İLÇELER
Giriş Tarihi : 28-05-2021 18:47   Güncelleme : 28-05-2021 18:47

İşcan'dan Fetih Mesajı

Yunak İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut İşcan, Istanbul'un Fethinin 568. Yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

İşcan'dan Fetih Mesajı

İşcan, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Tarih boyunca üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış olan tarih ve kültür şehri İstanbul’un, Fatih Sultan Mehmed Han Hazretleri tarafından 29 Mayıs 1453 tarihinde fethedilişinin 568. yıldönümüne erişmiş bulunmaktayız.

Peygamber Efendimizin, "Kostantiniyye, bir gün fetholunacaktır. Onu fetheden asker ne güzel asker, onu fetheden komutan ne güzel komutandır." övgüsüne mazhar olmak amacıyla, yüzyıllarca süren mücadelelerin sonunda büyük bir inanç ve askeri deha ile gerçekleştirilen bu fetih, köklü medeniyetimizin, bir çağı kapatıp yeni bir çağ açarak insanlık tarihine damgasını vurduğu, dünya tarihini derinden etkileyen büyük bir zafer olarak tarihe geçmiştir. Sadece toprakları değil, gönülleri de fetheden ecdadımızın adaletli, merhametli ve hoşgörülü yönetimiyle yüzyıllarca farklı kültür ve dinlerin bir arada yaşadığı bu kadim şehir, bu özelliğiyle tüm dünyaya örnek teşkil eden, hem coğrafi hem de ticari açıdan dünyanın başkenti konumunda bir medeniyet merkezidir. Bu özellikleriyle fetih ve İstanbul, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Aziz Milletimiz için daima gurur ve ilham kaynağı olacaktır. Ayrıca, bu seneki yıl dönümünde Ayasofya'nın tekrar cami olarak ibadete açılmış olması bizleri oldukça mesrur ve memnun etmiştir.

İstanbul’un fethinin 568. yıldönümünün bütün milletimize hayırlar getirmesi temennisiyle, başta fethin mimarı Fatih Sultan Mehmed Han Hazretleri olmak üzere, bu cennet vatan için canlarını seve seve feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum.”