YEREL
Giriş Tarihi : 20-03-2021 09:45   Güncelleme : 20-03-2021 09:45

Konya İl Müftülüğü'ne Doç. Dr. Ali Öge atandı

Konya'nın yeni İl Müftüsü belli oldu. Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Öge, Konya İl Müftülüğü'ne atandı.

Konya İl Müftülüğü'ne Doç. Dr. Ali Öge atandı

Konya İl Müftülüğü'ne beklenen atama yapıldı. Ahmet Poçanoğlu'nun emekliye ayrılmasıyla boşalan bu göreve Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ali Öge atandı. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

alioge-atama.jpg

Kurra Hafız olan ve gerek akademik gerekse de sivil toplum kuruluşlarındaki çalışmalarıyla tanınan Öge'nin kısa bir süre içerisinde yeni görevine başlayacağı öğrenildi.

DOÇ.DR. ALİ ÖGE KİMDİR?

1973 yılında Konya’da doğdu. İlkokul sonrası Şems-i Tebrizi Camiinde Hafızlık yaptı.

Aziziye Camiinde Kıraat ilminde icâzet aldı(Kurra Hafız). 1994 yılında Konya İmam Hatip Lisesinden mezun oldu. 1998 yılında Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesini başarıyla tamamladı. Diyanet İşleri Başkanlığı Konya İl Müftülüğünde İmam Hatip olarak 1997 yılında göreve başladı.

1998- 2000 yılları arasında Konya Selçuk Eğitim Merkezinden mezun olduktan sonra vaiz olarak Beyşehir ilçesine tayin edildi. Yüksek Lisans eğitimini 2001 yılında bitirdi. 2003-2011 yıllarında il vaizi olarak Konya İl Müftülüğünde çalıştı.

Kelam Bilim Dalında 2010 yılında doktor unvanını aldı. Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde 2011 yılında Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. 2017 yılında Kıraat İlmi alanında Doçent unvanını aldı.

Yurt içinde ve yurt dışında (Almanya-Hollanda-İsviçre-Avusturya-Bosna Hersek Ürdün-Suriye) alanıyla ilgili farklı ilmi ve akademik toplantılara katıldı.

Ulusal ve uluslararası dergilerde pek çok makalesi yayımlandı.

Talim Terbiye Kurulunda seçmeli dersler (Kur’an-ı Kerim, Hz. Peygamber’in Hayatı/Siyer ve Temel Dini Bilgiler) müfredat hazırlama komisyonunda bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığında ders materyalleri hazırlama çalışmalarına katıldı.
Çeşitli dergilerde editör, yayın kurulu üyesi ve hakem olarak görev aldı. Uzun yıllar hatimle teravih namazı kıldırdı.

Evli ve dört çocuk babası olan Doç.Dr. Ali Öge, İngilizce ve Arapça bilmektedir.