GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-06-2021 15:16   Güncelleme : 26-06-2021 15:44

Bin yıllık yörük geleneğini sürdüren Sarıkeçelilere Konya’da baskı

Anadolu’da binlerce yıllık geleneği olan göçebe hayvancılığı sürdüren son topluluklardan Sarıkeçili yörükleri, bu yıl kuraklıkla birlikte yerel yönetimlerin baskısı yüzünden zor günler yaşıyor.

Bin yıllık yörük geleneğini sürdüren Sarıkeçelilere Konya’da baskı

Konya’nın Taşkent ilçesine bağlı Bolay Mahallesi’nde hayvanlarını otlatmak için Orman İşletme Şefliği’nden resmi izin alarak çadırını kuran Sarıkeçili yörüklerinden Musa Gök, AKP’li Taşkent Belediyesi’nin zabıtalarını göndererek çadırını kaldırması için baskı yapıldığını ileri sürdü. Duruma tepki gösteren Sarıkeçililer Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Pervin Savran ise, “Buna benzer sorunları birçok yerde yaşıyoruz. 30’u aşkın ailemiz mağdur. Bizim suçumuz ne? Biz bu vatana ne yaptık?” dedi.

Bin yıllık yörük geleneğini sürdüren Sarıkeçililere Konya’da baskı

GÜNDEM

19.06.2021

0

219

A+

A-

  •  
  •  
  •  

Kış aylarını Mersin sahillerinde, yaz aylarını ise Konya ve Karaman yaylalarında geçiren Sarıkeçili Yörükleri, Anadolu’nun göçebe yaşamını sürdüren son yörük topluluğu. Kuraklığın vurduğu mera ve yaylalarda hayvanlarını besleme sıkıntısına bu yıl yerel yönetimler ve sosyal baskılar eklendi.

“KENDİ VERDİKLERİ İZNİ İPTAL EDİYORLAR”

Mersin Aydıncık’tan 35 gün yolculuktan sonra Konya’nın Taşkent ilçesine ulaştığını ve Orman İşletme Müdürlüğü’nden otlatma izni almasına rağmen, iznini iptal ettiklerini ifade eden Sarıkeçili yörüklerinden Musa Gök, duruma tepki gösterdi. “Kendi verdikleri izni iptal ediyorlar” diyen Musa Gök şunları söyledi:

“Mersin Aydıncık’tan buraya göç ettik. 35 gündür yoldayım. Burada otlatma izni aldım. Ama buraya geldiğimde belediye başkanı encümenlerini gönderiyor. Orman işletme şefi iznini iptal ettik, orayı terk et diyor. Kendi verdikleri izni iptal ediyor. Şaşırmış bir vaziyette buradayım. Gidecek bir yerimiz yok. Bir gün karakoldan geliyorlar bir gün şef, bir gün belediyenin adamları geliyorlar. ‘Göçmezsen ceza yazarız’ diyorlar.”

“30’U AŞKIN AİLE MAĞDUR”

Sarıkeçeliler Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Pervin Savran ise 2012 yılında çıkarılan torba yasa ile birlikte gittikleri bölgelerde kendilerine otlatma izni verildiğini ancak her yıl hayvanlarını otlatmak için yerel halkın ve yerel yönetimlerin kendilerine çeşitli sorunlar yarattığını ifade etti. Bu yıl mera ve yaylalarda kuraklıktan dolayı ot sıkıntısı yaşandığını ve hayvanlarını beslemekte sıkıntılar yaşadıklarını belirten Savran, yapılan baskılardan dolayı da 30’u aşkın Sarıkeçili ailenin mağduriyet yaşadığını söyledi.  

Bu yıl geçmiş yıllardan daha fazla sorunla uğraştıklarını ifade eden Savran, şunları söyledi:

“Bu yıl sırasında çok ciddi sorunlarla yaşıyoruz. Önce Bozkır-Ahırlı bölgesinde otlatma iznimiz olduğu halde otlatma iznimiz iptal edildi. Şimdi de Taşkent’te otlatma iznimiz olduğu halde belediye zabıtalarını ve AK Partili belediye meclis üyelerini gönderiyor. Konuyla ilgili belediye başkanıyla makamında görüştük.  Başkan konaklanan bölge için, ‘orayı terk edin, orası vukuatlı bir bölge. Zamanında orada adam öldürüldü. Siz oraya izin almadan geldiniz. Mera için izin almanız lazım’ dedi. Ben ömrümü verdim bu işlere. Ben nereden izin alınacağını iyi biliyorum. Orası mera değil, orman. Ertesi günde Hadim Kaymakamı, Orman İşletme Şefi ve Jandarma Komutanı toplantı yaparak, ‘yörükler bu dağdan gitsin’ kararı alıyorlar. Kararın ardından jandarma ve bölge işletme şefi gelerek bölgeyi terk edin diyor. Biz de bölgeyi terk etmeyeceğimizi ve direneceğimiz söyledik.”

“ÇOBANIZ DİYE BİZİ OYALIYORLAR”

Konya Valiliği’nden de defalarca sorunlarını görüşmek için randevu talep ettiklerini ancak kabul edilmediğini ifade eden Savran, Valiliğin kendilerine sorunlarını pandemiden dolayı yazılı bir dilekçeyle iletilmesini istediğini söyledi.

“Biz şimdi bir maden ocağı işletmiş olsaydık vali bizi kapıda karşılardı” diyen Savran, “Biz çobanız bu yüzden bizi sadece oyalıyorlar. Taştan topraktan, ağaçtan ses geliyor ama koskoca Konya Valiliği’nden ses gelmiyor” şeklinde konuştu.

“BÖYLE HAYVANCILIK MI YAPILIR?”

Her geçen yıl üye sayımız sayılarının azaldığını aktaran Pervin Savran, “Ülkenin her tarafında taş ocakları bir gün hepimize mezar taşı olacak. Doğanın ve kültürün yok oluşuna seyirci kalana 1,2,3 pandemi yetmez. Çünkü biz doğal yaşamı yok ediyoruz. Maden ocakları yüzünden oksijen üretilmiyor. Karbon üretiliyor. Böyle hayvancılık mı yapılır?” açıklamasında bulundu.

 

KAYNAK:ENGERÇEK.COM( (MÜSLİM EVCİ)