GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-09-2021 10:27   Güncelleme : 05-09-2021 10:27

Özel Okul Gazi Çocuğuna Yer Bulamadı

Bingöl’ün Alıncak Kırsalında 14 ağustos 2015 tarihinde teröristlerin kurduğu pusuda yaralanarak gazi olan ve geçtiğimiz ay içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, ‘Devlet Övünç Madalyası’ ile ödüllendirilen Polis Özel Harekat (PÖH) memuru Niyazi Acar, özel okulların şehit ve gazi çocukları için tanınan kontenjan olmasına rağmen çocuklarını kayıt yaptıramadı.

Özel Okul Gazi Çocuğuna Yer Bulamadı

Güneydoğu gazisi PÖH Memuru Niyazi Acar Seydişehir’de bulunan Özel Genç Kampüs Okullarına çocuklarını, ‘Şehit ve Gazi Çocukları Kontenjanından’ kayıt yaptırmak için başvuruda bulundu. Ancak müracaatı okul idaresinin kontenjanlarının dolduğu gerekçesi ile kabul edilmedi. Acar, “Adı geçen okulda bulunan ilk ve ortaokul kısımlarında iki çocuğumu geçen yıl kayıt yaptırdım. Çocuklarım burada eğitim görüyorlardı. Bu yıl kayıt yenilenmesi için tekrar müracaat ettim ancak bana kontenjanlarının dolduğu gerekçesi ile çocuklarını okula alamayacaklarını söylediler. Benim çocuklarım zaten bu okulda okuyorlardı. Bu yıl ne oldu da kontenjanları doldu” diye konuştu.

 

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Konya Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Ege ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu durum ile ne yazık ki sürekli karşılaşıyoruz. Konuyu ilgili makamlara ilettik. Bizlerde yakın takipçisi olacağız. Bu Vatan ve Bayrak için canlarını hiçe sayan şehit ve gazilerimizin hakları böylesine keyfi uygulamalar ile ellerinden alınamaz. Bu durumu ilgili makamlara ilettik gazimiz çocuklarını o okula göndermezse bile yapanın yanına kar kalmasını da arzu etmeyiz” dedi.

Özel okulların şehit ve gazi çocukları için yüzde 3 oranında kontenjan zorunluluğu olmasına rağmen çocuklarının kayıtlarının yapılmamasına bir anlam veremediğini de dile getiren Niyazi Acar, “Hakkımız olmasına rağmen okulun keyfi uygulaması ile karşı karşıya kalmam kabul edilecek bur durum değildi. Diğer taraftan bahse konu özel okul kontenjanlarını kimlerin çocukları ile doldurdu merak ediyorum” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın şehit ve gazi çocukları için yaptığı düzenlemeyi de hatırlatan Acar, “Milli Eğitim Bakanlığı Şehit ve Gazi çocukları için önemli bir düzenlemeye gitti. Buna göre, şehit ve gazi çocuklarını ücretsiz kayıt alan özel okullara Bakanlık tarafından ilave kontenjan verilecek.

Özel okulların Özel Öğretim Kurumları Kanunu'na göre yüzde 3 oranında ücretsiz öğrenci okutma zorunluluğu bulunuyor. Bu kapsamda, özel okullar, okutmak zorunda oldukları yüzde 3 ücretsiz öğrenci kontenjanını aşmamak üzere kayıt aldıkları her bir şehit ve gazi çocuğu için toplam kontenjanlarına ilave kontenjan alabilecekler. Bu düzenleme ile toplam kontenjanları dolan özel okulların da şehit ve gazi çocuklarını kayıt alabilmesine imkan sağlandı.

Bu imkanlarımız olmasına rağmen, çocuklarım bu okulda okumalarına rağmen Seydişehir Özel Genç Kampüs Okulları kontenjanlarında bu yıl tek bir şehit ve gazi çocuğu olmamasına rağmen kontenjanlarının dolduğunu gerekçe göstererek çocuklarımı kayıt yaptırmamakta direndi. Benim çocuklarımı tamamen ücretsiz okutmak gibi bir niyetim zaten yok. Yemek, servis ve tüm kırtasiye giderlerini ve diğer eğitim ihtiyaçlarının ücretlerini ödüyorum. Bende durumu CİMER-BİMER ve Valilik Makamına bildirdim.

Benim tek istediğim birisi ilköğretim diğeri ortaokul öğrencisi olan çocuklarımın aynı servis ile gidip gelmeleri aynı okulda eğitimlerini görmeleri idi. Cumhurbaşkanlığı tarafından Devlet Övünç Madalyasına layık görülürken bir özel okul tarafından bu derece dışlanmam beni ve çocuklarımı çok üzdü. Ben şehit te olabilirdim. O zaman benim çocuklarımın hakkını kim koruyacaktı. Seydişehir gibi milli ve manevi duyguları yüksek olan bir ilçede bu durumun yaşanması hiç hoş olmadı. Kaldı ki bundan sonra ben çocuklarımı o okula kesinlikle kayıt yaptırmam” diyerek yaşadığı sıkıntıyı dile getirdi.