SİYASET
Giriş Tarihi : 04-11-2020 17:10   Güncelleme : 04-11-2020 17:10

Temel Karamollaoğlu ;’’İmar barışı savaş gibi yıkıyor’’

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu; “Açık bir şekilde ifade etmek istiyorum; imar barışı savaş gibi yıkıcı sonuçlar doğuruyor. Bu sonuçlar hepimizin canını yakıyor, giden canlar geri gelmiyor. Bu problem ancak sorumlu bir yönetim anlayışı ile çözülebilir.” dedi.

 Temel Karamollaoğlu ;’’İmar barışı savaş gibi yıkıyor’’

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin genel merkezinde basın toplantısı gerçekleştirdi. Konuşmasına, Ahmed Arif’in şiiriyle başlayan Karamollaoğlu; “Şair Ahmed Arif’in dizelerinde dediği gibi; ‘Nerede bir can ölse, oralı olur yüreğim. Olmalı zaten. Olmazsa insan olmaz yüreğim.’ Bu hafta yüreğimiz İzmir’deydi, İzmirlilerleydi. Öncelikle depremde kaybettiğimiz tüm vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralı çocuklarımıza ve kardeşlerimize ise bir an önce acil şifalar niyaz ediyorum. Acı bir depremle daha karşı karşıya kaldık. Acısı yüreğimizi derin bir şekilde yaraladı. Bugün acılarımız ortadayken farklı meseleleri uzun uzadıya konuşmayı doğru bulmuyorum. Bu sebepten dolayı özellikle deprem konusunda bazı uyarılar yapmak ve birtakım konulara dikkatlerinizi çekmek istiyorum. Çünkü bizi öldüren, canımızı yıkan deprem değil ihmal ve sorumsuzluktur.” şeklinde konuştu.

ELAZIĞ DEPREMİNDEN BUGÜNE HANGİ ADIMLAR ATILDI?

Karamollaoğlu, konuşmasının devamında; “İzmir Depremi bir kere daha göstermiştir ki, betonlaşma, çarpık kentleşme ve denetimsizlik en büyük problemimiz. Ne yazık ki 6,8 şiddetinde bir depremde böyle bir tablo ile karşı karşıya kaldık. Bakınız açık bir şekilde ifade etmek istiyorum; imar barışı savaş gibi yıkıcı sonuçlar doğuruyor. Bu sonuçlar hepimizin canını yakıyor, giden canlar geri gelmiyor. Bu problem ancak ve ancak sorumlu bir yönetim anlayışı ile çözülebilir. Bu durumdan herkes şikayetçi, işin garibi iktidar da bu durumdan şikayetçi. Mesul olanlar da şikayetçi ise kim çözecek bu problemleri? Rant merkezli zihniyetten çıkılmadıkça Türkiye’miz bu tür acılarla karşı karşıya kalmaya devam edecek. Elazığ depremi sonrası yaptığımız uyarılar ortada, sormak istiyorum o günden bugüne hangi adımlar atıldı. Hangi önlemler alındı?” dedi.

DEPREM DEĞİL İHMAL ÖLDÜRÜYOR!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, depremle alakalı 2003’deki konuşmasını hatırlatan Karamollaoğlu; “Bakınız burada bir konuya daha dikkatinizi çekmek istiyorum. 2020 yılında dünyada gerçekleşen depremler ve ortaya çıkan ölüm oranlarından birkaç örnek vermek istiyorum. Jamaika 7,7 – Ölü Sayısı 0, Rusya 7,0 – Ölü Sayısı 0, Endonezya 6,8 – Ölü Sayısı 0, Filipinler 6,6 – Ölü Sayısı 2, Elazığ 6,7 – Ölü Sayısı 41, İzmir 6,8 – Ölü Sayısı 114 yaralımız 1035, İşte bu tabloya baktığımız zaman dikkat çekmek istediğimiz husus daha net anlaşılıyor. Ne yazık ki bir kere daha görüyoruz ki deprem değil ihmal öldürüyor. Peki bu depremlerin sorumluluğu omuzlarında olanlar ne diyor? ‘Uzun yıllar ülkeye hakim olan vesayetçi zihniyetin en çok ihmal ettiği alanlardan biri de afetlere dayanıklı yapı inşasıdır.’ diyerek savunma yapıyorlar. İktidara sesleniyorum bugün 4 Kasım 2020. AK Parti 3 Kasım 2002’de iktidara geldi. 2003’de o zaman depremle alakalı Sn. Erdoğan şöyle diyordu; ‘Yer altında fay kırıklıklarından önce -bağışlayın, söylemek zorundayım- kırılan ar damarlarıdır. Binaların yıkılmasının asıl sebebi ahlak hırsızlığıdır, demokrasiden çalmaktır, hukuk kapkaççılığıdır, siyaset yan kesiciliğidir ve kamu yönetimi kalpazanlığıdır. Depremde insanlarımızın ölmesi sadece malzemeden çalma hırsızlığı elbette ki değildir, aynı zamanda bir insanlık hırsızlığıdır. Elbette bütün bu olanlar kader diye geçiştirilemez; tedbirli olmak, aklını kullanmak insanın en büyük vasfıdır.’ 17 yıl sonra biz kendisine bu söylediklerini bir daha hatırlatmak istedik.” şeklinde konuştu.

İŞİN EHLİ İNSANLAR KRİZDEN SONRA DA DİNLENMELİ!

Karamollaoğlu, konuşmasının devamında ise;Elazığ ve İzmir depremlerini ne yazık ki aynı yıl içinde yaşadık. Acımız derin ama asıl mesele bundan sonra başlıyor. Yaşadığımız acı gelip geçecek ve olanları unutacak mıyız? Yoksa deprem kuşağında olan ülkemizde bir daha böyle acılar yaşanmaması için ciddi, tutarlı ve el birliği ile çalışmaya mı başlayacağız. Eğer gerekli adımlar atılmaz ve yaşanan görmezden gelinirse bu vebalin altından kimse kalkamaz. Deprem konusunda yetiştirdiğimiz çok kıymetli ilim adamları var uyarıları ortada. Lakin ne yazık ki bu uzmanlara kimse kulak vermiyor. Deprem oldu mu sesleri duyuluyor sonrasında ise bir daha kendilerine kulak verilmiyor. Esas olan, yapılması gereken kriz anında değil krizden sonra da işin ehli insanları dinlemek, önerilerini dikkate almaktır.

Uzmanlarımız sürekli olarak beklenen büyük İstanbul Depremi hakkında uyarı yapıyor. Şimdi bizim bu depreme hazırlığımız ne durumda? Allah muhafaza İstanbul’da yıkıcı bir deprem olursa bunun altından nasıl kalkılır hesap ediliyor mu? Ne yazık ki son yıllarda atılan adımlar bu konuda bize güven vermiyor. Aslında ciddi bir adım atılıp atılmadığı da belli değil. Toplanma alanlarının AVM’lerle doldurulduğu bir şehrin depreme hazır olduğunu söylemek mümkün gözükmüyor. Buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum Kanal İstanbul’a ayrılması düşünülen bütçe İstanbul’a ayrılsın. Baştan sona şehir depreme hazır hale getirilsin. Eğer bu yapılırsa İstanbul daha emin ve yaşanabilir bir şehir haline getirilecektir.” dedi.

DEPREM KURULU TESİS EDİLMELİ!

İzmir için çok büyük bir dayanışma ortaya konduğunu söyleyen Karamollaoğlu; “Deprem tehlikesi sadece İstanbul için mevcut değil. Ülkemiz bir deprem kuşağında bu sebeple topyekun hazır bulunmamız gerekmekte. Bunun için özel ve yetkili bir kurul oluşturulmalıdır. Afetlerle mücadele üzerine. Var denebilir ama bizim söylediğimiz çok daha etkili ve yetkili bir kurulun tesis edilmesidir. Bu kurula ciddi kaynaklar tahsis edilmeli uzmanlar görevlendirilmelidir. Bu kurul altında ülkemizin karış karış depreme hazır hale getirilmesini elzem görüyoruz.

Bir konuya daha dikkatinizi çekmek istiyorum. İzmir’e gittiğim zaman gördüğüm bir manzara beni ziyadesi ile memnun etti. Çünkü Türkiye’mizin birçok bölgesinden İzmir’e yardım konvoyları düzenlenmiş, yardım ekipleri ve malzemeleri gönderilmiş olduğunu gördüm bundan da gerçekten büyük bir memnuniyet duydum. Bizim milletimiz zor zamanlarda bir araya gelme erdemine sahip olduğunu bir kere daha göstermiştir. Aziz ve necip milletimiz herhangi bir ayrım yapmaksızın böyle bir facia karşısında kenetlenmeyi başararak örnek bir tavır sergilemiştir. Birkaç kendini bilmez hadsiz ve dengesizin olur olmaz yaptıkları açıklama ise bu kenetlenme ruhuna asla zarar veremeyecektir. Temennimiz milletimizin birlik ve bütünlüğünün zeval görmemesidir. Allah bizlere bir daha böyle bir acı yaşatmasın.” şeklinde konuştu.

EKONOMİDE DE DEPREM YAŞIYORUZ!

Konuşmasının son bölümünde, dövizdeki yükselişe dikkat çeken Karamollaoğlu; “Genel bir değerlendirme de yapmamız gerekirse, ekonomide adeta deprem yaşıyoruz. İş çığırından çıktı. Ekonomi bu süreçte asla ihmal edilemez, Sn. Bakan’ın dolara bakmıyorum demesinden bu yana Dolar 8,50, Euro 9,91 seviyesini gördü. Nereye gidiyoruz bunu göz önüne almamız gerekmekte. 2002’de dolar 1.6 idi, bugün 5 katını geçti. Dış borcu 430 milyar doları geçen bir ülkede bunun ne manaya geldiği çok açık ortada. Bundan dolayı iktidarın ekonomide yaşanan depreme karşı acil önlemler alması icap eder.” dedi.