S.T.K.
Giriş Tarihi : 27-12-2020 18:28   Güncelleme : 27-12-2020 18:28

Sivil Hayat Toplumun Sigortasıdır

Sivil Toplumun milli hassasiyetlerimizin sürdürülmesinde ve temel değerlerin korunmasında ne kadar önemli olduğu herkesin malumudur.

Sivil Hayat Toplumun Sigortasıdır

Toplum adına ve hiçbir kişisel menfaat gözetmeksizin yürütülen çabalarda topluma yol göstermenin yanında, karar verici aktörlere toplumun taleplerini iletmek üzere de çalışan kuruluşlar olarak STK’lar milletin ortak sesidir, vicdanıdır.

Türkiye’de son yıllarda Sivil Toplum alanında önemli kazanımların elde edildiği de malumlarınızdır. En fazla zor zamanlarda, baskı dönemlerinde hatırlanan sivil hayat ve sivil bakış açışına karşı bugünlerde yeni bir tehdidin varlığına dikkatleri çekmek isteriz.

Geçtiğimiz günlerde TBMM’ne sunulan Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi ne yazık ki, potansiyel olarak, Sivil Toplumu hedef alan bir içerikte hazırlanmıştır. Muhtemelen hazırlayıp, sununlar da gözden kaçırmışlardır ki, bu teklif ‘terörün finansmanı’ başlığı altında Türkiye ve dünyanın mazlum ve mağdur bölgelerinde çeşitli yardım çalışması yürüten, yaraları sarmaya çalışan kurum ve kuruluşlarımız başta olmak üzere tüm sivil hareket hatta devlet kuruluşlarına karşı bir tehdit unsuru niteliğindedir.

‘MİT Tırları’ ya da Libya açıklarında çağdaş bir korsanlık eylemi olarak ve hukukun temel ilkeleri ihlal edilmek suretiyle durdurularak aranan Türk gemisi hadiselerinde olduğu; 17 – 25 Aralık süreçleriyle başlatılan ve en son Amerikan Kongresinin CAATSA yaptırımları adı altında başta Cumhurbaşkanımız ve aile fertleri olmak üzere devletin Savunma Sanayiini ve yetkililerini terör listelerine sokma girişimi olan ihanet adımlarında denendiği gibi bu alan son derece netamelidir.

Ülke içinde ve dışındaki bir takım gruplar ülkemizi, sivil toplumu ve devlet adamlarımızı uluslararası terör ve tehdit listelerine almaktan çekinmemektedirler. Dünyada köpürtülen İslam ve Yabancı düşmanlıklarının gözlerini kör ettiği çeşitli mihrakların ve ihanet yapılanmalarının terör adı altında bizleri ve çalışmalarımızı baltalamasına asla izin vermeyeceğimizi buradan duyuruyoruz.

İyi niyetlerinden kuşku duymadığımız teklif sahiplerini, teşebbüslerini gözden geçirmeye ve terör gibi bir tehdit üzerinden sivil hayatı bitirebilecek bir girişimi geri çekmeye davet ediyoruz. Sivil hayat durdurulamaz; bu badireyi de atlatacaktır. Kanun çıksa da çıkmasa da Sivil Toplum yoluna devam edecek, hak-hukuk ve adalet temelli çalışmalarından asla taviz vermeyecektir.