SİYASET
Giriş Tarihi : 01-05-2021 04:17   Güncelleme : 01-05-2021 04:17

Milletvekili Karaduman; ''Bill Gates Vakfına Ne Kadar Toprak satıldı''

Saadet Partisi Konya Milletvekilimiz Abdulkadir Karaduman son günlerde gündeme gelen, Bill Gates'e toprak satışı konusunda Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli'nin cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Milletvekili Karaduman; ''Bill Gates Vakfına  Ne Kadar Toprak  satıldı''

Genellikle tarım, gıda ve insan sağlığı konularıyla güdeme gelen bilgisayar programcısı Bill Gates’in Trakya dâhil ülkemizin birçok bölgesinde aracı firmalar üzerinden binlerce dönüm tarım arazisi satın aldığı ile ilgili haberler ulusal basında yer almıştır. Bill Gates Vakfı Ortadoğu temsilcisinin 9 Aralık 2018 tarihinde Bakanlığınızı ziyareti ile ilgili bilgiler web sitenizde yer almaktadır. Ziyaretin ardından Gates Vakfı ve Bakanlığınız ortaklaşa çalıştay gerçekleştirmişti. 7 Mayıs 2019'da ise Gates Vakfı ve Dışişleri Bakanlığı arasında “Etki Hızlandırıcı Pilot Uygulama Belgesi” imzalanmış, bu belgenin "tarımsal kalkınma" alanında Bakanlığınızın Gates Vakfı'yla işbirliği yapmasını öngören bir belge olduğu belirtilse de içeriğiyle ilgili detaylı bilgiye ulaşılamamaktadır.

Son zamanlarda insan sağlığını tehdit eden GDO’lu gıda ürünleri ve tohumların piyasadaki varlığı artmıştır. Bu durumun gıda ile ülkelerin kontrol edilmesi amacını gerçekleştirmek için çeşitli kuruluşlarca yaygınlaştırılmaya çalıştırıldığı bilinmektedir.

Bu bağlamda;

  1. Son bir yıl içerisinde ülkemizde dışarıya satılan toprak miktarı toplamda ne kadardır? Bu satışlar hangi tarihte kimlere yapılmıştır?
  2. Bill Gates’in tarım arazisi satın almak için aracı olacak kullandığı kişi ve firmalar hangileridir? Bakanlığınız bunu tespit etmek için bir çalışma başlatmış mıdır?
  3. Gates Vakfı’nın ülkemizdeki faaliyet alanı nedir? Tarımsal kalkınma konusunda bu vakfın ne tür çalışmaları vardır? Bu çalışmalar Bakanlığınızın bilgisi dâhilinde mi yapılıyor?
  4. Gates Vakfı’nın ülkemizdeki faaliyetleriyle Bill Gates’in tarım arazisi satın alması arasında nasıl bir bağlantı bulunmaktadır?
  5. Etki Hızlandırıcı Pilot Uygulama Belgesinin belirlediği çerçevede “tarımsal kalkınma” konusunda Bakanlığınızca yapılması zorunlu icraatlar nelerdir?