S.T.K.
Giriş Tarihi : 26-08-2021 18:25   Güncelleme : 26-08-2021 18:25

DESMÜD Yönetimi Bakan Mustafa Varank ve Yardımcısı Hasan Büyükdede’yi ziyaret etti.

“Değirmen ve Sektör Makinaları Üreticileri Derneği” (DESMÜD) Yönetimi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’yi ziyaret etti. Toplantıya Sanayi Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Serkan Çelik de katıldı.

DESMÜD Yönetimi  Bakan  Mustafa Varank ve  Yardımcısı Hasan Büyükdede’yi ziyaret etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı makamında gerçekleşen ziyarette, Başkanımız Zeki Demirtaşoğlu ve beraberindeki DESMUD Yönetim Kurulu üyeleri  Cemil Gazel, Mehmet Çınar,  Mustafa Sarıca,  Sami Pirinç,  Görkem Alapala,  Emre Bacak ve Fatih Zihar sektördeki güncel gelişmeler hakkında Bakan Varank’a bilgiler verilmiştir.

Toplantıda sektörün hammadde probleminden, yurtdışından ithal edilen değirmen makinalarının gümrük vergisine kadar birçok konu masaya yatırıldı.

Zeki Demirtaşoğlu: “Sektörün ihtiyacı olan sac malzemeyle ilgili termin sürelerinin 3 ila 6 ay olması sebebiyle bu konuda en azından makine imalatçıları değirmenlerde kullandıkları sacın yurtdışına ihracatının önlenmesi için Türkiye’de ihracata ek gümrük vergisi konulabilir, böylece sac ihracatının önüne geçilmiş olur, çok daha katma değerli makinaya dönüştürüp makine ihracatı yaparak ülkemize çok daha fazla katma değer sağlamış oluruz” dedi. Demirtaşoğlu; “gıda ile ilgili makine üreten sektörümüz, gıda ile temas eden parçaların ve sacların, normal sacın dışında iç aksamların paslanmaz çelik olması hasebiyle, yurt dışından gelen ve yurt içinde üretimi olmayan paslanmaz çeliğe neden ek vergi konulduğunu anlamakta güçlük çekiyoruz” dedi. Konuşmasının devamında Sayın Demirtaşoğlu: “Konulan yaklaşık %20’lik Vergi’nin yurtdışındaki rekabet şansımızı azalttığı ve rakiplerimizin karşısında %20 geriye düşmemizi sağladığı için ihracatımızı olumsuz yönde etkilemektedir, ihracat rakamlarını artırmak ve sözümüzü tutabilmek için bu anlamsız yere konulan paslanmaz çelikteki ek vergilerin acilen kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi.

 

Ülkemizde değirmencilik noktasında lisans düzeyinde bir okul bulunmadığını söyleyen Genel Başkan Demirtaşoğlu: “Hedeflerimiz doğrultusunda ABD’de bulunan değirmencilik okuluna benzer bir yapıyı ülkemizde “Değirmencilik Kampüsü” olarak kurmak istediklerini ve farklı seviyelerde uluslararası öğrenciler de dâhil değirmencilik, hammadde ve sektörel üretime ilişkin kurslar vermek istediklerini ve bu kampüsün içerisinde; yatakhanesi, yemekhanesi, hammaddesi, depolama sistemleri, üretim tesisleri, un fabrikası, yem fabrikası ve çıkan yarı mamul işlenerek mamul maddeye dönüşmesi için, pastacılık, ekmekçilik, makarnacılık, bisküvicilik hatlarının kurulacağını ve bunlara ilişkin kurs programlarının düzenleneceğini” söyledi. Eğitim sonunda kursiyerlerin başarılı olmaları halinde aldıkları kurs ve eğitimlere istinaden sertifikaları bu kampüste DESMUD tarafından kendilerine takdim edileceğini, böyle bir projeyi Bakanlığımızın da desteğiyle Ankara’da gerçekleştirmek istiyoruz ”dedi.

 Bakan ise Ankara’da kurmak istediğimiz “Değirmencilik Kampüsüyle ilgili de uluslararası fonların buraya getirilmesiyle ilgili Bakanlık olarak konuya ilişkin birim amirleri vasıtasıyla destek sağlayacağının sözünü verdi.