S.T.K.
Giriş Tarihi : 28-01-2021 15:12   Güncelleme : 28-01-2021 15:12

TÜRSAB’dan, Derbent Aladağ kayak merkezine gezi

TÜRSAB Konya B.T.K. Başkanı Özdal Karahan, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte seyahat Acentaları temsilcileri Derbent Belediye Başkanı Hüseyin Ayten’i ziyaret ederek, Aladağ Kayak Merkezinin son durumu ile yapılacak yatırımlar hakkında bilgi aldılar.

TÜRSAB’dan, Derbent Aladağ kayak merkezine gezi

Derbent Belediye Başkanı Hüseyin Ayten TÜRSAB heyetinin ziyaretinden memnun olduklarını belirterek, “Derbent Aladağ Kayak Merkezinde büyük ve somut Adımlar Attık. Derbent Aladağ Kayak Merkezi'miz ilçemizin ve şehrimizin en önemli turizm projelerinden biridir. Hem Konyalı hemşerilerimizden hem de il dışından yoğun bir ilgi görmektedir. Kayak Merkezimiz Turizm alanında ilçemize ve ilimize büyük bir değer katıyor ve daha da katmaya devam etmektedir. Göreve geldiğimiz günden bugüne eksiklerini yerinde tespit ederek gideriyoruz. Öncelikle Aladağ Kayak Merkezimizin Tarım ve Orman Bakanlığımızdan Tahsisini gerçekleştirdik. Plân, proje ve haritalarını düzenledik. Büyükşehir Belediyemiz ile 400 metrekarelik Kafeteryamızın yapımını gerçekleştirdik. 500 araçlık otopark alanı yapıp sıcak asfalt ile kapladık. Mescit ihtiyacımızı giderdik. İlçe merkezimizden Kayak Merkezimize giden 7 km'lik yol genişletilerek sıcak asfalt yapıldı. Kayak merkezimizin yol sorununu çözüme kavuşturmuş olduk. Büyükşehir Belediye Başkanımızın çalışmalarımızda büyük desteklerini hep yanımızda hissettik. Bu süreçte Kültür ve Turizm Bakanımızı davet ettik ve Bakanımız Derbent'e gelerek Aladağ Kayak Merkezimizde incelemelerde bulundu.

Resim önizlemesi

 

2000 metrekarelik sosyal tesisin projesini Büyükşehir Belediyemiz ile hazırladık. Nasip olursa bu dönem ihalesi gerçekleşecek. Aynı zamanda en önemli sorunlardan biri olan Kayak Merkezimizin elektrik sorununu çözmek için 1. Etap ihalesi MEDAŞ tarafından ihale edildi ve yapımı tamamlandı. 22.01.2021'de de Büyükşehir Belediyemiz Elektrik Nakil ihalesini tamamladı. Birkaç ay içerisinde Aladağ Kayak Merkezimiz elektriğe kavuşmuş olacak. Teleski hatları ile de Kayak merkezimizde büyük gelişmeler olacak. Bu Derbent ’imiz ve Konya’mız için oldukça önem arz eden büyük bir projedir. İnşallah elbirliğiyle tesislerimizin yapımını gerçekleştireceğiz. Bu çalışmalarımız ile ilçemiz sadece Kış turizmine değil, yaz turizmine de hitap edecek bir ortama kavuşacak inşallah. Çalışmalarımızda sürekli yanımızda olan ve büyük bir özveri ile Projemizi takip eden Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kuruma, Genel Başkan Yardımcımız ve Milletvekilimiz Leyla Şahin Usta'ya, Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay'a, AK Parti Konya Milletvekillerimize ve İl Başkanımız Hasan Angı'ya ilçem ve şahsım adına çok teşekkür ederim. Sizlerle birlikte çalışacak olmaktan dolayı mutlu olduğumuz gibi, ilginize de teşekkür ediyorum. Kayak ve doğaseverleri Aladağ kayak merkezimize bekliyoruz” dedi.

Derbent Aladağ Kayak Merkezi Turizme hareket getirir

Konya B.T.K. Başkanı Özdal Karahan Derbent Aladağ Kayak Merkezinin Konya turizmine önemli bir hareket getireceğini ifade ederek, “Son yıllarda Konya bölgesinden bütün bölgelere konaklamalı turlar yapılırken özellikle Davraz, Erciyes olmak üzere ciddi manada günübirlik kayak turları acentalarımız tarafından yapılmaktadır. Bu turlar ile ciddi bir potansiyel oluştu. Böyle bir destinasyonun Konya bölgesinde olması bütün Konya için önemli bir kazanım olur. Dolayısıyla Derbent ilçemizde bulunan Aladağ kayak merkezini şehir olarak değerlendirmeliyiz. Burayla ilgili olarak son 2 yıldır önemli yatırımlar yapılmaktadır. Bugünkü gezimizde yapılan yatırımları yerinde gördük. Belediye başkanımız Hüseyin Ayten’den bilgi aldık. Bizim amacımız da şehir merkezine daha yakın olan Aladağ kayak merkezine günübirlik Turlar düzenlemektir.Resim önizlemesi Özellikle, vatandaşlarımızın aileler ile birlikte gidilecek bir destinasyon olarak kullanmak istiyoruz. Pandemi sürecinde Türkiye’nin diğer kayak bölgelerinde günübirlik turlara yapılırken, Aladağ’a da yapılabilir düşüncesindeyiz. Kayak merkezinin eksikleri tamamlanınca şehrimiz turizmde bir değer daha kazınmış olacaktır. Diğer taraftan şehrimizdeki seyahat acentalarının günü birlik turlar düzenlemesiyle Derbent ’in ve şehrimizin ekonomisine yeni bir hareket getirirken, bölgeye de yeni turizm yatırımları gelebilir. Biran önce Derbent Aladağ Kayak Merkezinin yatırımları tamamlanarak hizmete açılması şehrimiz açısından önemlidir. Derbent Belediye Başkanı Hüseyin Ayten’e misafir severliğinden dolayı teşekkür ederek, başarılar diliyoruz” diye konuştu.

Resim önizlemesi

Konuşmaların ardından Derbent Belediye Başkanı Hüseyin Ayten’e günün anısına TÜRSAB Konya B.T.K. Başkanı Özdal Karahan tarafından bir tablo hediye edildi. Ardından Derbent Aladağ Kayak Merkezi gezildi.

Resim önizlemesi