ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 24-04-2021 15:32   Güncelleme : 24-04-2021 15:32

Konyalı İş adamı Thodex'te Tosuncuk’a 38 milyon lira kaptırdı

Thodex skandalı iş dünyasını da hareketlendirdi. Kripto para borsası Thodex'te bulunan 2 milyar dolarlık parayla yurtdışına kaçan Faruk Fatih Özer'e parasını kaptıranlar arasında iş adamları da var. Konya'da bir iş adamının 38 milyon TL yatırımı olduğu ve savcılığa başvurduğu öğrenildi.

Konyalı İş adamı Thodex'te Tosuncuk’a 38 milyon lira kaptırdı

Thodex vurgunu iş dünyasını da sarstı. Edinilen bilgiye göre, sistemde çok sayıda işadamının yatırımı vardı. Bazı işadamlarının coin'lere milyonlarca lira yatırdığı öğrenildi.

50 MİLYON LİRASINI KAPTIRDI

Konya'da gıda fabrikası bulunan, Thodex'te 38 milyon TL'si olan bir işadamı avukatları aracılığıyla önceki gün savcılığa başvurdu. Gelen bilgilere göre, sistemde 50 milyon lira ve üzerinde birikimi olanlar da var. Önceki gün şirketin merkezine giden bir mağdur da sistemde 30 milyonu olduğunu ve bir haftadır muhatap bulamadığını açıklamıştı. Ofise gelip muhatap bulamayan başka bir işadamı ise Caner Şen oldu. Polisi arayan Şen, ekiplerin gelmesiyle binaya girmek istedi.

4 MİLYON LİRALIK COİN ALDIM

Şen, yaptığı açıklamada "Kitap basım işleriyle uğraşıyorum. Şirketim var. Geçtiğimiz yıl 4 milyon liralık coin aldım. İlk zamanlar sorunsuz çalışıyordu. Param katlanarak çoğaldı. En son 30 milyon lirayı buldu. Geçen cuma günü aksaklıklar yaşanınca paramı çekmeye çalıştım. Başarısız oldum. Şirket yetkililerini aradım, sorun var düzelince paranız yerine gelecek dediler. Ancak kandırdılar" dedi.

TOSUNCUK GELMEDİ…

Thodex vurgununda Türkiye'ye dönüş yaparak adli makamlar ile işbirliği içerisinde olacağını ve ödemeleri yapacağını belirten Thodex'in kurucusu ve CEO'su Faruk Fatih Özer'in açıklamaları ise akıllara Çiftlik Bank vurgunuyla adını duyuran Mehmet Aydın'ı getirdi. 'Tosuncuk' lakabıyla gündeme gelen, vatandaşların milyonlarca lirasını 'ponzi' sistemiyle dolandıran Aydın da o dönemde "Türkiye'ye geleceğim mağdurların paralarını Bitcoin ile ödeyeceğim" demişti. Ancak 3 yıldır izine rastlanmadı.

BİR HAFTADIR YOKTU

SABAH, şirket çalışanlarına da ulaştı. 40 kişilik ekibin çoğu pandemi nedeniyle uzaktan çalışıyordu. Olay ortaya çıkmadan yaklaşık 1 hafta önce CEO ile irtibat kuramadıklarını anlatan çalışanlar, "Bir haftadır bazı işlerin olumsuz gittiğini görüyorduk. Hiçbir sorumuza yanıt alamadık. Şu anda bizler de tehdit ediliyoruz. Üst düzey yöneticiler de Fatih Özer'den bilgi alamadı" dedi.

SABAHA KADAR MESAJLAŞTI

Hürriyet'in haberine göre Faruk Fatih Özer yurtdışına çıktıktan sonra ise whatsapp grubundan şirket çalışanlarıyla sabaha kadar yazışmayı sürdürdü. Özer mesajlarında "Korkmayın, panik yapmayın, her şey normale dönecek. Sizi mağdur etmeyeceğim" dedi. Mesajlar daha sonra kesildi.

'TELEFONDA AĞLADI'

THODEX sistemi üzerinden binlerce lira para kaybeden mağdurlar ise gün boyunca şirketten yetkili birilerine ulaşmaya çalıştı. Mağdurlardan Caner Şen polis operasyonu yapıldığı sırada ağabey Güven Özer'i telefonla aradı. Caner Şen, "Güven'i görüntülü aradım. Telefonu açtı. Beni görünce ağlamaya başladı. 'Her şey düzelecek merak etmeyin' dedi. Sonra telefonu kapattı" dedi.

İADESİ İÇİN İŞLEM BAŞLATILDI

Yatırımcıların 2 milyar dolar kripto varlığıyla sırra kadem basan Thodex'in kurucu ve yöneticisi Fatih Faruk Özer'in kırmızı bültenle aranması ve Arnavutluk'tan iadesi için işlem başlatıldı. İstanbul merkezli 8 ilde gerçekleştirilen operasyonda haklarında gözaltı kararı verilen 78 kişiden 66'sı yakalandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Thodex'in kurucu ve yöneticisi Faruk Fatih Özer'in bankalardaki 31 milyon lirasına el konulduğunu açıkladı.

INTERPOL BÜLTEN ÇIKARDI

Adalet Bakanlığı, Arnavutluk'a kaçtığı tespit edilen Thodex'in sahibi Fatih Faruk Özer'in (27) kırmızı bültenle aranması ve iadesi için dün işlem başlattı. Emniyet Genel Müdürlüğü de Özer hakkında Interpol nezdinde kırmızı bülten çıkarıldığını duyurdu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Özer'in yakalanması için Arnavutluk İçişleri Bakanı Bledar Cuci ile telefonda görüştü.

62 KİŞİYE GÖZALTI YAPILDI

İstanbul Emniyeti Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü polisleri, kamuoyunun gündemine oturan kripto para vurgunuyla ilgili eş zamanlı operasyon düzenledi. Yurtdışına kaçtığı tespit edilen Faruk Fatih Özer'in sahibi olduğu Thodex ile ilişkili oldukları belirlenen 78 şüphelinin yakalanması için İstanbul merkezli 8 ilde çok sayıda adrese eş zamanlı baskın yapıldı. 66 şüpheli gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında mühendisler, yazılımcılar, muhasebeciler ve müşteri temsilcilerinin olduğu bildirildi.

KIZ KARDEŞİ DE BORSADA

Faruk Fatih Özer'in kız kardeşinin de borsanın çalışanı olduğu iddia edildi. Yurtdışına kaçan Faruk Fatih Özer'in kardeşi Güven Özer hakkında da gözaltı kararı olduğu ve firari olarak arandığı öne sürüldü. Özer hakkında da İstanbul Anadolu Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği'nce yakalama emri çıkarıldı. Olayın mağduru olduğunu iddia eden Güven Özer, "Biz de dolandırıldık" açıklaması yapmıştı.

SORUŞTURMA DERİNLEŞİYOR

Türkiye'nin gündemine önceki gün bomba gibi düşen kripto para borsası Thodex vurgununda soruşturma da derinleşiyor. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında dün İstanbul Anadolu 4'üncü Sulh Ceza Hakimliği'nce yakalama emri düzenlendi.

YANINDA 290 BİN DOLAR VARDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Thodex kurucusu Fatih Özer'in Türkiye'deki bankalarda bulunan 31 milyon lirasına el konulduğunu açıkladı. İstanbul AFAD'da gerçekleştirilen toplantıda gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Soylu, "Şu anda maliyetin ne kadar olduğunu bilmemekle birlikte burada bir olayla karşı karşıyayız.

Günler geçtikçe bunun etkilerinin ne olduğunu hep birlikte göreceğiz. Bu olay duyulur duyulmaz gerekli hukuki tedbirler alındı. Şahsın yurtdışında olduğu ortaya çıktı. Hemen Emniyet Genel Müdürümüz, Arnavutluk Emniyet Genel Müdürü ile görüşme gerçekleştirdi.

"ORADAKİ EMNİYET GENEL MÜDÜRÜ BİZE UZAK DEĞİL"

Oradaki Emniyet Genel Müdürümüz de bize uzak değil. Eğitimini Türkiye'de almış, benim de tanıdığım bir arkadaşımız. Arnavutluk İçişleri Bakanı ile görüştüm. Bu esnada da ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla Adalet Bakanlığı'na uluslararası yakalama kararı gönderdi. Biz de sistemimizi hazır tuttuk. Bu kararı almadan önce görüşmelerimizi gerçekleştirdik, gece yarısı Interpol'e bildirdik ve sabah 10 itibarıyla kırmızı bülten çıkarıldı" dedi. Soylu, Özer'in Arnavutluk'a girerken yanında 290 bin dolar para olduğu beyanında bulunduğunu söyledi.

ESKİ SEVGİLİSİ KONUŞTU: HİÇ BEKLEMEZDİM

Faruk Fatih Özer'in eski sevgilisi Eslem Sena Nur'dan da konuyla ilgili çarpıcı açıklamalar geldi. Habertürk'te yer alan habere göre; yaşananların ardından Eslem Sena Nur, eski sevgilisi hakkında "Çok efendi bir çocuktu hiç beklemezdim." dedi.

"KISKANÇLIK YÜZÜNDEN AYRILMIŞTIK"

Özer'in Beykoz'da ailesiyle yaşadığını belirten Nur, "Kripto parayla ilgili hiçbir şey söylememişti. Kıskançlık yüzünden ayrılmıştık. Yurtdışında yazılım şirketi olduğunu söyledi.

Singapur'du diye hatırlıyorum. Biz ayrıldıktan sonra bu işe girdi. Varlıklı bir ailenin çocuğuydu.

Geçtiğimiz yıl karantina döneminde tekrar görüşmek için aradı ama kabul etmedim" diye konuştu.

Kaynak: Sabah