S.T.K.
Giriş Tarihi : 30-03-2021 23:42   Güncelleme : 30-03-2021 23:42

ASKON Konya, Afrika için kolları sıvadı

ASKON Konya Şubesi, Afrika kıtasının geleceği için yürütülen bir çalışmaya iletişim desteği sağlayarak Kıtalararası etkinliğin Paydaşı oldu

 ASKON Konya, Afrika için kolları sıvadı

Yenilikçi ürün ve uygulamalarıyla hızla değişen dünyaya öncü olan Beko ve Arçelik’in Güney Afrika merkezli markası olan DEFY , “Hack the Normal: From Africa for Africa” ismiyle düzenleyeceği online hackathon’da yaratıcı fikirleri bir araya getiriyor. Sağlıklı yaşam, sosyal yaşam, sürdürülebilir yaşam başlıklarıyla düzenlenecek online hackathon’da yaratıcı fikirlere ürün geliştirme, tanıtım ve iş modeli desteği sunulacak.

Küresel COVID-19 krizinin beraberinde getirdiği dinamikleri etkili yönetmek için 15-17 Mayıs tarihleri arasında “Hack the Normal: From Africa For Africa” ismiyle düzenlenecek online hackathon etkinliği, ticarileşme potansiyeli olan yeni ürün, hizmet ve iş modellerini geliştirmeye davet ediyor.

Yeni dünya düzenine çözüm arayan tüm disiplinler Hack the Normal’de bir araya geliyor

Farklı disiplinlerden bireylerin bir araya gelerek; içinde bulunduğumuz krizden sonra “yeni normal” yaşamın nasıl olacağını sorgulayan Hack the Normal, salgının bireysel, toplumsal, maddi ve manevi olarak sekteye uğrattığı işleyişi, yeni bir yaklaşımla sürdürmeyi ve kolaylaştırmayı hedefliyor. Sosyoloji, tasarım, teknoloji, psikoloji, insan kaynakları, yönetim ve iletişim gibi birçok disiplin Uluslararası bu etkinlikte bir araya geliyor.

Yaratıcı fikirlere ürün geliştirme, tanıtım ve iş modeli desteği sağlanıyor

Hack the Normal’e katılan takımlar araştırma, prototipleme ve hikâye anlatıcılığı gibi farklı alanlarda eğitimler alma ve seminerlere katılma imkanı bulacak. Katılımcılara ayrıca kendi alanlarındaki uzmanlardan mentorluk desteği alma fırsatı da sunulacak. Öte yandan BEKO ile DEFY ve paydaşlarının bulunduğu değerlendirme ekibi tarafından seçilecek projelere; prototipleme, üretim, belgelendirme için test ve onay süreçleri ile ilgili “ürün geliştirme”, Arçelik Türkiye kanalları üzerinden müşterilere erişim için “tanıtım” ve satış olanağı ile fikri hakları için “iş modeli” desteği sağlanacak.

Bahse konu etkinliğin bölgenin güçlü paydaşları ve uluslararası kurum ve kuruluşların katkılarıyla düzenlenerek girişimcilere daha çok destek sağlanması amaçlanıyor. Bu çerçevede, kıtada marka görünürlüğünü arttırmak ve çok uluslu yenilikçi girişimciler networküne erişmek isteyen firma, kurum ve kuruluşlar; iletişim, mentorluk, ürün ve hizmet noktasında etkinliğe destek olacak.

 

ASKON KONYA İLETİŞİM DESTEĞİ SAĞLADI

Çalışmaya ASKON Konya Şubesi tarafından iletişim desteği sağlandı. Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan ASKON Konya Şubesi Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Burcu Yalnız, ‘’ASKON Konya Şubesi olarak, etkinliğin duyurusunu kendi iç ve dış paydaşlarımızla, sahip olduğumuz iletişim kanallarımızdan (Sosyal Medya Hesapları, e- bültenler ve mail gruplarımızla) paylaşarak yeni katılımcı ve yeni ortakların dahil olmasını sağladık. Stratejik bir çalışmanın partneri olarak, kıtalar arası bu organizasyonda Ulusal ve Uluslararası Markalar ile aynı kategoride yer almak oldukça memnuniyet verici’ dedi.

Burcu Yalnız, “Afrika kıtası için finansal çözüm, ekolojik sistemi dengeleme, teknolojik alt yapı oluşturma esaslarıyla yola çıkılmış örnek bir çalışma yapılıyor. Bu çalışmada 3 farklı destek talep edildi. Biz de ASKON Konya Şubesi olarak iletişim desteğinde bulunduk. Böyle bir etkinliği paydaşı olduk. Konya iş dünyası olarak destek olmuş olacağız. Çok önemli yansımaları olacağına inanıyoruz. Bir nevi kıtalar arası köprüyü kurmuş olduk. Afrika’yı daha yakın tanıma fırsatımız olacak” dedi.

ASKON’un görevine de değinen Yalnız, “Bu minvalde Kıtalar arası düzenlenen bu büyük organizasyona Türkiye ve Afrika arasında köprü kurarak ve etki yaratan tüm kurum ve özel sektör kuruluşlarında yerimizi alarak ASKON Konya Şubesi olarak ismimizi yazdırdık” diye konuştu.