SAĞLIK
Giriş Tarihi : 03-11-2020 21:12   Güncelleme : 03-11-2020 21:30

Prof. Dr. M. Derya Balbay'dan Yeni Bir Hayat, Yeni Bir Organ

İnce bağırsağından mesane yapıldı! Hem kanseri yendi, hem mesanesi yeniden yapıldı Çağdaş Gökpınar’ın mesane, prostat ve bölgesel lenf nodlarını tümör kaplamıştı. Tam 12 saat süren ameliyatla tümör, sinirler ve idrar tutma kasları zarar görmeden etraf dokulardan ayrıldı. Aynı ameliyatta hastanın kendi ince bağırsağından yaklaşık 55 santimlik kısım ayrılarak yeni mesane yapıldı.

 Prof. Dr. M. Derya Balbay'dan Yeni Bir Hayat, Yeni Bir Organ

Samsun'da yaşayan 44 yaşındaki Çağdaş Gökpınar, idrarında gördüğü kan pıhtısından şüphelendi ve hemen doktora gitti. Ultrason ve ileri tetkiklerden sonra mesanesinde tümör olduğunu öğrendi. Bir an önce tümörün alınması gerekiyordu. Çağdaş Gökpınar duydukları karşısında yıkılmıştı ancak acele de etmeliydi. Biraz sakinleştikten sonra arkadaşlarının da tavsiyesiyle Prof. Dr. M. Derya Balbay'la görüşmeye karar verdi.

Çağdaş Gökpınar, yaşadığı zor ve sıkıntılı süreci şu sözlerle anlatıyor: "Doktoruma, 'Derya Bey, benim iki tane çocuğum var ve bu hastalıktan kurtulmak istiyorum' dedim. Daha sonra bana mesaneden ufak bir operasyon geçireceğimi ve orada daha net görüneceğini, en kötü ihtimalle de ince bağırsaktan yeni bir mesane yapılacağını söyledi. Patoloji raporuna göre 2. evrede olduğu ve mesane dışında da taşma olduğu gösterildi. Mesane dışında taşma olduğunda mesanenin alınmasının daha faydalı olabileceğini söylediler. Ben de kabul ettim. Ameliyat yaklaşık 12 saat sürdü. Tabii insan baya bir tedirgin oluyor. Yeni bir hayat, yeni bir organ... Sonrasında koruyucu amaçlı kemoterapi almam gerekiyordu çünkü lenflere sıçramıştı. Kemoterapiyi 4 kür aldım. Şu an için kanseri yendim, hiçbir sıkıntım yok. 6 ayda bir kontrollerim var. Şu an ameliyattan önceki hayatım nasılsa birebir aynı şekilde devam ediyor, bir fark yok."

Üroloji Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. M. Derya Balbay, hastası Çağdaş Gökpınar'a uyguladıkları tedaviyi şu sözlerle anlattı: "İdrarda kanama şikayetiyle gelen hastamızın mesanesinde kitle olduğu, bu kitlenin de tümör olduğu anlaşıldı. Tümör özellikleri nedeniyle mesanesinin alınması gereken hastaya tıp dilinde 'robotik radikal prostatektomi+lenf nodu diseksiyonu ve intrakorporeal studer poş oluşturulması' adıyla bilinen ameliyat yapıldı. Bu ameliyatta hastaya büyük kesi yapmadan en büyüğü 1.5 cm diğerleri 8 mm olmak üzere toplamda 5 adet kesi yapılarak tüm ameliyat kapalı yöntemle gerçekleştirildi. Mesane, prostat, bölgesel lenf nodları, bu yapılara yakın seyreden sinirler ve idrar tutma kasları zarar görmeden etraf dokulardan ayrıldı.

Kaynak: Sabah Gazetesi