SİYASET
Giriş Tarihi : 04-07-2021 09:35   Güncelleme : 04-07-2021 09:35

Ahmet Davutoğlu: Mülakat gidecek liyakat gelecek

Samsun 1. Olağan İl Kongresi'nde konuşan Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, "Mülakat gidecek liyakat gelecek" dedi.

Ahmet Davutoğlu: Mülakat gidecek liyakat gelecek

Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

"Ülkemizde kara bulutlar yoğun bir şekilde hissedilirken, devletin itibarı sarsılmışken, 24 Nisan soykırım kararında olduğu gibi büyük güçler karşısında sessiz kalarak devlet itibarını sarsan bir iktidar, devletin geleceği ile ilgili bütün temel değerleri sarsmışken işte biz Samsun'dan bütün Türkiye'ye yeni bir meşalenin yükseldiğini ilan ediyoruz.

"Mülakat gidecek liyakat gelecek"

Gençliğine ümit veremeyen bir devlet yönetiminin vazifesini yaptığı asla iddia edilemez. Partimizi kurduğumuz zaman birçok isim önüme geldi. Güzel isimler. Orada arkadaşlarımıza da söyledim bu parti geleceği inşa edecek olan gençlerin partisidir ve gençlere emanet edilmiştir.

Bütün vatan evlatlarını kendi evlatları göremeyenler asla devlet yöneticisi olamazlar.Düşün bu milletin yakasından. Kibrinzle, duyarsızlığınızla düşün. İki kesim var toplumda. Bir kesim milyar dolarlarla yurt dışında serveti olduğu iddia edilen yönetici kesimi. Doğru veya yanlış ayrı konu. Böyle bir iddia varsa bunun cevabı yetkililer tarafından verilmeli.Diğer tarafta organize suç örgütü, mafya liderleri tarafından milyon eurolarla rüşvet alan gazeteciler. Ve 10 bin dolar dedi ama sonra Sedat Peker düzeltti. Milyon dolarla maaş alan milletvekilleri. Bir tarafta bunlar bir tarafta bin 500 liraya geçinmeye çalışan emekli, asgari ücret, açlık sınırının altına inmiş ürününün karşılığını alamayan çiftçi, bir sabah uyandığında yüzde 15 elektrik zammıyla karşılaşan vatandaş. Neredeyse bir kast sistemi oluşmuş.

Sizden korkmayacak Gelecek Partisi kurucuları da bulduk. Yoldan önce yoldaş. Yola çıkmadan önce yoldaş bulacaksınız.

Şimdi de söylüyorum refik olmayanlar gitti, gerçek refikleri her yerde bulduk.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçildikten sonra nereden nereye geldik. Organize suç örgütü lideri yurt dışından videolar yayınlıyor. SBK ile ilgili bir dizi ifşaat ortaya saçıldı. Bugün de tosuncuk memlekete dönecek diye memnuniyet ifade ediyorlar. Bu tosuncuklar nereden çıktı? Bu tarlayı kim böyle sürdü?

Sayın Cumhurbaşkanı Reza Zarrab için dedi ki "Hayırseverden ne istiyorsunuz?" Ben ise Bakanlar Kurulu'nda bütün bakanlara söyledim "Bu adamla hiçbir arkadaşımızı resmini görmek istemiyorum" dedim. O gün yargılanmadığı için Türkiye'de, Türkiye'yi zora sokacak birtakım açıklamalarda bulunuyor. Şimdi de SBK yargılanmazsa Türkiye'yi zora sokacak açıklamalar gelecek.

Türk Lirası her gün değer kaybediyor. Ukrayna parası; iç savaş yaşayan ve Rusya gibi bir devle savaşan Ukrayna parası yüzde 5 ila 7 arasında değer kazandı.

Bu değer kayıplarının sebebi de önce kaybolup giden Hazine Bakanıdır; Damat Bakan. Sonra da o bakanı oraya atayıp yaptığı her açıklamayla Türk Lirasına değer kaybettiren Cumhurbaşkanı'dır.

TBMM önünde açıklama yapmamızı dahi engellediler. Çünkü bizden korkuyorlar.

İstiklal Savaşı'mızın şiarıyla sesleniyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk İstiklal Savaşı'nın en kritik aşamasında Sakarya Meydan Muharebesi'nin o çetin günlerinde, artık hattın korunmasının imkansız olduğu bir anda şöyle demişti: Artık hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. O satıh ise bütün vatandır.

Dışişleri Bakanı olduğumda dışişleri bürokratlarına şöyle seslenmiştim: Bundan sonra bütün dünyada diplomasi yapacağız. Artık hattı diplomasi yoktur, sathı diplomasi vardır. O satıh ise bütün dünyadır.

Artık şu veya bu bölgeyle sınırlı hattı siyaset yoktur. Bütün vatanı kapsayan sathı siyaset vardır. Ve satıh bütün vatandır, bütün demokrasidir.