SAĞLIK
Giriş Tarihi : 14-09-2020 15:50   Güncelleme : 14-09-2020 15:50

PCR testi çalışan hastane sayısı 5’e yükseldi

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, kamu hastanelerinde görev yapan mikrobiyoloji uzmanları ile bir araya geldi. Covid-19 salgını ile mücadelede laboratuvar hizmetleri ve PCR test sonuçlarının daha erken sürede neticelendirilmesi adına alınan önlemler mikrobiyoloji uzmanları ile tartışıldı.

PCR testi çalışan hastane sayısı 5’e yükseldi

Pandemi sürecinin en önemli iki parametresinin filyasyon ve tanının erken aşamada konulabilmesi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Koç, hasta ve temaslı tespitinde hızlı hareket edilebilmesinin ve tedavi süreçlerine erken başlanılabilmesinin laboratuvar çalışmalarının hızlandırılması ile mümkün olabileceğinin altını çizdi.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, oturan insanlar ve iç mekan

 

Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği standartlara ulaşabilme adına önemli çalışmalar yaptıklarını söyleyen Prof. Dr. Koç, “PCR testi çalışılabilen laboratuvar sayısını Bakanlığımızın da bizlere verdiği destekle 3’den 5’e çıkarttık. Konya Şehir Hastanesi ve Numune Hastanemizde de artık PCR sonuçlarına bakılabilmektedir. Meram Devlet Hastanemiz ile birlikte üç kamu hastanemizin laboratuvarları da 24 saat PCR çalışabilmektedir. ” dedi. Prof. Dr. Koç, hastalardan alınan numunelerin laboratuvarlara erken ulaştırılabilmesi adına yapılan yeni düzenlemeler hakkında da bilgiler verdi.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, oturan insanlar, ayakkabılar ve iç mekan

İnteraktif bir şekilde gerçekleştirilen toplantıda katılımcılarda söz alarak sahada yaşadıkları problemleri ve çözüm önerilerini sağlık yöneticileri ile paylaştılar.