SİYASET
Giriş Tarihi : 29-01-2021 23:47   Güncelleme : 30-01-2021 00:16

Davutoğlu Bahçeli’ye Çumra'dan Cevap verdi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin 7 Haziran seçimlerinde koalisyon görüşmelerine ilişkin, ‘Bize geldiğinde söylediklerini açıklamış olsaydık insan içine çıkacak hali kalmazdı’ sözlerine yanıt verdi. Davutoğlu, “Bahçeli, Erdoğan’a o görüşmede hakaret ederken onu durduran, ‘Ben burada Cumhurbaşkanının hukukunu zedeletmem’ diyen de bendim. Hiçbir şekilde, hiçbir dönemde halkıma da halkımın vicdanında da yalan söylemedim, söylemem de” dedi.

Davutoğlu Bahçeli’ye Çumra'dan Cevap verdi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu Konya’da partisinin Çumra ilçe Başkanlık binasının açılışında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, AKP Genel Başkanlığını yaptığı 7 Haziran seçimlerindeki koalisyon görüşmelerine ilişkin MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin “Bize geldiğinde söylediklerini açıklamış olsaydık insan içine çıkacak hali kalmazdı” sözlerine yanıt verdi. Davutoğlu konuya ilişkin şunları söyledi:

“Sayın Bahçeli bizim yaptığımız koalisyon görüşmelerinden bahsediyor. Biz Hoca Ahmet Yesevi’nin ahlakıyla ahlaklandık. Ama Sayın Bahçeli dün yalancı dediği Erdoğan ile bugün beraber. Dün en ağır hakaretleri yaptığı Erdoğan ile bugün beraber. Biz milletin hukukunu takip ederiz, ama kimseye hakaret etmeyiz. O görüşmelerde söylediklerimize de oradaki herkes şahittir. Sayın Bahçeli Sayın Erdoğan’a o görüşmede hakaret ederken onu durduran, ‘Ben burada Cumhurbaşkanının hukukunu zedeletmem’ diyen de bendim. Hiçbir şekilde, hiçbir dönemde halkıma da halkımın vicdanında da yalan söylemedim, söylemem de.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi Doğu Türkistan’da yaşanan Çin zulmüne sessiz kalmakla eleştiren Davutoğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Mazlumların sesiyim diyen Erdoğan, bize milliyetçilik taslamaya kalkan Bahçeliye soruyorum: Ne oldu ki size Kaşgarlı Mahmud’un diyarı Doğu Türkistan’da Türkçe yasaklandı. Selam vermek terörizm sayıldı. Selamun Aleykum dediğinizde sizi Çin polisi alıp, hapse götürerek işkenceye tabi tutuyor. Şimdi bu Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin kıble olarak baktıkları yerlerden birisi de Türkiye Cumhuriyetidir. Siz niye sessiz kalıyorsunuz. Biz milliyetçilik dersi vereceğinize Çin’e ‘dur’ diyen ülkelerle birlikte olmaya imza atın. Şimdi mecliste bir yasa görüşülecek. Çin’e suçluların iadesi. Eğer bir tane Uygur Türk’ü kardeşimizi Çin’in zulmüne iade ederseniz sizi millet de affetmez biz de affetmeyiz. Bunların vatanseverliği bu kadar. “

“FAİZ LOBİSİNE ESİR OLMUŞSUNUZ EY ERDOĞAN”

Bütçe ve faiz harcamalarına ilişki de değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, 2021’de bütçede faiz harcaması 180 milyar lira. Çiftçiye verilen destek ise 22 milyar lira. Siz hani “faiz lobisi” diyordunuz, siz o faiz lobisine esir olmuşsunuz ey Erdoğan! Bu iktidar bugün sizleri düşünmüyorsa, bugün sizlerin yerine 3-5 ihale baronunu, imar baronunu, faiz lobisini düşünüyorsa işte o zaman bize düşen yola çıkmaktır. Bu haksızlıklara, bu yolsuzluklara karşı vicdanı ayağa kaldırmak için yola çıktık” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’Yİ 28 ŞUBAT ARTIKLARI İDARE EDİYOR”

“Türkiye’yi 28 Şubat artıkları idare ediyor” diyen Davutoğlu, “Hesap vermekten korkmayan kişi makamı da, mevkiyi de bırakır. Ama hesap vermekten korkanlar makamlara sıkı sıkıya sarılırlar, onu terk etmemek için her türlü tavizi verirler. İşte bugünkü iktidar 28 Şubat artıklarını yanına aldı, Türkiye’yi onlar idare ediyor” şeklinde konuştu.