GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-08-2021 14:34   Güncelleme : 04-08-2021 14:34

Yüksek Askeri Şura sona erdi

Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) toplantısı Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında başladı.

Yüksek Askeri Şura sona erdi

Yüksek Askeri Şura toplantısı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştiriliyor. Şura üyeleri önce Anıtkabir’i ziyaret etti.. Ardından da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kritik YAŞ toplantısı başaldı..

Toplantıda bir üst rütbeye terfi edecek veya emekliye sevk edilecek general ve amiraller belirlenecek. Yaş haddinin yanı sıra bekleme süresini henüz doldurmayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in görevine devam etmesi öngörülüyor.

Kuvvet komutanlarının durumu da toplantıda ele alınacak. Kara kuvvetleri komutanı Orgeneral Ümit Dündar’ın yaş haddi, Hava kuvvetleri komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz’le Deniz Kuvvetleri komutanı Oramiral Adnan Özbal’ın görev süreleri bu yıl doluyor.

TSK’NIN KOMUTA KADEMESİ BELİRLENECEK

Şura’da üç kuvvet komutanının da durumları görüşülecek. Kuvvet komutanlarının emekliye ayrılmaları durumunda ise: Kara Kuvvetleri Komutanlığına 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Hava Kuvvetleri Komutanlığında Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Atilla Gülan, Deniz Kuvvetleri Komutanlığında ise Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu’nun getirilmesi bekleniyor. YAŞ’ta ayrıca bu yıl rütbede 4 yıl bekleme süresini tamamlayan toplam 77 general ve amiral terfi bekliyor.

Rütbe bekleme süresini şartını esneten düzenlemelerin ardından rütbesinde 3 yılını dolduran 46 general ve amiral de terfi heyecanı yaşayacak.

YAŞ’ta alınan kararlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayının ardından uygulamaya konulacak.