GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-09-2020 13:38   Güncelleme : 12-09-2020 13:38

Eski MHP İl Başkanı Av. Murat Çiçek Konya Barosu’na adaylığını açıkladı

Önceki dönem MHP Konya İl Başkanı Av. Murat Çiçek 10-11 Ekim tarihinde yapılacak olan Konya Baro Başkanlığı’na İlke Grubu’nun başkan adayı olduğunu duyurdu.

Eski MHP İl Başkanı Av. Murat Çiçek Konya Barosu’na adaylığını açıkladı

Önceki dönem MHP Konya İl Başkanı Av. Murat Çiçek 10-11 Ekim tarihinde yapılacak olan Konya Baro Başkanlığı’na İlke Grubu’nun başkan adayı olduğunu duyurdu.

Murat Çiçek Konya Baro Başkanlığı’na Adaylığını yaptığı yazılı açıklamayla duyurdu. Çiçek şu ifadelere yer verdi;

“Avukatın, baroların ve Barolar Birliğinin varlık nedeni, elbette hak, savunma, adalet ve insanın korunmasıdır. Bu varlık nedeninden hareketle, Türk Hukuku'nun her yönü ile gelişmesi, hukukun evrensel ilke ve esaslarını esas alıp, gerek kuralın koyulmasında ve gerekse uygulanmasında en isabetli olana, dürüstlüğe ve eşitliğe ulaşmaya çalışmak gerekir. Bu hedefler, avukatın ve meslek kuruluşları olarak baroların durması gereken yerlerdir. Avukat, yargının kurucu unsurlarından oluşan savunmayı serbestçe temsil eder. Baro; Avukatlık mesleğini geliştirmek, meslek mensuplarının birbirleri ve iş sahipleri ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni sağlamak, meslek düzenini, ahlakını, saygınlığını ve hukukun üstünlüğünü, insan haklarını korumak ve savunmak, avukatların ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tüm çalışmaları yürüten, tüzel kişiliği bulunan, çalışmalarını demokratik ilkeleri ile sürdüren kamu kurumu niteliğini haiz meslek kuruluşudur. Baro, bu kuruluş amaçları dışında faaliyette bulunamaz. Barolar Birliği ise; bütün baroların katılımı ile oluşan, tüzel kişiliğe sahip kamu kurum niteliğindeki meslek kuruluşu olarak, kendisine kanunla tanınan yetkileri kullanır. Bu yetkilerin neler olduğu, Avukatlık Kanunu'nun 110. maddesinde sıralanmıştır.

“MESLEKTAŞLARIMIZIN SORUNLARINI BİLİYORUZ”

Meslektaşlarımızın ve Konya barosunun sorunlarını biliyoruz;  Özellikle mesleğe yeni başlamış genç meslektaşlarımız ciddi sorunlarla karşılaşmaktadır.  Bunun için Avukatlık  mesleğinin kalitesinin artırılması ile ilgili çalışmalar yapılmalı, Staj eğitiminin ve öncesinde de özellikle lisans aşamasında hukuk öğreniminin iyileştirilmesi yoluna gidilmelidir.  Baroların ve Barolar Birliğinin bir meslek kuruluşu olarak bağımsızlığı mutlaka korunmalı,  avukatların yargının ayrılmaz bir parçası olduğu, yargı mensubu olduğu, hakim ve savcıların sahip olduğu teminatlarla donatılması gerektiği göz ardı edilmemelidir.  Özellikle genç meslektaşlarımızın maddi ve manevi haklarının iyileştirilmesinin zorunlu olduğu, ofis açma, iş, sağlık ve meslek güvencelerini koruyup geliştiren, sosyal hakları iyileştirilmelidir.

“SORUNLARA ÇARE OLMAK İÇİN ADAYIZ”

Açıklamasının devamında Konya barosu seçimlerine İlke Grubunun adayı olarak katılacağını belirten Murat Çiçek, “ Önyargısız, iyi niyetle, içtenlikle ve samimiyetle Konya barosunun başarılı olmasını istiyoruz bu sebeple adayız. Sürekli ertelenen, ertelendikçe büyüyen, büyüdükçe içinden çıkılmaz hal alan derin ve köklü sorunları çözmek için adayız. Baro çalışmalarını ihmalkârlığın, vizyonsuzluğun, hedefsizliğin kurbanı etmeyiz. En ileriye taşımak için adayız               Meslektaşlarımızın sorunlarını biliyoruz. Sorunlara çare olmak için adayız.   Bu vesile ile Konya barosu seçimlerinin  hayırlı vesile olmasını diliyorum” dedi.