SAĞLIK
Giriş Tarihi : 15-09-2020 15:40   Güncelleme : 15-09-2020 15:40

Devlet Hastanesi'nde "İmmün Plazma" Tedavisine Başlandı

Beyşehir'de artık Kovid-19 tanısı konulan hastalar bu tedavi yöntemi için Konya'ya gönderilmeyecek

Devlet Hastanesi'nde

Başhekim Dr.Küçükbuzcu, hastane bünyesinde yüksek akım oksijen tedavisinin de önümüzdeki günlerde başlayacağının müjdesini verdi...

Konya'nın vaka yoğunluğu yaşanan ilçelerinden Beyşehir'deki, Beyşehir Devlet Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesinde 3.basamak erişkin yoğun bakımının da hizmete girmesinin ardından Kovid-19 tanısı konulan hastalar için immün plazma tedavisine de başlandığı bildirildi.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, oturan insanlar, ekran, masa ve iç mekan

 

Beyşehir Devlet Hastanesi Başhekimi Uz.Dr.Sıtkı Küçükbuzcu, gazetecilere yaptığı açıklamada, hastanede 3.basamak yoğun bakım biriminin açılmasının ardından yoğun bakım hizmetlerinin en üst düzeye çıkmasını sağladıklarını belirterek, ardından Kovid-19 tanısı konulan hastalardan gerekli olanlar için immün plazma tedavisine de başladıklarını söyledi.

Kovid-19 tedavisinde immün plazma tedavisinin de uygun hastalarda tedaviye önemli katkı sağlamakta olduğunu ifade eden Dr.Küçükbuzcu, “Bu tedavinin mantığı Kovid-19 hastalığını geçirip iyileşen kişilerden aferez yöntemiyle elde edilen plazma konsantrelerin alınıp, hastaya kullanılması esasına dayanmaktadır.”dedi.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

Daha önce Kovid-19 sebebiyle Beyşehir Devlet Hastanesi’nde yatmakta olup immün plazma tedavisi gereken hastaları il merkezindeki sağlık kuruluşlarına göndermek durumunda kaldıklarını hatırlatan Dr.Küçükbuzcu, bunun önüne geçebilmek için yapılan çalışmalar sonucunda plazma tedavisinin de Beyşehir’de uygulanabilir hale geldiğini aktararak şunları kaydetti:

“Bu bağlamda Kovid 19 tanısı alıp iyileşmiş vatandaşlarımızdan plazma bağışı için tarafımıza başvurmalarını ve bu konuda duyarlılıklarını istirham ediyoruz. Bu konuda katkısı olan hekimlerimize, sağlık personellerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

-YÜKSEK AKIMLI OKSİJEN TEDAVİSİ DÖNEMİ DE BAŞLIYOR-

Hastane Başhekimi Dr.Küçükbuzcu ayrıca, kovid-19 salgını döneminde, hastalığı ağır geçiren vatandaşların yoğun bakımda artan oksijen ihtiyacını karşılayabilmek için hastane bünyesinde önümüzdeki günlerde yüksek akımlı oksijen tedavisi uygulamaya başlayacaklarını da müjdeledi.

Bu cihazların temini yoluna gittiklerini anlatan Dr.Küçükbuzcu, yüksek akımlı oksijen tedavisinin Kovid-19 hastalığıyla mücadelede tedavi yöntemlerinden birisi olduğunu vurgulayarak, “Kovid-19 hastalığında akciğer tutulumu olduğu zaman oksijen doygunluğu dediğimiz hastalarımızın oksijen saltrasyonu düşüyor. Bu hastalarda, oksijen seviyesini yükseltmemiz gerekiyor. Bunun çeşitli yolları var. Bunlardan birisi de yüksek akımlı oksijen tedavisi.”dedi.

 

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava

Bu makineler sayesinde tedavi uygulanarak hastaların oksijen düzeylerinin yükselmesinin sağlandığını ifade eden Küçükbuzcu, şunları kaydetti:

“Hastanemizde üçüncü basamak yoğun bakım birimimizin de faaliyete geçmesinin ardından başlayan immün plazma ve önümüzdeki günlerde başlayacak olan yüksek akımlı oksijen tedavisiyle beraber artık Kovid-19 tedavisinde Beyşehir Devlet Hastanemizin herhangi bir açığı kalmamış oluyor. Bu da Beyşehir için ve hastanemiz için çok olumlu bir gelişme. Vatandaşlarımızdan her ne kadar hastanemizde bu hastalığa karşı tedavide tüm imkanlara sahip olmuş olsak bile, yine de Kovid-19’a yakalanmamanın en önemli bir durum olduğunu belirtmekte yarar var. Bunun için maske, mesafe ve temizlik kurallarına vatandaşlarımız titizlikle uymalıdırlar.”