GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-08-2021 12:47   Güncelleme : 31-08-2021 12:47

Yiğit: “Barış, sevgi ve hoşgörü yaşam biçimi olarak benimsenmelidir”

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, barışın, sevginin ve hoşgörünün yaşam biçimi olarak benimsendiği; bir dünyada yaşamayı diledi.

 Yiğit: “Barış, sevgi ve hoşgörü yaşam biçimi olarak benimsenmelidir”

Mesajının devamında insanlık olarak savaşın, çatışmanın ve şiddetin olmadığı bir dünyada yaşanmalıdır diyen Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, “Almanya’nın 1 Eylül 1939’da Polonya’yı işgal etmesiyle başlayan II. Dünya Paylaşım Savaşı’nda 50 milyonun üzerinde insan ölmüş, kentler harabeye dönmüş, atom bombaları kullanılmış, tüm dünya kan ve gözyaşına boğulmuştur. Bu korkunç savaşın başladığı 1 Eylül, Dünya Barış Günü olarak kabul edilmiştir. Günümüzde de küresel emperyalizm saldırganlığını bütün vahşetiyle sürdürmekte, dünyanın daha birçok ülkesinde sömürü ağlarını genişletmek için kan ve gözyaşı dökmektedir. Bugün milyonlarca insan açlıkla karşı karşıyayken, bu insanlara yardım eli uzatmak yerine, kaynakların silahlanmaya ve savaşlara ayrılması, insanlığın büyük çelişkisidir. Sonu getirilemeyen çatışmalar, terör ve şiddet, Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok noktasında insanlığın geleceğini tehdit etmektedir. Ortadoğu’nun ekonomik kaynaklarını kontrol etmeye yönelen ABD ve AB emperyalizmi, bu amacı gerçekleştirmek için Ortadoğu halklarını birbirine boğazlatmaya ve bölgeyi bir kan gölüne çevirmeye başlamıştır” dedi.

Savaş, insanlık için bir yıkımdır

Özgür Ulaş Yiğit savaşın insanlık için bir yıkım olduğuna dikkat çekerek, “ Ülkemiz dünyanın ilk antiemperyalist Ulusal Kurtuluş Savaşını yaparak, başta komşu halklarımız olmak üzere tüm mazlum uluslara bağımsızlık kapılarını açmıştır. Türk ulusu, emperyalizme karşı verdiği kurtuluş mücadelesinde savaşın ne kadar korkunç olduğunu, yıkımını, kan ve gözyaşını çok yakından ve derinden yaşamıştır. Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, ‘Bir ulusun hayatı söz konusu olmadıkça savaş bir cinayettir.’ diyerek, savaşın insanlık için yıkım ve felaket olduğunu belirtmiştir. ‘Yurtta barış, dünyada barış’ sözüyle de ülkemizde ve tüm dünyada barışın yaşanması gerektiğini vurgulamıştır.

Eğitim-İş olarak 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, başta Ortadoğu halkları olmak üzere dünyanın değişik coğrafi bölgelerinde sürmekte olan savaş, şiddet ve terör eylemlerini nefretle kınıyor, lanetliyoruz.

Barışın, sevginin ve hoşgörünün herkes tarafından yaşam biçimi olarak benimsendiği; savaşın, terörün, çatışmanın, şiddetin, kavganın olmadığı bir dünyada yaşamak dileğiyle, tüm halkımızın ve dünya halklarının Dünya Barış Günü’nü kutluyoruz” diye konuştu.