SİYASET
Giriş Tarihi : 21-05-2021 09:05   Güncelleme : 21-05-2021 09:05

Sosyal medya aile yapısını bozuyor

MHP Konya Milletvekili Esin Kara,İnternet ve sosyal medya kullanımının aile birliği üzerindeki zararlı etkilerinin araştırılması için Araştırma Önergesini meclis gündemine taşıyarak fazla sosyal medya kullanımın evlilikleri olumsuz etkilediğini söyledi.

Sosyal medya aile yapısını bozuyor

Milliyetçi Hareket Partisi Konya Milletvekili Esin Kara, fazla sosyal medya kullanımının evlilikleri olumsuz etkilediğini söyledi.  Milletvekili Kara, sosyal medya kullanımın düzenlenmesi gerektiğine vurgu yaptı. İnternet kullanımının hızlı bir şekilde arttığını söyleyen Kara, “İnternetle birlikle sosyal medya kullanımı günlük yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmektedir. Özellikle akıllı telefonların gelişim göstermesi, sosyal medya kullanımını daha da arttırmakta ve kişiler arası iletişim kopukluklarının üst seviyede yaşanmasına neden olmaktadır. Sanal iletişim şekli bireylerin bir açıdan kolay bir biçimde sosyalleşmesini sağlarken, diğer açıdan da evlilik birliğini tehdit etmektedir” dedi.

 

Toplumun en küçük parçasının aile olduğunu ifade eden Kara, “Ailenin bozulması, milletin bozulmasına giden bir yol olarak görülmektedir. Bu yüzden aile bütünlüğünün her daim sağlanması ve çocuklarında düzgün bir aile ortamında yetişmesi her zaman bizim savunduğumuz bir politikadır” dedi. İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte aile yapısının hızla bozulmaya başladığını ifade eden Kara, “Eskiden bir şey yediğimiz zaman konu komşu ile paylaşan bir millettik. Şimdi ise yediğimizi, içtiğimizi kısaca her şeyimizi sosyal medyadan paylaşıyoruz.  Her şeyi paylaşma çılgınlığı sosyal medyada tamamen farklı alanlara da gidebilmektedir. Eskiden aile içinde herkes birbiriyle sohbet ederken, TV bile kapatılırken şimdiler de ise insanların sohbet etmemeye başladığını görüyoruz.  Sadece evde değil; parkta, restoranlarda hatta misafirlikte bile herkes ister istemez sosyal medya ya dalmış bir şekilde zaman geçirmeye başladı. Bireylerin çoğunluğu sabah uyanır uyanmaz akıllı telefonlarından veya bilgisayarından öncelikle üye oldukları sosyal medya sayfalarına bakmakta ve bu sayfalarda oldukça fazla zaman geçirmektedir. Eşler arasında gerçekleşen bu durum önemli bir iletişim kopukluğuna da neden olmaktadır. Çünkü çiftler en sağlıklı iletişim biçimi olan yüz yüze iletişim yerine çağımızın hastalığı haline gelen sosyal medyada vakit geçirmektedir” şeklinde konuştu.

941c4edddgjtojlwsaeabyw.jpg

‘SOSYAL MEDYA KULLANIMI ARTTIKÇA EŞLER ARASINDAKİ İLETİŞİM AZALIYOR’

Özellikle evli çiftler arasında sosyal medya kullanımdan dolayı iletişim kopukluğu yaşandığına dikkat çeken Kara, “Genelde eşler arasında aldatma ya da ailelerin yıkılmasına neden olabilecek sonuçlara varan sosyal medya kullanımı genişledi. Sosyal medya ortamında insanlar fotoğraf paylaşarak ya da farklı bir şekilde birbirleriyle sohbet ortamları buluyorlar. Bu sohbet ortamları ile birlikte eşler arasında aldatmaya olayları da ortaya çıkmaya başladı. Sosyal medyanın etkisinden dolayı birçok çift boşandı.” dedi.

5b9673cb61361f1708ae1493.jpg

‘SOSYAL MEDYA KULLANIMI DÜZENLENMELİ’

Milletvekili Kara, sosyal medya kullanımın düzenlenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Kara, “Sosyal medya kullanımı konusunda gerek çocuklarımıza gerekse aile bireylerine eğitim verilmeli. Hem Konya’mızla ilgili hem de Türkiye gündemi ile ilgili yapılması gereken ne varsa dile getirmeye çalışıyoruz. Benim temennin bu konuda bir komisyonun kurulmasıdır. Bu komisyon sayesinde sosyal medyanın aile üzerindeki etkilerinin detaylı bir şekilde araştırılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

bosanma-davasinda-neler-delil-olarak-kullanilabilir-1.jpg

‘TEKNOLOJİYİ GÜZEL KULLANMALIYIZ’

Kara, “Aslında teknolojiyi çok güzel kullanmalıyız. Siber saldırılar, sanal ortamda savaşlar oluyor. Bizim bilgisayar programlarını çok güzel kullanabilecek zeki çocuklarımıza ihtiyacımız var. Bu alanda sosyal medya kullanımını geliştirmeliyiz. Ama aileyi bozacak ya da çocuklar üzerinde olumsuz etkiler oluşturacak şekilde sosyal medya kullanmayalım. Yani sosyal medya demek yediğimiz içtiğimizin ya da gezdiğimizin yerlerin paylaşıldığı bir alan olmamalı” diye konuştu.

 KAYNAK: EMİNE ÇOLAK / YENİ HABER GAZETESİ