GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-06-2021 23:18   Güncelleme : 08-06-2021 23:18

Kültür Sanat muhabirleri Aydın'da buluştu

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla, Kültür Sanat Muhabirleri derneği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Medya, Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları’ projesinin ikinci durağı Aydın’dı. Kültür Sanat muhabirleri 3-5 Haziran tarihlerinde Ege'nin incisi ve Efeler diyarı Aydın’ın Didim ilçesinde bir araya geldi

Kültür Sanat muhabirleri  Aydın'da buluştu

Didim Belediyesi ve Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinliğin açılış toplantısı 3 Haziran Perşembe akşamı saat 19.00’da gerçekleştirildi. Toplantıda Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir açılış konuşması yaptı. Aydın yerel yöneticilerinin katılımı ve İl Kültür Müdürlüğünce Aydın ilinin tarihi ve kültürel değerleri hakkında Kültür sanat muhabirlerine bilgilendirmeler yapıldı. 4-5 Haziran tarihlerinde de Kültür sanat muhabirlerine Didim, Söke ve Kuşadası’nda tarihi ve kültürel değerleri yerinde görme ve inceleme fırsatı sunacak geniş bir gezi programı düzenlendi. Didim Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşen programa Didim Kaymakamı Halil Avşar, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü M. Umut Tuncer, Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir, Kültür ve Turizm Bakanlığı Daire Başkanı Sanem Arıkan, Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti (ABGC) Başkanı Cem Ulucan ile Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen basın mensupları katıldı.

“AYDIN 23 ANTİK KENT BARINDIRAN BİR AÇIK HAVA MÜZESİDİR”

Kültür ve Sanat Muhabirleri Derneği Genel Başkanı İbrahim Gökdemir gerçekleştirdiği açılış konuşmasında, “Turizmi 81 vilayete yayma ve ülkemizin eşsiz kültürel mirasını milletimize hakkıyla tanıtma hedefiyle bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Medya, Kültür, Sanat ve Turizm Buluşmaları' projesinin ikinci durağı Efeler diyarı Aydın’dayız. Kültür Sanat Muhabirleri Derneği olarak Ankara, İstanbul, Edirne, Bursa, Mardin, Eskişehir, Erzurum, Kastamonu, Ağrı, Samsun ve daha pek çok ilimizde sayısız etkinlikler düzenledik. Bu sene içerisinde ilk etkinliğimizi Nisan ayında Kapadokya’nın merkezi Nevşehir ilimizin Göreme beldesinde gerçekleştirdik. Projemizde amacımız, keşfedilmeyi bekleyen tarihi ve kültürel değerlerimizi Kültür Sanat muhabirleri vasıtasıyla bizzat yerinde görüp medya yoluyla ülkemizin dört bir yanına duyurmaktır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığımızın üstün gayretleriyle Kültür, Sanat ve Turizm alanında yürüttükleri çalışmalara bir nebze de olsun katkı sunabilmektir gayemiz. Efeler diyarı Aydın’dayız. 'Efeler diyarı' diyoruz Çünkü Kurtuluş Savaşı’nda Ege’nin koruyucusu vasfını üstlenen efeler, ülkemizin işgal girişimine karşı ilk direniş örgütlerini kuran fedakâr yiğitlerdir. Aydın ilimiz kültürüyle olduğu kadar derin tarihi ve bıraktığı izlerle açık hava müzesidir. 23 antik kent barındıran bir açık hava müzesinden bahsediyoruz” dedi.

“AYDIN TOPRAKLARI BEREKETLİDİR”

Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (ABGC) Cem Ulucan ise Aydın'ın il olarak farklı ve güzel bir kent olduğunu belirterek “Aydın sıcak bir yer ama insanları da çok sıcak. Tarihi ve kültür değerleri fazla; en güzel incir ve kestane burada yetişiyor. Aydın'ın toprakları bereketlidir. Birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Aydın'ın denizinin de güzel olduğunu göreceğiz. Sizleri ağırlamaktan mutluyuz. Dört kutsal kitapta da anılan en güzel incir ve daha birçok ürün bu bereketli topraklarda yetişiyor. Türkiye’nin farklı illerinden gelen gazeteci dostlarımıza sadece yer üstündeki güzellikleri değil, Aydın’ın denizinin de güzel olduğunu gösterdik. Didim, Söke ve Kuşadası belediyelerinin yanı sıra su altı tüplü dalış etkinliğine sponsor olan psikolog Serkan Sevim’e teşekkür ederiz” dedi.

“AYDIN'I KEŞFETMEK GÜNLER SÜRER”

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü M. Umut Tuncer “Aydın özel bir şehir, çok daha iyisini hak eden bir şehir, Turizm ve Kültür şehri. Dört bir yanında kültürlere ev sahipliği yapmış. Aydın’ı keşfetmek için günlerce Aydın’ı gezmek lazım. Harika bir kültür ve turizm kenti. Pandemiyi de en iyi yöneten süreci başarıyla yürüten bir şehirdeyiz. Gelecek yıl da sizleri daha büyük bir organizasyonda ağırlamak isteriz. Her zaman sizlerin yanındayız” dedi. Didim Kaymakamı Halil Avşar ise konuşmasında kültür ve sanat toplumun temel taşlarında birisi olduğunun altını çizerek, “Bu anlamda gerek Türkiye’nin gerekse Dünyanın en önemli kentlerinden biri olan Didim’in kültürel yapılar mevcut. Milet Antik Kenti bilimsel bir kültür kenti ve Tales’in memleketi. Apollon Tapınağı da Büyük İskender’in bilgi aldığı bir bilimcilik merkezi. Bu noktada bu kültürleri sizleri tanıtmaktan mutlu olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

“GÖKYÜZÜ ALTINDAKİ EN GÜZEL YERYÜZÜ”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Daire Başkanı Sanem Arıkan da güzel bir etkinlikte birlikte olmaktan mutlu olduklarını kaydederek, “Aydın gerçekten çok güzel bir yer; Heredot’un söylediği gökyüzü altındaki en güzel yeryüzü olan bir yer. Onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış Aydın’ın bu güzelliklerini sizlerinde okurlarınıza anlatmanız değer katacak. Bizler sizlerine, turizmcilerine ve yatırımcıların yanında olduğumuzu da bildirmek istiyorum” şeklinde ifadeler kullandı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz etkinliğe yurt dışında olduğundan dolayı katılamadığını bildirerek bir mesaj gönderdi. Mesajında Yapılan etkinliğin İç turizmi 81 vilayette yayma ve kültür turizmine katkısı dolayısıyla başarılı bulduklarını ifade etti.

DİDİM, SÖKE VE KUŞADASI GEZİLDİ

Didim’deki etkinlik kapsamında basın mensupları Didim Belediyesinin ev sahipliğinde ilk olarak Didim Belediyesi Mübadele ve Anı Evi’ni gezerek bilgi aldılar. Ardından İlçenin simgesi olan binlerce yıllık Apollon Tapınağı’nı rehber eşliğinde gezen basın mensupları bol bol fotoğraf çektirdi. Gezi kapsamında Balat Mahallesindeki Dünyaca ünlü Milet Antik Kenti gezildi. Milet Antik Kenti’nin ardından Didim Belediyesi Tıbbi Aromatik ve Süs Bitkileri Serası’nı gezen basın mensupları, sera hakkında yetkililerden bilgiler aldı. Kültür Sanat Muhabirleri Derneği üyeleri, Söke Doğanbey’de Dilek Yarım adası Milli Parkı’nı ve orada bulunan eski Rum evlerini incelediler. Karina ve Güllübahçe Prien Antik kentlerini ziyaret ettiler. Kuşadası’ndaki Kadıkalesi kazı alanı, Tarihi Kuşadası Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı ve Mikro Minyatür Müzesi’ni gezdiler.