GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-10-2020 14:16   Güncelleme : 16-10-2020 14:16

Konya İl Sağlık Müdürü Koç: Corona virüs vaka sayısında yükselme var

Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç son günlerde Konya’da corona virüs vaka sayılarında hafif de olsa bir yükselişin olduğunu belirterek, “Covid-19 salgını ile mücadelede herkes aynı kararlılıkla hiçbir gevşemeye mahal vermeden sorumluluklarını yerine getirmeye devam etmek durumundadır. Çünkü en küçük bir ihmalimiz yeniden büyük sıkıntılar yaşamamıza neden olabilir. Pandemi ile yaptığımız sınavda başarı kazandık ama sınavımız henüz bitmedi, zorlu sınavımız devam ediyor” dedi.

Konya İl Sağlık Müdürü Koç: Corona virüs vaka sayısında yükselme var

Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, merkez ve ilçe hastanelerin başhekimleri, hastane müdürleri ve ilçe sağlık müdürleri ile telekonferans görüşmesi gerçekleştirdi. Hizmet başkan ve yardımcılarının da hazır bulunduğu toplantıda, Covid-19 salgını ile mücadelede alınan önlemlerin sahadaki yansımaları istişare edilerek bundan sonraki dönemde yapılması gerekenler tartışıldı.

"FİLYASYON ORTALAMASI 4 SAATE KADAR DÜŞTÜ"

Pandemi ile mücadelede Konya’nın tüm sağlık kurumları ile birlikte sistem ve sonuç olarak örnek bir çalışma performansı ortaya koyduğunu, bununda Sağlık Bakanlığı tarafından takdir edildiğini vurgulayan Prof. Dr. Koç, şunları söyledi; “Şehir olarak Covid-19 salgını ile güzel bir mücadele örneği sergiledik. Sayın Sağlık Bakanımızın direktifleri ve yol göstermeleri, Sayın Valimizin de bizlere olan katkı ve destekleri sayesinde çok önemli mesafeler katettik. Filyasyon ekip sayımızla Türkiye’nin en başarılı illeri arasına girdik. Ekip sayılarımızın artması ile birlikte filyasyon ortalama süremiz kısa bir zaman dilimi içerisinde 4 saate kadar indi. Laboratuvar hizmetlerinde attığımız adımlar ile test uygulama noktasında son derece rahat bir pozisyona gelerek yapılan testlerin hızlı bir şekilde sonuçlandırılmasını sağladık. İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurduğumuz çağrı merkezimiz ile vatandaşlarımızın bizlere ilettiği sorunlara hızlı bir şekilde çözümler ürettik. İl sağlık müdürlüğümüz ve ilçe sağlık müdürlüklerimizin koordinasyonu ile testi pozitif çıkan vatandaşlarımıza evlerinde ulaşarak ilaç dağıtımı gerçekleştirdik. Konya'da şu an pandemiyi kontrol altına aldık ”

"KONYA'DA HAFİFTE OLSA BİR YÜKSELME VAR"

Tüm Türkiye’de olduğu gibi son günlerde Konya’da da hafifte olsa bir yükselişin söz konusu olduğunun altını çizen Prof. Dr. Koç, “Covid-19 salgını ile mücadelede herkes aynı kararlılıkla hiç bir gevşemeye mahal vermeden sorumluluklarını yerine getirmeye devam etmek durumundadır. Çünkü en küçük bir ihmalimiz yeniden büyük sıkıntılar yaşamamıza neden olabilir. Pandemi ile yaptığımız sınavda başarı kazandık ama sınavımız henüz bitmedi, zorlu sınavımız devam ediyor ” dedi.

"YATAK DOLULUK ORANIMIZDA SIKINTI YOK"

Şehrimizde hizmet sunan hastanelerin acil, poliklinik ve yoğun bakım servislerinde de vatandaş mağduriyetini önleme adına önemli adımlar attıklarını yapılanların da sonuçlarını gördüklerini belirten Prof. Dr. Koç, “Hastanelerimizde şu an itibari ile başta yatak doluluğu olmak üzere hiçbir sorunumuz bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.