GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-09-2020 12:35   Güncelleme : 18-09-2020 12:35

Konya Tabip Odası Başkanı Çetin’den korkutan açıklama: Sağlık sistemi tıkandı

Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Eyüp Çetin kentte artan corona virüs vaka sayılarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Her sağlık kurluşunun kendi kendine çözüm arar hale geldiğini ifade eden Çetin, “Sahadaki sağlık çalışanı arkadaşlarımız kendilerini çaresiz hissetmekte ve vakalara yetişememektedir. Gelinen son durumda Konya’da sağlık sistemi artık tıkanmaya başlamış, artan iş yükü ve salgının psikolojik yükü ile birlikte sağlık çalışanları moral olarak da çökme aşamasına gelmiştir” dedi

Konya Tabip Odası Başkanı Çetin’den korkutan açıklama: Sağlık sistemi tıkandı

Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Eyüp Çetin düzenlediği basın toplantısında  kentte artan corona virüs vaka sayılarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

“VATANDAŞIMIZ İŞİN CİDDİYETİNDEN UZAKLAŞTI”

 

Normalleşme sürecinin ardından tedbirlerin uygun bir şekilde uygulanmaması nedeniyle corona virüs vaka sayılarının yeniden arttığını belirten Çetin, şunları söyledi; “Neticede normalleşme sürecinde yaşanan acelecilik ve sonrasında yapılan hatalar sebebi ile maalesef bu günlere gelmiş bulunuyoruz. Bu günlerde açıklanan sayıların ve rakamların aslında birer can olduğunu, ölen kişilerin birilerinin en değerlisi olduğunu yakınlarımızı kaybettikçe daha iyi anlıyoruz. Yazık ki bu kayıplar bile ilk aylarda sergilenen kamu otoritesini geri getirmeye yetmemiştir.  Vatandaşımız işin ciddiyetinden uzaklaşmış olup, her geçen gün yönetilmesi güç, bilinmeyeni çok, geleceği belirsiz, tedavisi zor bir pandemi tablosu ile karşı karşıya kalmış bulunuyoruz” dedi  

 

“SAĞLIK SİSTEMİ ARTIK TIKANMAYA BAŞLADI”

 

“Gelinen noktada her sağlık kuruluşu, önüne çıkan problemlere kendi kendine çözüm arar hale gelmiştir” diyen Çetin konuşmasını şöyle sürdürdü; “Sahadaki sağlık çalışanı arkadaşlarımız kendilerini çaresiz hissetmekte ve vakalara yetişememektedir. Artan vakalara yer bulmak için özveri ile saatlerce efor sarf eden 112 çalışanlarının, üstün performans gösterildiği halde eve gönderilen pozitif vakalara yetişemeyen filyasyon ekiplerinin moral ve motivasyonu da önemli oranda azalmıştır. Gelinen son durumda Konya’da sağlık sistemi artık tıkanmaya başlamış, artan iş yükü ve salgının psikolojik yükü ile birlikte sağlık çalışanları moral olarak da çökme aşamasına gelmiştir. Başta Sayın Sağlık Bakanımız ve Sayın Valimiz olmak ve ilgili diğer birimlerin olağanüstü çabalarına rağmen maalesef salgının artışı engellenememektedir. Ne yazık ki o kadar çaba covid-19 karşısında yetersiz kalmaktadır”

 

 

“AİLE ZİYARETLERİNDE KENDİMİZİ İZOLE EDEMEDİK”

Kentteki vaka artışının nedenlerini de açıklayan Eyüp Çetin, “Konya içine kapalı bir toplum. Bu sebeple de aile ilişkileri çok fazla. Bu süreçte yasaklara uyduk ama aile ziyaretlerinde kendimizi izole edemedik. Bu Orta Anadolu’nun bir özelliği. Dikkat ederseniz, vaka sayılarının en çok arttığı iller arasında Ankara, Konya ve Karaman yer alıyor” dedi.

 

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

 

Kentte corona virüs ile mücadeleye ilişkin yapılması gerekenleri de ifade eden Çetin, çözüm önerilerinden bazılarını şöyle sıraladı;

*Öncelikle ilgili kurumlar arasında ritmik ve sorunlar ile çözümlerinin açıkça konuşulabileceği bir toplantı takvimi olmalıdır. Mevcut durumda aktif olan İl Pandemi Kurulu bu amaçla çok daha etkin olarak çalıştırılmalı ve her toplantısında Tabip Odası temsilcileri ile İl Bilim Kurulunun da bulunması sağlanmalıdır.

*İl Bilim Kurulu, üniversitelerimizin ilgili birimlerindeki epidemiyologlar,  virologlar, enfeksiyon hastalıkları uzmanları, halk sağlığı uzmanları, sosyologlar, sosyal psikologlar, ekonomistler gibi ilgili kişilerden oluşturulmalı ve bu katkılar ile oluşturulacak İl Pandemi Kurulu  kararları diğer birimlerce valilik onayı ile birlikte çok daha etkin şekilde kurumsal ve kişisel çekişmeler düşünülmeden uygulanmalıdır. Uygulamada imtina eden dairelerin amirleri bu aksaklıktan sorumlu tutulmalıdır.

 

*İki ya da duruma göre üç büyük kamu hastanesi pandemi hastanesi olarak belirlenmeli, bu hastanelerin koordinasyonu merkezi bir birim tarafından yapılmalı, lojistiği doğrudan bu merkez tarafından sağlanmalı, diğer hastaneler covid-19 kabul etmemelidir.

* Tıp Fakültesi hastaneleri covidli hastalardan arındırılmalı ve eğitim sezonuna temiz olarak girmeleri sağlanmalıdır. Buradaki eğitim alan genç hekim ve diğer sağlık personellerinin korunması birinci öncelikte olmalıdır.

*Her türlü düğün, toplantı, nişan, baş sağlığı, kurumsal veya siyasi her türlü toplantı, asker uğurlaması vs gibi yapılmasa da olacak olan faaliyetler istisnasız şekilde yasaklanmalı, yasağa uyulmaması halinde sorumlu taraflar olası en ağır biçimde ve derhal cezalandırılmalıdır.

*Kafe, kahvehane, düğün salonları vs gibi aşırı kalabalık ve kontrolün zor olduğu yerler derhal kapatılmalı, bu konuda da kamu zoru kullanmaktan kaçınılmamalıdır. Yine aynı şekilde sokak düğünleri ve köy düğünleri de engellenmelidir.