YEREL
Giriş Tarihi : 26-05-2021 16:17   Güncelleme : 26-05-2021 16:17

Başkan Hasan Kılca'dan 27 Mayıs Darbesi'nin 61. Yıl Dönümü Mesajı

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, 27 Mayıs Askeri Darbesi’nin 61’inci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. 27 Mayıs’ı milletin zihninde silinmez bir leke olarak niteleyen Başkan Hasan Kılca, “Ülkemizin ve milletimizin hem zihninde hem sinesinde derin yaralar açan darbeler dönemi, bir daha açılmamak kaydıyla kapanmıştır. Milli ve manevi değerleriyle et ve kemik misali bütünleşen bu millet, hiçbir dönemde darbelere boyun eğmemiş, bundan sonra da eğmeyecektir” dedi.

Başkan Hasan Kılca'dan 27 Mayıs Darbesi'nin 61. Yıl Dönümü Mesajı

27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi'nin 61’inci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilen ilk darbe olma özelliği taşıyan 27 Mayıs’ın Türk milletine, demokrasiye, özgürlüğe ve milletin geleceğine yapılan büyük bir ihanet olduğunun altını çizdi.

Başkan Hasan Kılca’nın 27 Mayıs mesajı şu şekilde:

“27 Mayıs Darbesi, Türk siyasetinin en büyük kırılma noktası olmakla birlikte tarihinin en kara lekesidir. Zira Türkiye Cumhuriyeti’nin merhum Başbakanı Adnan Menderes ve arkadaşları bu darbe girişimi ile şehit edilmiştir. Demokrasimize, ülkemize ve milletimize karşı yapılan 27 Mayıs Darbesi de bugün yaşadığımız sancıların da temelini atmıştır. Yapılan tüm darbeler ve girişimleri baskıcı ve zorbacı bir tutum sergileyerek ülkemizi her anlamda geri bırakmıştır. 27 Mayıs başta olmak üzere tüm darbelerin izlerinin, baskı ve zorlamalarının ortadan kalkması yarınlarımızın selameti için büyük önem taşımaktadır. Yakın tarihimizde şahit olduğumuz 15 Temmuz darbe girişiminde bir kez daha anladık ki birlik ve beraberlik içerisinde kenetlendiğimizde özgürlüğümüzden taviz vermeyeceğimizi tüm cihana göstermiş olduk. Bilinmelidir ki Anadolu topraklarında bu aziz milletin hak, adalet, milli ve manevi değerlerine kasteden zihniyet her zaman kaybetmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle, türlü hakaretlere maruz kalarak idam edilen ezan ve demokrasi şehidi merhum Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ı rahmetle anıyor, böyle acıların bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum.”