S.T.K.
Giriş Tarihi : 09-09-2020 17:10   Güncelleme : 09-09-2020 17:10

Yağız; “ Hiçbir kimse Ziraat odalarını karalamaya çalışmasın.”

Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız, ilçe ziraat odaları başkanlarıyla birlikte yaptığı açıklamada, “Konya’da bütün ziraat odalarıyla birlikte çiftçilerimizin sorunlarının takibi ve çözümü noktasında gösterdiğimiz gayretimizi görmezden gelerek, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Ziraat Odalarını karalamaya çalışanları da insafa davet ediyoruz” diye konuştu.

Yağız; “ Hiçbir kimse Ziraat odalarını karalamaya çalışmasın.”

Pandemi sürecinde üretimini sürdüren çiftçilere teşekkür eden Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız, Mart ayında ülkemizde ilk vakanın görülmesiyle birlikte, koronavirüsle mücadele süreci başladı. Vatandaşlarımız için “evde kal” çağrıları yapılırken, çiftçilerimiz ülkenin gıda ihtiyacını karşılayabilmek için üretime devam etti. Bu süreçte fedakarca üretime devam eden ve sofralardan hiçbir gıdayı eksik etmeyen çiftçilerimize sizlerin huzurunda teşekkür etmek istiyorum.

Göreve geldiğimiz günden bu yana, çiftçilerimizin gerek bitkisel gerekse hayvansal üretimde karşılaştıkları sorunları her platformda gündeme taşıdık, bu sorunlara çözüm aradık.

Koronavirüsle mücadele sürecinde de aynı kararlılıkla çalışmaya, üreticilerimizin sorunlarının çözümü için gayret göstermeye devam ettik. Çiftçilerimizin hiçbir aksaklık olmadan üretime devam edebilmeleri için büyük çaba sarf ettik. Birçok kurum ve kuruluş kapısını kapatmışken, Konya Merkez Odaları olarak bizler, Ankara’da Genel Merkezimiz ve Türkiye geneline yayılan Ziraat Odalarımızla hizmet vermeye devam ettik. Koronavirüsle mücadele sürerken bir de doğal afetlere maruz kaldık.

Çiftçilerimizin tarımsal faaliyetleri esnasında karşılaştıkları her zorlukta yanlarında olduk.

Sahada tespit ettiğimiz sorunları video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiğimiz toplantılarda Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar’a ilettik” dedi.

 

Yumurta ve süt üreticilerimizle, Çiftçilerimizin Sorunları bizim sorunudur

 

Üreticilerimizin hiç birini ayırt etmeden hepsinin sorunu bizim sorunumuz diyerek hareket ettiklerine dikkat çeken Murat Yağız, “Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar, gerek, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bakanlık bürokratları ve Ziraat Odası Başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantılarda, gerekse de ilgili bakanlıklara yazdığı mektuplar ve gönderdiği raporlarla çiftçilerimizin sorunlarına çözüm arayarak, Türk çiftçisinin sesi oldu. Çiftçilerimizin sorunlarını milletvekillerimize, siyasi parti il başkanlarımıza da ilettik, birçok sorunun çözümünde önemli mesafe kat ettik. Bu süreçte hizmetlerimize de aksamadan devam ettik. Ziraat Odalarımız ve tesislerimizin kapısını çiftçilerimiz için sonuna kadar açık tuttuk. Çiftçilerimize daha iyi hizmet sunabilmek için projeler hazırlamaya devam ettik. Et, süt ve yumurtada son dönemde yaşanan sorunlara da sizlerin huzurunda değinmek istiyorum. Yükselen döviz fiyatlarının da etkisiyle girdi maliyetlerimiz sürekli artarken süt fiyatları yerinde kalmış, et fiyatlarında ise düşüş yaşanmıştır. Yem fiyatlarında artış üreticilerimizi olumsuz etkilemektedir. Yumurta üreticilerimiz de benzer sorunlarla mücadele etmektedir. Hayvancılığın bu şekilde sürdürülmesi mümkün değildir. Geçtiğimiz ay üretici birlikleri ile birlikte düzenlediğimiz basın toplantımızda da bu konunun ivedilikle ele alınmasını talep etmiştik. Et, süt ve yumurta üreticilerimizin sorunlarının acilen çözülmesini bekliyoruz.”

Basına Teşekkür etti

Son olarak Konya basını ve ulusal basına verdikleri destekten dolayı teşekkür eden Murat Yağız,

“Bizler üreticilerimizin sorunlarının çözümü için gayret gösterirken, Siz kıymetli basın mensupları da bu süreçte yaptığınız haberlerle sorunlarımızı kamuoyu ile paylaşma konusunda yanımızda oldunuz.

Sorunlarımızı canlı yayınlarda, televizyon haberlerinde, gazete manşetlerinde anlatmamıza aracı oldunuz. Son dönemde tüm iletişim kanallarını kullanarak, Konya Merkez Ziraat Odası olarak yaklaşık 20 televizyon programı, 10 adet geniş katılımlı basın toplantısı yaptık. Sizlerin teveccühü ile 100’den fazla haberimiz birçoğu manşet ve sürmanşet olmak üzere yerel ve ulusal basında yer aldı. Emeklerimizi destekleyerek yayınlarınızda yer verdiğiniz için sizlere teşekkür ediyoruz. Bu gayretimizi görmezden gelerek, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Ziraat Odalarını karalamaya çalışanları da insafa davet ediyoruz. Çiftçilerimiz için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimize kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

Konya’nın Kuzeyi suya kavuşacak

Konya’nın Kuzeyinin su sorunun çözüleceği müjdesi veren Altınekin Ziraat Odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu şunları deli getirdi: “ Konya’nın kuzeyinde yer alan Altınekin, Cihanbeyli ve Kulu ilçelerimizde tarımsal sulama sorunu çözüme kavuşması için yaptığımız çalışmaların sonucunu alıyoruz. Hükümetimiz ve Tarım Bakanlığımız Kızılırmak’tan su gerilmesi noktasında çalışmalarına başladı. En kısa zamanda tarımsal sulama sorunumuz çözülmüş olacaktır. Bu çalışmalarından dolayı hükümetimize ve tarım bakanlığımıza teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.