SİYASET
Giriş Tarihi : 28-12-2020 13:10   Güncelleme : 28-12-2020 13:12

İYİ Parti’nin hayvan hakları araştırma önergesi AK Parti ve MHP tarafından reddedildi

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş’un Türkiye genelinde sokak hayvanlarının usulsüz toplatılması, şüpheli ölümleri, bakım ve can güvenliğinin sağlanarak gerekli önlemlerin alınması, veteriner hekimler olmaksızın halk ve hayvan sağlığını tehdit eden etkenlerin araştırılması için TBMM’ye verdiği araştırma önergesi AK Parti Ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

İYİ Parti’nin hayvan hakları araştırma önergesi AK Parti ve MHP tarafından reddedildi

 

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş Türkiye genelinde sokak hayvanlarının usulsüz toplatılması, şüpheli ölümleri, bakım ve can güvenliğinin sağlanarak gerekli önlemlerin alınması, veteriner hekimler olmaksızın halk ve hayvan sağlığını tehdit eden etkenlerin araştırılması için TBMM’ye araştırma önergesi verdi.

 

Araştırma önergesine ilişkin TBMM’de konuşan Yokuş, “

  “Hepimizin temel ödevi yaşayan bütün canlıların hukuken haklarının olduğunu kabul etmek ve bunu güvence altına almaktır. Hayvanlara kasıtlı zarar vermek üzere kötü davranmak, acımasız ve zalimce muamele etmek, onları dövmek, aşırı soğukta ya da sıcakta aç ve susuz bırakmak, hayvanların bakımlarını ihmal etmek, onlara fiziksel ve psikolojik acı çektirmek yasalar gereği suçtur. Avrupa Birliğine üye ülkelerin çoğunda hayvanlara karşı sergilenen kötü içerikli fiiller ‘kabahat’ olarak değil, ‘suç’ olarak nitelendirilir ve bu durum üye ülkelerce mutabakata bağlanmıştır. Ülkemizde ise henüz bu konuda ciddi adımlar atılmamıştır” dedi.

“ÜLKEMİZİN DÖRT BİR YANINDA HAYVANLARA TACİZ EDİLİYOR”

Geçtiğimiz günlerde Konya’nın Çeltik ilçesinde çok sayıda köpeğin toprağa diri diri gömülme iddialarına ilişkin olayı da hatırlatan Yokuş, “ Geçtiğimiz günlerde Konya Çeltik ilçemizde maalesef, korkunç bir olay yaşanmış, uyuşturulmuş hâlde olan, baygın hâlde olan bazı köpekler gömülmüş, ürpertici bir tablo ortaya çıkmıştır. Yine Ankara'mızın Keçiören ilçesinde maalesef, köpek yavruları ses telleri alınarak sessiz hâle getirilmiş ve bu yolla pazarlanmaktadır. Bütün bu acı dramları görmezden gelemeyiz, her gün ülkemizin dört bir yanında onlarca, yüzlerce hayvana tecavüzlerin olduğu, saldırıların olduğu malumunuzdur. Bu nedenle Samsun Milletvekilimiz Sayın Bedri Yaşar Bey'in 7 Kasım 2018'de vermiş olduğu kanun teklifini mutlaka görüşmeliyiz, gündeme almalıyız.” Dedi.

ARAŞTIRMA ÖNERGESİ REDDEDİLDİ

Fahrettin Yokuş’un hayvan haklarına ilişkin meclise verdiği araştırma önergesi AK Parti ve MHP’li vekilerin oylarıyla reddedildi.