EĞİTİM
Giriş Tarihi : 16-03-2021 11:19   Güncelleme : 16-03-2021 11:19

Rektör Prof. Dr. Aksoy: Selçuk Üniversitesi geleceğe ışık tutacak

Selçuk Üniversitesi Radyo – Televizyon Yapım ve Yayıncılık Araştırma ve Uygulama Merkezinin (SERATEM) youtube kanalında yayınlanan "Zirai Söyleşiler" adlı programın bu haftaki konuğu, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy’du. Teknolojiye, bilimsel araştırmalara öncelik veren; dijitalleşmiş, uluslararası arenada kendini ispatlamış bir üniversite oluşturmak için gayret ettiklerini vurgulayan Prof. Dr. Aksoy, “Selçuk Üniversitesi, öğrencilerini geleceğe hazırlamak için bütün imkânlarını seferber etmekten çekinmedi, bundan sonra da çekinmeyecek.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Aksoy: Selçuk Üniversitesi geleceğe ışık tutacak

Selçuk Üniversitesi Radyo – Televizyon Yapım ve Yayıncılık Araştırma ve Uygulama Merkezinin (SERATEM) youtube kanalında yayınlanan ve Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. İnci Şahin’in sunduğu “Zirai Söyleşiler” adlı programın 20’nci bölümüne konuk olan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, hayata geçirdikleri projeleri anlattı, hedeflerini paylaştı. Selçuk Üniversitesi ailesinin bir ferdi olmaktan gurur duyduğunu belirten Prof. Dr. Aksoy, “Medrese kültürünü teknolojiyle entegre eden ve geleneği gelecekle buluşturan Selçuk Üniversitesi gibi köklü bir çınarın idaresinde görev almanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu çınarı, geleceğe ışık tutacak hâle getirmeyi hedefliyoruz. Türkiye sınırlarını aşan bir üniversite olmasını istiyoruz. Ar-Ge çalışmalarına, teknolojik yatırımlara, bilimsel araştırmalara öncelik veren, öğrencilerini geleceğe hazırlayan bir üniversite hedefliyoruz.” dedi.

Resim önizlemesi

“SELÇUK ÜNİVERSİTESİNİ DAHA DA İLERİYE TAŞIMAK İÇİN GAYRET EDİYORUZ”

Selçuk Üniversitesine hizmette bulunan herkese teşekkür eden Prof. Dr. Aksoy, “Göreve geldiğimizden günden itibaren ailemizden fedakârlık ettik ancak Üniversitemizi daha da ileriye taşımak için çalışmaktan vazgeçmedik. Selçuk Üniversitesinin uluslararası arenada kabul gören bir Üniversite hüviyetine bürünmesi için, dijitalleşmesi için, dünya standartlarında bir eğitim sunması için gayret gösteriyoruz. Bu doğrultuda kronikleşmiş bazı sorunları çözmeye çalıştık. Ciddi bir maliyet oluşturan kiralık makam araçlarını merkeze çekerek önemli oranda tasarruf elde ettik. Sorunların hızlı bir şekilde çözüme kavuşması için adımlar attık. Kamu kaynaklarının verimli kullanılması, temel hedeflerimizdendi. Elektrikli araçlar, bu doğrultuda attığımız adımlardan biriydi.” şeklinde konuştu.

Resim önizlemesi

“YEŞİL BİR KAMPÜS OLUŞTURMAK İÇİN ÇABALIYORUZ”

Uzaktan eğitimde sorun yaşayan öğrenciler için 300’e yakın bilgisayar desteğinde bulunduklarını ve atık suların geri dönüşümü için tesis projesi hazırladıklarını hatırlatan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, “Yeşil bir kampüs oluşturmak için çabalıyoruz. Salgında bir yılı geride bıraktık. Öğrenciler kampüsü özledi, bizler de öğrencilerimizi özledik. Önemli bir sorumluluk alarak hibrit eğitim modeline geçtik. Sınıflara kamera kurduk, isteyen öğrenciler derse katılabiliyor, isteyen öğrenciler evlerinde online olarak derslerini takip edebiliyor. 4 bin civarında öğrenci kampüse geldi. Öğrencileri kampüste görmekten mutluluk duyuyorum. Akademisyenlerimiz hibrit eğitim için büyük bir fedakârlık gösterdi. Bölgedeki en köklü fakültelerden biri olan Ziraat Fakültesinin kadro talepleri karşılandı, Fakültemiz için birçok projeye imza attık. Ziraat Fakültesi farklı bir boyut kazanmaya başladı. Konya Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerimizle birlikte projeler hazırladık. Bilgi birikimi ile farkındalık oluşturan bir Ziraat Fakültesi hedefliyoruz. Alo Ziraat Çiftçi Danışma Hattı uygulaması ile çiftçiler çok kısa sürede sorularına cevap bulabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Resim önizlemesi