SİYASET
Giriş Tarihi : 21-03-2021 12:28   Güncelleme : 21-03-2021 12:28

Yılmaz; “İstanbul sözleşmesinin feshedilmesiyle kadınların hakları elinden alınıyor”

CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Damla Yılmaz, hükümet tarafından feshedilen İstanbul Sözleşmesiyle kadınların haklarının elinden alınacağını söyledi.

Yılmaz; “İstanbul sözleşmesinin feshedilmesiyle kadınların hakları elinden alınıyor”

Hükümet tarafından İstanbul Sözleşmesinin feshedilmesiyle ilgili CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Damla Yılmaz’ın Gedavet Parkında düzenlediği basın açıklamasına CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, il yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları, ilçe kadın kollarıyla gençlik kolları ve partililer katıldı.

Resim önizlemesi

Bir gecede tek adam hükümeti tarafından İstanbul Sözleşmesinin feshedildiğini belirten CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Damla Yılmaz, “Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için devlete sorumluluk yüklemektedir. Psikolojik şiddet, ısrarlı takip, fiziksel şiddet, zorla evlendirme, cinsel ve ekonomik şiddette dahil olmak üzere kadınları her türlü şiddetten koruyan en kapsamlı sözleşmedir. Şimdi hükümete soruyoruz? Bu sözleşmenin nesinden rahatsız oldunuz? Meclis’te oy birliğiyle kabul edilen İstanbul Sözleşmesi, milletin iradesi yok sayılarak feshedilemez. İnsan hakları, temel hak ve özgürlükler alanındaki sözleşmeler TBMM kararıyla, yani kanunla alınır.

Resim önizlemesi

 Bu karar açıkça Anayasamızı da yok saymaktadır. Kadın cinayetleri politiktir. Biz, TBMM’yi ve hukuku yok sayarak alınan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını tanımıyoruz, tanımayacağız. Bundan sonra bulunduğumuz her alan, sokaklar, mahalleler, meydanlar bizim için mücadele alanıdır. Vicdan sahibi her erkeğin annesi, eşi, kardeşi ve yaşamın eşit ortağı olan kadınlarla beraber olacağını biliyoruz. Hep birlikte yapılan yanlışa dur diyeceğiz” dedi.

 

Resim önizlemesi