GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-07-2021 14:44   Güncelleme : 24-07-2021 14:44

Bektaş “Özgür basın demokrasilerin en büyük güvencesi olmuştur”

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş 24 Temmuz Basın bayramı nedeniyle yayımladığı kutlama mesajında, hak ve özgürlükleri temel alan tarafsız bir anlayışla görevini yerine getiren özgür basının demokrasilerin en büyük güvencesi olduğunu söyledi.

Bektaş “Özgür basın demokrasilerin en büyük güvencesi olmuştur”

Baskı altında kalmadan görevini özgür olarak yerine getiren basının demokrasinin güvencisi olduğunu belirten CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, “Basın, çağdaş demokrasilerin olmazsa olmazıdır. İletişim özgürlüğü şeffaf yönetim anlayışının temel yapı taşlarından biridir. Toplumsal değerlere saygılı, kişisel, hak ve özgürlükleri temel alan tarafsız bir anlayışla görevini yerine getiren özgür basın demokrasilerin en büyük güvencesi olmuştur. Çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan basının, kamuoyuna tarafsız, doğru ve hızlı biçimde bilgi ve haber vererek, toplumu aydınlatıp, meslek ilkelerine, kişilik haklarına saygı çerçevesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Basın, yaşadığımız bölge ve tüm dünyadaki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlamaktadır. Vatandaşla devlet arasındaki iletişimin sağlanması, kamuoyu oluşturulması gibi önemli görev ve sorumluluklar üstlenmektedir” dedi.

Basının ve basın emekçilerinin yanında olmaya devam edeceğiz

Barış Bektaş CHP olarak basının ve basın emekçilerinin yayında olduklarını ifade ederek, “Ülkemizin ve şehrimizin sorunlarının her zaman takipçisi olan ve bu sorunları tarafsız olarak kamuoyuna aktaran, zor şartlarda ve ekonomik koşulların olumsuzlukları içinde fedakârlık göstererek görevlerini en iyi şekilde yerine getiren basın emekçilerimize bizlere verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Basınımızın özgür olarak görevini yerine getirmesi için parti olarak elimizden gelen her türlü katkıyı her zaman verdiğimiz gibi vermeye de devam edeceğiz. Basının susturulduğu, haber alma hürriyetinin kısıtlandığı, bilgi edinme yollarının tıkandığı, sistematik oto sansürün uygulandığı böylesi bir dönemde, 24 Temmuz Basından Sansürün Kaldırılışı ve Basın Bayramı’nı kutlamaktan ne yazık ki uzağız. 24 Temmuz’u tutuklu gazetecilerin özgürlüğüne kavuştuğu, işsiz gazetecilerin olmadığı, baskı ve dayatmalardan arınmış özgür basın ve demokrasi için topyekûn mücadele günü olarak algılanması gerektiğine inanarak, basın mensuplarımızın 24 Temmuz Basın Bayramını kutlar, selam ve sevgilerimi sunarım” şeklinde konuştu.