YEREL
Giriş Tarihi : 03-04-2021 09:51   Güncelleme : 03-04-2021 09:51

Konya’da Bakan Kurum'a sonsuz destek

Konya’da AKP iktidarına yakınlığıyla bilinen Hakimiyet Gazetesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un görevinden alınmasını önerdiği ve “Özde değil sözde Konyalı” ifadeleriyle eleştirdiği yazısına AKP’liler tepki gösterdi. Gazetenin yazısına Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış başta olmak üzere birçok AKP’li karşı çıkıp Murat Kurum’u savunan açıklamalar yaptı.

Konya’da Bakan Kurum'a sonsuz destek

Konya’da AKP iktidarına yakınlığıyla bilinen Hâkimiyet Gazetesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum hakkındaki haberi AKP’lilerin tepkisini topladı. Gazetenin imtiyaz sahibi tarafından yazıldığı öğrenilen haberde, AKP’nin Konya’da ciddi oy kaybedeceği söylentilerinin olduğunu ve kan kaybına engel olunması gerektiği ifade edildi.

KABİNE DEĞİŞİMİ ÖNERDİ

Gazete haberinde, aslen Konya’nın Karapınar ilçesi doğumlu olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a yönelik şu eleştirilere yer verildi:

“Her ne kadar Ankara’da bakanlarımız olsa da, tabiki sayın Murat Kurum bakanımıza Konya için tüm çalışmalarından dolayı teşekkür ederiz. Ama Konyalı sözde bakan değil, özde bakan istiyor. Konyalı aktif görevde olmayan bürokratlarımıza aktif görev istiyor. Var olanları yeterli görmüyor. Konya Türkiye siyasetinde otağ çadırının direği gibidir. Konya’yı toplayabilecek birçok kişi var Ankara’da. Bu isimler daha iyi değerlendirilse hem Konya hem ülke siyaseti daha çok toparlanabilir. Peki Konya’yı kim toparlayabilir? Bu konuda çok isim sayılabilir. Bu beklentiye karşılık verebilecek vizyona sahip, ilk akla gelen isim Refik Tuzcuoğlu olabilir.”

CUMHURBAŞKANI BAŞDANIŞMANINDAN TEPKİ

AKP iktidarına yakınlığıyla bilinen gazetenin manşetindeki ifadelere Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış tepki gösterdi. Akış sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sayın bakanlarımız hakkında “özde değil sözde Konyalılar” demek tek kelime ile ifade etmek isterim ki insafsızlık olmuştur. Onlar Konya’mızın öz evlatlarıdır. Ayrıca böyle bir itham bence kul hakkına da girmektir, bunu da belirtmek isterim. Bakanlarımızı Konya’nın öz evlatları olarak bağrımıza basacağımız yerde; bir başka hemşehrimizi övmeye dayanak yapmak için “bunlar sözde Konyalılar” demek vicdanla bağdaşmaz” ifadelerine yer verdi.

AKP’LİLERDEN PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan AKP Konya Milletvekili Selman Özboyacı ise, “Sadece Konyamız için değil, ülkemizin her köşesinin çevre ve şehircilik anlamında gelişmesine büyük bir özen gösteren ve gecesini gündüzüne katan Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a “sözde Konyalı” demek en başta bu şehre hakaret etmek demektir. ‘Sözde Konyalı’ ifadesini gazetesine taşıyan Hakimiyet Gazetesi’nin düşüncesini kabul etmiyor ve reddediyorum. Bulduğu her fırsatta Konya’ya gelen, Konya’nın hiçbir meselesine duyarsız kalmayan, Konya’nın tüm konularıyla ilgilenen Murat Kurum bakanımızın yaptıklarını görmek istemeyenler bu şehirden bihaber demektir” ifadelerini kullandı.

Öte yandan AKP’li Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ise konuya ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Ben şahidim. Kim ne derse desin Bir kez daha söylüyorum ben şahidim. Birlikte mesai arkadaşlığı yapmış biri olarak bizzat şahidim. Görmezden gelemem. Gecesini gündüzüne katarak Ülkesi ve memleketi Konya için neler yaptığına şahidim. Birlikte yeri geldi uykusuz kaldık. Sabahladık. Kafa yorduk. Kimse kusura bakmasın ben şahidim ve görmezden gelemem. Evet bugüne kadar birbirinden değerli siyasetçiler bu şehre fazlasıyla değer kattılar. Taş üstüne taş koyandan Allah razı olsun. Onları görmezden gelemeyeceğimiz gibi özellikle son dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’un yaptığı çalışmalar, şehrimize verdiği değerin görmezden gelinmesi bir kenara özde mi sözde mi Konyalı olup olmadığını kimseye sorgulattırmayız. Bu söylemlerin ne zamanı ne de yeridir. Hem de şehrimizin yatırım ve hizmet anlamında önemli kazanımlar elde ettiği bir dönemde bu tür söylemler kimseye bir şey kazandırmaz. Biraz insaf biraz izan. Murat Kurum candır. Murat Kurum bu şehrin önemli bir değeridir”

Sözde değil Öz’de Konyalı; Hemşehrimiz gururumuz, Sayın Bakanımız

@murat_kurum

bu şehrin önemli bir değeridir. Sahip çıkmak boynumuzun borcudur. Şehrimize kattığın değerler için Teşekkürler Sayın Bakanım.

 

Resim

 

Uğur İbrahim Altay @u_ibrahim_altay

 

Her fırsatta “El ele verdik, Konyamızın hayallerini bir bir gerçekleştiriyoruz” diyorum. Konyalı hemşehrimiz, Bakanımız, şehrimizin evladı Murat Kurum bu birliktelikte en fazla alkışı hak edenlerin başında geliyor. Bizler ve şehrimiz duacı; Allah razı olsun.

Resim