GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-09-2020 12:28   Güncelleme : 17-09-2020 12:28

Konya’da böyle sahtekârlık görülmedi! Bu kez de Cumhurbaşkanlığı’nın ismini kullandılar!

Sosyal medya üzerinden bir araya gelen bir grup özel izin aldığını iddia ederek “Turkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Gazetesi kurduğunu söyledi.

Konya’da böyle sahtekârlık görülmedi! Bu kez de Cumhurbaşkanlığı’nın ismini kullandılar!

Kuruluşu şaibeli Cumhurbaşkanlığı Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanlığını sosyal medya hesaplarında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile fotoğrafları olan İsmail Demir isimli bir genç üstlendi. Sözde gazete için yüksek istişare kurulu da belirlendi.

Aralarında  eski Konya  Tarihi Bedesten Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği ve AK Parti üyesi Abdullah Dölek’in de bulunduğu bu ekip , Cumhurbaşkanlığı forsunu kullanarak ‘Cumhurbaşkanlığı Gazetesi’ adı altında sahte belge oluşturdu. Cumhurbaşkanlığı tarafından kendisine belge gönderilmiş gibi sosyal medya hesabından paylaşım yapan Abdullah Dölek, “Turkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Gazetesi Yönetim Kurulu Belirlenmiştir. Hayırlara vesile olsun” ifadelerini kullandı.

Dölek ayrıca hazırlanan sahte yetki belgesini de sosyal medya hesabından paylaştı. Yetki belgesinde şu ifadeler yer aldı; Sayın Abdullah Dölek ‘Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Gazetesi’ Yüksek İstişare Kurulu Üyeliğine atanmış bulunuyorsunuz. Yeni görevinizde başarılar dileriz’

Edinilen bilgilere göre bu gazetenin iddia edildiği gibi özel izinle kurulmadığı öğrenildi. Konunun Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına iletildiği, başkanlık tarafından da hukuki sürecin başlatılacağı gelen bilgiler arasında yer aldı.

Öte yandan Facebook’tan Türkiye Cumhuriyeti Gazetesi ismiyle bir de sayfa oluşturulduğu öğrenildi. Sayfanın hakkında kısmında ise şu ifadeler yer aldı; “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Gazetesi isim tescil (alındı) belgesi iznini t.c. adana cumhuriyet başsavcılığından almıştır. bütün paylaşımlar ve yayınlar kanunlara ve basın ilkelerine uygundur.”

Yaşanan gelişmelerin ardından Abdullah Dölek’in sosyal medya hesabından sahte yetki belgesini içeren paylaşımı kaldırdığı öğrenildi.