GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-09-2021 09:39   Güncelleme : 05-09-2021 09:39

İrfan Vakfı AŞ ve AŞKTA Buluşturdu

Bundan beş asır öncesinde, Tekke ve asitane avlularında altı harlanmış kazanlarda pişen ve dağıtılan aşure aynı usülle 27 Muharrem Cumartesi günü sabahın erken saatlerinde İRFA açık hava meydanında ocakların uyandırılması ile başladı

İrfan Vakfı  AŞ ve AŞKTA Buluşturdu

. Altı harlanan büyük kazanlara 7 defa sudan geçirilen buğday atıldı ilk önce. Ardından kabukları dualarla soyulan nohut ve diğerleri. Türkiye'nin farklı bölgelerinde yetiştirilen farklı farklı taneler saatlerce kaynatıldı aynı kazanda. Okunan şifa ayetleri, mersiyeler, aşırlar ve tesbihatlarla kaynadılar, kaynaştılar, birleştiler ve tatlı bir aşa dönüşüp aşure oldular.

Resim önizlemesi

Her Muharrem İstanbul Sümbül Efendi Merkez Tekkesinde gerçekleştirilen “Aşure Kaynatma” geleneği İnsan ve İrfan Vakfı ile Konya’da “İRFA’da AŞURE” programı ile giyiminden kuşamına, malzemelerin hazırlanışından; dualar, mersiyeler ve aşırların okunacağı zamana kadar eski usûl üzere yeniden canlandırıldı.

Resim önizlemesi

 

Çok sayıda davetlinin ve misafirin katılımı ile gerçekleşen etkinlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu da muharrem ilahileri ile eşlik etti.

Resim önizlemesi

İnsan ve İrfan Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmed Fatih Çıtlak'ın da katıldığı törende Mevlid-i şerif, dua ve zikirlerle kaynatılıp soğumaya bırakılan 3 ton aşure akşam üzeri Konyalılara dağıtıldı.

Resim önizlemesi