S.T.K.
Giriş Tarihi : 02-09-2021 12:01   Güncelleme : 02-09-2021 12:01

Başkan Av. Mustafa Acar Mesleki Alanımız Daraltıldı

HUDER Konya Şubesi Başkanı Avukat Mustafa Acar 2021-2022 Adli Yılı açılışı dolayısıyla yaptığı açıklamada mesleki sorunları dile getirerek “Yargının kurucu unsuru olan avukatlar ile birlikte daha özgün ve etkili bir yargı sistemine doğru her geçen gün daha güvenle ilerleyeceğimize inanıyoruz” dedi.

    Başkan Av. Mustafa Acar Mesleki Alanımız Daraltıldı

Yargının temel amaçlarından birinin de adalete olan güveni daha çok yükseltmek ve kamu vicdanını tatmin edebilmek olmaması gerektiğini ifade eden Acar mesajında şu görüşlere yer verdi:

“Demokrasinin, insan haklarının, hukuk devletinin, güçlü bir ekonomik yapının, kalkınmanın, refahın, huzurun, güvenliğin ve barışın teminatı bağımsız ve nitelikli bir yargıdır. Hukuk bir değerler sistemi olup, hukukçuların işi de öncelikle adaletin yerine getirilmesini sağlamaktır. Adalet sistemi, güçsüzü koruyabildiği, mağdurun ve mazlumun gözyaşını silebildiği ölçüde kendinden söz ettirir. Millet olarak kendi aklımıza uyacak, olguları kendi gözlerimizle okuyacak, sorunları hiçbir ön yargının etkisinde kalmadan kendimiz tespit edecek, adil çözümleri araştırıp insanımıza ve insanlığa sunacak bir hukuk kültürüne ve insan kaynağına sahibiz. Biz, kendisi merkez olabilecek ve insanlığın ortak hukuk kültürüne katkılar sağlayabilecek bir milletiz. Güçlü yargı avukatların sorunları giderildiği ölçüde güçlüdür.

Yeni Adli yılın meslek dayanışmasının arttığı avukatların mesleki sorunlarının çözümünde ciddi ilerlemeler kaydedildiği bir yıl olması temennimiz. Hukuk Fakültelerinin niceliğinin azaltılıp niteliğinin arttırılması, mesleğe girişte sınav düzenlemesinin uygulanması, staj döneminde sigortalı çalışmaya imkân verilmesi, ticari şirketlerin avukat bulundurma zorunluluklarının genişletilmesi önemli önleyici tedbirlerden olacaktır.”

MESLEKİ ALANIMIZ DARALTILDI

Açıklamasında Avukatlık mesleğinin çözüm bekleyen sorunlarına ve duyduğu ihtiyaçlara da yer veren Acar bu konuda şunları dile getirdi:

“Zorunlu arabuluculuk, noterlere devredilen yargısal işler ve uzlaştırma derken, avukatlık mesleğinin faaliyet alanı iyice daraltılmıştır. Uyuşmazlıkların doğmadan önlenmesini hedefleyen koruyucu avukatlık uygulamaları geliştirilmelidir. Belirli miktarın üzerindeki sözleşmeler ile gayrimenkullün aynına ilişkin sözleşmelerin avukatlar eliyle yapılması, belirli davaların avukatlar eliyle takip edilmesi zorunluluğu getirilmelidir. Kişilerin vaktinde hukuki destek alması yargının iş yükünün azaltılması için de değerlidir. Her ticari şirket kuruluşunda belli saatlik hukuki danışmanlık almak zaruri olmalıdır. Yine ticari uyuşmazlıkların azaltılması, çalışma barışının devamlılığı için ticari şirketlerin avukat bulundurma gerekliliği genişletilmelidir.

CMK gereği avukat görevlendirmelerinde ücretler iyileştirilmeli, ödeme süreleri kısaltılmalıdır. Mesleğimizin başındaki meslektaşlarımıza prim desteği sağlanmalı, otuz yaş altı personel çalıştıranlar için yine süreli prim destekleri öngörülmelidir. Avukatlara kendi vekâletlerini düzenleme yetkisi verilmelidir. Veraset ilamı düzenleme yetkisi de Avukatlara verilmelidir.  Ayrıca asgari ücret tarifelerinde mutlaka iyileştirme yapılmalıdır.

Yargının kurucu unsuru olan avukatlar ile birlikte daha özgün ve etkili bir yargı sistemine doğru her geçen gün daha güvenle ilerleyeceğimize inanıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle HUDER Konya Şubesi ve şahsım adına 2021-2022 adli yılını kutlar, milletimize ve tüm insanlığa adalet, özgürlük ve huzur getirmesini dilerim.”