GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-04-2021 11:02   Güncelleme : 22-04-2021 11:02

Düzenli; “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir”

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramıyla ilgili bir kutlama mesajı yayımlayan ADD Konya Şube Başkanı Sinan Düzenli, egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir ifadesinin TBMM’nin dayanağı olduğu gibi, ulus devletimizin de taşıyıcı kolonu olduğunu söyledi.

Düzenli; “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir”

23 Nisan 1920’de milli devletin temelinin atıldığını belirten Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Konya Şube Başkanı Sinan Düzenli, “Atatürk’ün milliyetçilik anlayışı; faşist ve ırkçı zihniyeti reddeden bir evrensel düşünce sistemidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) ise, millet olgusunun ve ulusal varlığın göstergesidir. TBMM, ulus devletin çatısıdır ve emperyalizmin tarihteki ilk yenilgisinin abideleşmiş sonucudur. Milli kimlik, milli duruş, milli birlik ve bütünlük kavramları 23 Nisan 1920’de Ankara’da TBMM’nin açılışıyla, toplumda sağlam bir yer edinmiştir. Dünya siyasi tarihinde mevcut açıklamalarda, Atatürk Devrimi ‘Türk Milleti’nin varlık nedeni, Türk Milli devletinin kuruluşu, Millet Meclisi’nin açık, saygın ve çalışır durumda tutulması yönleriyle izah edilmiş, ön plana çıkmıştır. Bu tespitler, bugün, tekrar tekrar hatırlanmalıdır. Aziz Milletimiz; 23 Nisan 1920; millet olarak kimliğimizi, kişiliğimizi kazandığımız ve sömürgeci güçlere meydan okuduğumuz önemli bir tarihtir. 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılışıyla, milli mücadelenin karargâhı kurulmuş ve milli devletin de temeli atılmıştır. Gazi Meclisi unvanı, dünya da sadece TBMM’ne aittir. Bu onurlu ve saygın unvanı sahiplenmek, hepimizin yurttaşlık görevi ve sorumluluğudur” dedi.

 

 

Sinan Düzenli Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir İfadesinin, TBMM’nin dayanağı olduğu gibi, ulus devletimizin de taşıyıcı kolonu olduğuna dikkat çekerek, “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ ifadesi, TBMM’nin dayanağı olduğu gibi, ulus devletimizin de taşıyıcı kolonudur. Bu anlayış; Cumhuriyetimizin temel niteliklerine ve demokrasimizin olmazsa olmaz koşullarına işaret etmektedir. Aynı zamanda; çağdaş kazanımları, yurttaşlık kavramını, bireysel hak ve özgürlükleri, hukukun üstünlüğünü ve bütün bu değerlerin varlık nedeni olan laikliği tanımlamaktadır. Laiklik, kadın-erkek, genç yaşlı ayrımı olmaksızın bütün yurttaşlarımızın özgürlüğünün güvencesidir. Atatürk Devrimi ile ulaştığımız milli egemenlik; kişilere veya demokrasimizin önemli kurumları arasında yer alan siyasi partilere bırakılamayacak kadar değerlidir ve yaşamsal önemdedir. Bu nedenle; parlamenter demokratik sisteme dönülmesinin gereğinin altını bir kez daha çiziyoruz. Bugün, milli egemenlik anlayışından hızla uzaklaştığımızı üzülerek tespit etmekteyiz. Milli egemenlikten uzaklaşmak; Cumhuriyetimizin temel niteliklerinden ve demokrasiden kopmak demektir. 23 Nisan 1920 tarihi; ulusal onurumuzun, kimlik ve kişiliklerimizin sigortasıdır. Çağdaş dünya ile kurulmuş güçlü bir köprüdür. Millilik ve milli egemenlik kavramlarının, içini boşaltarak, ülkemizi ve devletimizi dönüştürenler karşısında; anayasal ve hukuki zeminde ve demokratik çerçevede mücadelemizi sürdüreceğiz. Milli egemenliği bizlere kazandıran ve emanet eden Kurtarıcımız ve Kurucumuz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere; silah arkadaşlarını, şehitlerimizi, vatan savunmasında canlarını feda eden evlatlarımızı bir kez daha minnet, şükran ve saygıyla anıyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun” diye konuştu.