GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-04-2021 16:57   Güncelleme : 28-04-2021 16:57

Reyhanlı Vakfı, Burslarını Erol Güngör Anısına İthaf Etti

Selçuk Üniversitesi (SÜ) bünyesinde faaliyet gösteren Reyhanlı Vakfı tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere verilen 2021 yılındaki burslar, Üniversitenin eski rektörlerinden Prof. Dr. Erol Güngör’ün vefatının 38. yıl dönümü anısına ithaf edildi.

Reyhanlı Vakfı, Burslarını Erol Güngör Anısına İthaf Etti

Reyhanlı Vakfı Genel Müdürü Öğr. Gör. Salim Eker konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Selçuk Üniversitesi çatısı altında SÜ Yaşatma ve Geliştirme Vakfı ile Reyhanlı Vakfının faaliyet gösterdiğini söyledi. Reyhanlı Vakfının, Tülay Orfikanji’nin katkılarıyla 1990 yılında kurulduğunu hatırlatan Eker, Vakfın Selçuk Üniversitesinde ihtiyaç sahibi öğrencilere burs sağlamak üzere çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade etti.

 

Eker, Vakıf olarak bugüne kadar binlerce öğrenciye burs programı düzenlediklerini belirterek, “Vakıf olarak bu yıl ki burslarımızı Selçuk Üniversitesinin eski rektörlerinden Türk milleti ve değerleri açısından önemli bir isim olan Prof. Dr. Erol Güngör hocamızın anısına vermek istedik. Nisan ayı itibarıyla Prof. Dr. Erol Güngör bursu olarak öğrencilerimize takdim ettik. Prof. Dr. Erol Güngör hocamızın sadece Selçuk Üniversitesi açısından değil; Türk milletinin gelişmesinde de önemli fikirleri var. Biz de bunları göz önünde bulundurarak vefa borcu olarak Prof. Dr. Erol Güngör bursu olarak vermenin haklı gururunu yaşıyoruz. Vakıf olarak Prof. Dr. Erol Güngör hocamızın dediği gibi ‘Türk milletinin kendine özgü, diğer milletlerden ayırıcı bir kültüre sahip olduğu kabulünden yola çıkmaktayız. Tarih boyunca Türk milletini bir arada tutan temel ve can alıcı faktör; Türklerin kendi öz niteliklerinden kaynaklanan hasletler ile daha sonra tanıştıkları İslam’ın verdiği katkıyla zenginleşip kökleşen Türk kültürüdür’ düşüncesiyle hareket etmekteyiz. Ahi Evran düsturuyla oluşturduğumuz Reyhanlı Vakfı, bu yolda hizmet etmeye devam edecektir.” diye konuştu.

 

Burs imkânı tanıdıkları öğrenci sayısını artırmak istediklerini anlatan Eker, “Şu anda 100 öğrencimize burs vermekteyiz. İnşallah bu sayıyı daha da artırırız. Vakıf olarak herhangi şart aranmaksızın şehit ve gazilerimizin birinci derece yakınlarına da burs vermekteyiz. Öğrencilerimiz için aranan şartlar ise ailenin gelir düzeyi, okul başarı durumu ve sabıka kaydının bulunmamasıdır. Hayırseverlerimizin her iki Vakfımıza da sahip çıkmasını diliyoruz. Bu anlamda, burs olanağı sağladığımız öğrenci sayımızı binlerle ifade etmeyi umut ediyoruz. Unutulmamalıdır ki bu ülke gençlerin üzerinden yükselecek. Bizlerin buna inancı tam. Bu vesileyle tüm hemşehrilerimizin, hocalarımızın, öğrencilerimizin Ramazan ayını kutluyoruz.” dedi.