GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-11-2020 11:58   Güncelleme : 15-11-2020 11:58

Milletvekili Yokuş.İl Sağlık müdürü Koç'a Sordu?

Fahrettin Yokuş ’tan İl Sağlık Müdürlüğü’ne cevap: Söylediklerim iddia değil, Cumhuriyet Savcılığı’nın soruşturması var!

Milletvekili Yokuş.İl Sağlık müdürü Koç'a Sordu?

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yazır ek binasında 19 Temmuz Pazar gecesi 8 corona virüs hastasının yaşamını kaybettiği iddialarını yalanlayan Konya İl Sağlık Müdürlüğü’ne yanıt verdi. Cumhuriyet Başsavcılığı’nın konuyla ilgili soruşturma yürüttüğünü aktaran Yokuş, “19 Temmuz gecesi yaşanan bu vahim olay benim bir iddiam değil Konya Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü resmi bir soruşturmadır. Bunun altını özellikle çizmek isterim. İddia değil bir soruşturma var ortada. Hazırlık numarasını dilerlerse paylaşabilirim” dedi.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yazır ek binasında 19 Temmuz Pazar gecesi 8 corona virüs hastasının yaşamını kaybettiği iddialarını yalanlayan Konya İl Sağlık Müdürlüğü’ne yanıt verdi.

Söylediklerinin sadece iddiadan ibaret olmadığını söyleyen Yokuş, şöyle konuştu:

“ 19 Temmuz gecesi yaşanan bu vahim olay benim bir iddiam değil, Konya Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü resmi bir soruşturmadır. Yani bu sadece bir iddia değil soruşturma da var ortada. Bununla ilgili hazırlık numarasını da dilerlerse paylaşabilirim. Onurlu, vicdanlı Allah'tan korkan sağlık çalışanları ve hastane personelimiz de bu olaydan dolayı hem kızgın hem de üzgün. Olayla ilgili bize ulaşan sağlık çalışanlarımız var bize teşekkür ediyorlar. Tabi mobbing korkusuyla konuşamayanlar olduğunu da biliyorum”

“RESMEN İTİRAF ETMİŞLER”

Konya İl Sağlık Müdürlüğü’nün açıklamasına ilişkin de değerlendirmede bulunan Yokuş açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Konya İl Sağlık Müdürlüğünün yaptığı açıklamayı dikkatli okursanız onlarda kabul etmişler. Açıklamada ‘oksijen getiren araç arızalandı, yolda kaldı da biz yedek tüplerle idare ettik, vefat edenler de var ama biz bilirkişilere incelettik, Covid nedeniyle vefat etmişler’ diyorlar. Sorulara cevap vermemişler resmen itiraf etmişler. Sorulara cevap veremiyorlar, kafa karıştırıyorlar? ‘Evet, ihmalimiz var, oksijen bir anda bitti, hastanede kaos yaşandı, vefatlar var" deselerdi maalesef ülkemiz bürokrasisinde uzun zamandır görmediğimiz onurlu bir davranış olurdu”

“SORUŞTURMANIZ NEREDE?”

İl Sağlık Müdürlüğü’nün cevabının çelişkilerle dolu olduğunu vurgulayan Yokuş, daha sonra şunları söyledi: “Cevaplarında böyle olayın yaşanmadığını belirtiyorlar. Böyle bir olay yaşanmadı ise neden resmi kayıtlara göre vefat eden 2 kişi için bilirkişilerce inceleme yapma gereği duydunuz? Ölüm nedenlerini incelettiyseniz soruşturmanız nerede? Ölüm nedenlerini araştırıncaya kadar madem sizin hiç kusurunuz yok, oksijen gazını zamanında getiremediğini iddia ettiğiniz oksijen firmasına bir yaptırım uyguladınız mı? Onlara göre olayın nedeni oksijeni taşıyan aracın arıza yapmasıymış. Ama yine de yedek tüplerle sorun yaşanmadığını savunuyorlar. 300 kişinin yattığı bir hastanede yedek ne kadar oksijen tüpleri olabilir ki diye sorup araştırdığımda bunun teknik olarak mümkün olmadığını öğrendim. Hatta o gece o kadar çok oksijen ihtiyacı olmuş ki sadece kendi 3 ayrı bloklarından değil Beyhekim Devlet Hastanesi’nden bile araçlarla tüp getirilmiş. Olayın acı yanı burada biten gaz araç LPG gazı, evin mutfak tüpü değil, insanın muhtaç olduğu oksijenden bahsediyoruz. Hastanede tank tamamen bitince mi istenir oksijen Allah aşkına? Kazası var, belası var, hava şartları var. İlla ki bir ortalama tüketim hesabı olmalı, öyle pat diye hastanede oksijen BİTEMEZ, BİTMEMELİ! Firmadan da şu pandemi zamanında isteyince hemen oksijen gelemez. Bunları adları gibi de biliyorlar. Yedek tüpler ile koskoca hastanede taşıma tüple ne kadar ve nasıl hasta bakacaksınız? . Haliyle o gece yaşanan kaos ortamında çözüm olarak, hastaneye gelen idareciler hastaları 112 ambulansları ile Meram'daki hastaneye bile götürmeyi değerlendirmeye aldılar, bunu da biliyorum”

 

“KONUYLA İLGİLİ SORUŞTURMANIN OLDUĞUNU SÖYLEMİYORLAR”

“İşin en acı yanlarından biri de bu oksijenin aniden bitmesine sebep olan sistemde yaşanan mekanik bir arıza.” Diyen Yokuş son olarak şunları söyledi: “

Hastanedeki mekanik arızadan hiç bahsetmiyorlar cevaplarında. Konuyla ilgili soruşturmanın olduğunu da söylemiyorlar. Açıklamamda da belirttim, olaydan 20 gün önce bu arıza patlak vermiş ancak gerekli tamiri bakımı yapacak yetkin personel yerine elektrikçi, kazancı, marangoz, sıhhi tesisatçı hatta çay ocağında çalışan bir personeli görevlendirmişler. Adamlar ne anlasın haliyle? Ama olayın hemen ertesi günü 24 saat boyunca ekiplerle çalışarak o arızayı gidermişsiniz, bunu da biliyorum. Bağıra bağıra gelmiş bu olay. Tamamen ihmaller zinciri sonucu bu vahim olay yaşanmış. Aksini iddia etmesinler. Tabi soruşturma sürüyor, daha birçok detay var ancak soruşturmanın selameti için şimdilik bu kadar bilgi paylaşmak istiyorum. Ben Savcılığımızın ve polisimizin tek tek sorumluları ortaya çıkaracağından eminim.”