SİYASET
Giriş Tarihi : 27-10-2020 19:02   Güncelleme : 27-10-2020 19:02

Milletvekili kara :’’Çocuk Kitapları Dikkatle İncelenmeli’’

MHP Konya Milletvekili Esin Kara, Çocuk kitaplarında yer alan zararlı ve çocukların ruhsal gelişimini olumsuz etkileyen ifadeler hakkında Kara Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a soru önergesi verdi,

 Milletvekili kara :’’Çocuk Kitapları Dikkatle İncelenmeli’’

Çocuk kitaplarında yer alan zararlı ve çocukların ruhsal gelişimini olumsuz etkileyen ifadeler hakkında bakanlığa soru soran MHP Konya Milletvekili Esin Kara, “Çocukluk dönemi, tüm insan yaşamında kısa bir dönemi kapsar, ancak gerekli ve köklü tüm alışkanlıklar çocukluk yıllarında kazanılır. Kitaplar çocukların duygusal, ruhsal, bilişsel ve sosyal gelişimleri için dünyaya açılan pencerelerdir. O nedenle çocuk kitabı yazarları ve yayıncılarının sıkı denetimden geçerek kitaplarını okurlara sunabilmeleri gerekmektedir. Musa Dinç isimli kişi tarafından yazılarak 2018 yılında basılan “Gül ve Düşün” kitabı içerisinde yer alan müstehcen ve çocukları kötü yönde etkileyebilecek ifadeler nedeniyle tepki çekmiş ve kitabın yazarı tutuklanmıştır.” dedi.

 

Kara Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a şu soruları sordu; Bakanlığınızca çocuk kitaplarının incelenerek, içeriklerine yönelik her yıl uygunluk onaylarının verilmesine ilişkin bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır?

Yayınevlerinin basmak istedikleri çocuk kitapları için Kültür Bakanlığı tarafından uygun bulunmuştur ibareli bandrol alarak kitapları basabilmesine yönelik bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır?

Müstehcen ve çocukların zihinsel gelişimine olumsuz etkide bulunan kitapların yazarları ve yayıncıları hakkında süreli olarak yayıncılıktan men cezası verilmesine yönelik bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır?