GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-10-2020 13:24   Güncelleme : 04-10-2020 13:24

Konya’daki Azerbaycan’lılardan, “İki Devlet, Bir Millet” mesajı verildi

Konya’da yaşayan Azerbaycanlılar düzenledikleri basın açıklamasında, Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı yaptığı saldırıları kınayarak “İki Devlet, Bir Millet” mesajını verdiler.

Konya’daki Azerbaycan’lılardan, “İki Devlet, Bir Millet” mesajı verildi

Çamlı köşk önündeki Konya’da yaşayan Azerbaycanlıların düzenledikleri Azerbaycan’a Ermenistan’ın saldırısının kınandığı basın açıklamasına; Konya yaşayan Azerbaycanlılar, TÜRKAV Konya Şube Başkanı Süleyman Nur ve yönetim Kurulu üyeleri, CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş ve yönetim kurulu üyeleri, Ülkü Ocakları, Yurtdışındaki Iraklı Doktorlar Derneği ve Türkmeneli Dernekler Federasyonu Başkanı Dr. Aydın Beyatlı, Konya Barosu Temsilcileri, üniversitelerden akademisyenler ve hocalar, STK temsilcileri ve vatandaşlar ellerinde Türk Bayrağı ve Azerbaycan Bayrağını taşıyarak, destek verdi.

Resim önizlemesi

Basın açıklaması öncesi İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşı okundu. Konya’da yaşayan Azerbaycanlılar Adına Basın açıklaması yapan Vugar Abdullah Azerbaycan’a Ermenistan tarafından yapılan saldırıları kınadıklarını belirterek, “Konya’da yaşayan Azerbaycanlılar olarak işgalci Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına yapılan aralıksız askeri müdahalelerini, ağır silah kullanarak dinç ve barışçıl sivil halkımızın ölümlerine, evlerinin, mülklerinin yıkımına sebep olan cinayetkar tavırlarını ve tarih boyunca sebepsiz ve kanıtsız iddiaları ile büsbütün Türk Milletine karşı yürüttükleri işgalci ve terörist saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Artık tüm dünya çoktan bildi ki Dağlık Karabağ ve Yukarı Karabağ asırlardır tarihi Azerbaycan ve Türk toprağıdır. 100 yıldır Ermeniler’in sadece Azerbaycan Türklerine değil, büsbütün Türk Milletine karşı gösterdikleri anlamsız düşmanca tavırlarını hala bugünlerde de daha da şiddetli bir biçimde görmekteyiz. Ermenistan bugüne kadar Azerbaycan Devletinin gösterdiği iyi niyeti hiçbir platformda göstermemiştir. Tam tersine saldırgan tavırlarından, fazladan Azerbaycan topraklarını zapt etme girişimlerinden ve çirkin politikalarından vazgeçmemiştir” dedi.

Resim önizlemesi

Birleşmiş Milletler Ermenistan’ı İşgalci Bir Ülke Olarak Tanımlamıştır

Birleşmiş Milletler tarafından işgal bir ülke olarak tanımlandığına dikkat çeken Vugar Abdullah, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve AGİT kararları Ermenistan’ı Azerbaycan’a karşı yaptığı saldırıdan dolayı işgalci bir ülke olarak tanımlamıştır. Gerek Birleşmiş Milletler ve uluslararası örgütler Azerbaycan’a ait tarihi topraklarından tamamen çekilmesi için Ermenistan’ı defalarca ihtar etmiş, beyan ve çağrıda bulunmuşlardır. Ancak Ermenistan terörist unsurlarını topraklarımızdan tahliye ettirmemiştir. Uluslararası hukuku her defasında çiğnemekle kalmayıp Ermenistan’a saldırılar düzenlemiştir. Bu zeminde Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri Ermenistan’ın yaptığı aralıksız saldırılar neticesinde Meşru- Müdafaa hakkını kullanarak, topraklarını korumak ve işgal altında olan topraklarını geri almak için harekete geçmiş, ciddi ilerlemeler kaydetmiştir. Bu yapılan mukavemet ve karşı taarruzlar neticesinde birkaç köyümüz ve stratejik öneme sahip topraklarımızı işgalden azad edilip geri almıştır. Azerbaycan’ımızın bu askeri başarısını kutluyor, haklı olduğunu vurguluyor ve destekliyoruz.

Resim önizlemesi

 

 

Topraklarımızı azadlığı uğrunda canından geçen savaş meydanlarında kahramanca şehit düşen tüm şanlı şehitlerimize Allah’tan rahmet, vatan sağ olsun diyen başı dik ailelerine ve bütün Azerbaycan halkına başsağlığı dilerken, yaralı gazilerimize de acil şifalar diliyoruz. İnanıyoruz ki en kısa zamanda işgal edilmiş tüm topraklarımız şanlı Azerbaycan ordusu tarafından azad edilecek ve evlerinden, yurtlarından zorla kovuşmuş, göç ettirilmiş, aleni bir şekilde soykırıma uğratılmış vatandaşlarımız ata-baba yurtlarına geri döneceklerdir. Her zaman olduğu gibi, bu çetin günümüzde güzel ülkemiz Azerbaycan’ı yalnız bırakmayan, her sevincinde ve kederinde yanında olan, haşmetiyle bizlere güç katan kardeş Türkiye Devletine ve Necip Türk halkına sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Yaşasan İki Devlet, Bir Millet zafer bizimledir. Basın açıklamamıza katılarak bizlere destek verenlere teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Resim önizlemesi