için yetkili olmayan kişiler tarafından yakıcı cihazlara ve doğal gaz tesisatlarına bakım ve müdahaleye kesinlikle müsaade edilmemelidir. Abonelerimiz, yetkili servislerin listesine SELÇUKGAZ’ın internet sitesinden ulaşabilirler” dedi.

MENFEZLER AÇIK TUTULMALI

Havalandırma menfezlerinin daima açık tutulması gerektiğini anımsatan Kolsan, “Havalandırma menfezi; yakıcı cihazın doğal gazı yakabilmek için gereken oksijeni aldığı, ortamın havalandırılabileceği açık havaya açılan cama veya duvara monte edilen sistemdir. İptal edilmesi veya kapatılması halinde can kaybına neden olabilecek büyük tehlikeler oluşabilir” diye konuştu. Endüstriyel ocak, fırın, soba, kombi gibi yakıcı cihazların bakımlarının da yetkili servisler aracılığıyla düzenli yaptırılması gerektiğini ifade eden Kolsan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Pide fırınları, endüstriyel ocak kullanan işletmeler, çay kazanı, kuzine, kombi, soba, kazan, brülör ve benzeri yakıcı cihazların bakımları, yetkili servislere düzenli olarak yaptırılmalı, doğal gaz ayarları kontrol ettirilmelidir. Bakımları yapılmamış olan yakıcı cihazlarda, zaman içinde baca bağlantılarında sızdırmaya bağlı karbon monoksit kaçağı, iç bağlantılarında ise doğal gaz kaçağı meydana gelebilir.” Abonelerin iletişim bilgilerinin güncel olmasının yapılacak bilgilendirmeler açısından önemine de değinilen açıklamada, “Aylık faturalar ve SMS’ler aracılığıyla abonelere güvenli kullanıma ilişkin bilgilendirmeler yapılmaya devam edilecek” denildi.