S.T.K.
Giriş Tarihi : 21-08-2021 18:18   Güncelleme : 21-08-2021 18:18

DESMUD Başkanı Zeki Demirtaşoğlu: "Devletimizden beklediğimiz desteği göremiyoruz"

Genel Başkan Zeki Demirtaşoğlu sektöre ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

DESMUD Başkanı Zeki Demirtaşoğlu:

“Değirmen ve Sektör Makinaları Üreticileri Derneği” Başkanı Zeki Demirtaşoğlu sözlerine sektörün tarihçesi ile devam etti. Sektörle ilişkili üretilen makineler ve hangi sektörlere ait olduğuna dair bilgiler veren Sayın Zeki Demirtaşoğlu yurtiçi ve yurtdışı pazar payları hakkında bilgiler verdi. Sektörde Endüstri 4.0’ın önemine dikkat çeken Demirtaşoğlu, akıllı fabrikalarda katma değeri yüksek akıllı ürünler üretmenin günümüz endüstrisinde ne kadar önemli olduğunun altını çizdi.

 

Sektörümüzün ihracatçı konumunda Çin’den daha önde olmasına karşın, bürokratik anlamda yeterli desteği görüyor musunuz sorusuna ilişkin olarak ise; Çin’in dünyanın en büyük ekonomisi olmasına ve hammaddeye çok daha kolay erişim sağlamasına rağmen sektörde Çin’i geçtiğimizin ve dünya lideri olduğumuzun altını çizerek, mevcut birinciliğimizi sürdürmek ve 2023 ihracat hedeflerine ilişkin yol haritası belirlemek için devletimizin “yerli ve milli” üretim politikalarına paralel olarak Çin’den gelen değirmen malzemelerine ilişkin ek gümrük vergilerinin uygulanmasının “yerli ve milli” üreticiyi koruması adına önemli bir adım olacağını vurguladı.

 

Konuya ilişkin Dünya’dan gümrük vergilerine ilişkin örnekler veren Sayın Başkanımız bu konuda sektörümüzün şartsız devlet desteğine ihtiyaç hâsıl olduğunu fakat bürokratik anlamda bu destekleri göremediklerini ekledi. Sektörümüze ait Uluslararası fuar, sempozyum ve organizasyonlarla ilgili devlet büyüklerimizin katılımının öneminin altını çizen Genel Başkanımız bu konuda bürokrasimize çağrıda bulundu.

 

Hammadde konusuna da değinen Sayın Zeki Demirtaşoğlu, ihracattan ülkemize giren dövizin daha fazlasının katma değerli ürün üreterek yurda girebileceğini, bunun da sektör üreticilerine yeterli hammadde sağlanmasıyla mümkün olabileceğini söyledi. Öncelikli sektör imalatçılarının hammadde ihtiyacının karşılanıp, kalan kısmının ise ihracata ayrılmasının sektör adına daha sürdürülebilir bir model olduğuna dikkat çekti.

 HABER MERKEZİ