SAĞLIK
Giriş Tarihi : 02-09-2020 19:42   Güncelleme : 02-09-2020 19:42

Başkan Töke ;’’Sağlık çalışanları ek ödeme değil maaş zammı bekliyor ‘’

Türk Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Metin Töke, 11 Mart’tan bu yana Türkiye’nin salgınla mücadele ettiğini söyledi. Bu süreçte sağlık çalışanlarına verilen ek ödemenin sanki ikinci bir maaş gibi gösterilmeye çalışıldığını kaydeden Töke, “Sağlık çalışanlarının beklediği gerçek anlamda ve adaletli bir şekilde ücretlerinde artış yapılmasıdır” dedi.

 Başkan Töke ;’’Sağlık çalışanları ek ödeme değil maaş zammı bekliyor ‘’

Türk Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Metin Töke, sağlık çalışanları ile birlikte Konya Numune Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Sağlık Bakanlığının korona virüs mücadelesinde bugüne kadar yaptıkları ile hep takdir topladığını anlatan Başkan Metin Töke, “Sayın Bakan, Bilim Kurulu, günlük açıklamalar ve tedbirler konusunda başarılı bir yönetim performansı ortaya koydu. Hiç şüphesiz ki salgınla mücadelenin kahramanları da sağlık çalışanları oldu. Tüm zorluklara rağmen olağanüstü bir çalışma azmi, kendi hayatlarını hiçe sayarak gösterdikleri fedakarlık, ailelerinden aylarca uzak kalarak yaptıkları hizmetle tarihe geçtiler. Binlerce arkadaşımız virüse yakalandı, hayatını kaybederek şehit olanlar oldu. Bugün bir kez daha şehitlerimize Allah'tan rahmet, hasta olan tüm arkadaşlarımıza da acil şifalar diliyorum” dedi.

“Sorunlar çözülmüş gibi bir hava oluşturuldu”

Salgının ortaya çıktığı ilk günden beri süreç çok kritik olduğu için kendilerinin de oldukça hassas davrandığını kaydeden Metin Töke, “Sağlık hizmetlerinin sıkıntıya girmemesi, sağlık çalışanlarının sağlığının korunması adına uyarılarda ve önerilerde bulunduk. İlerleyen süreçte sağlık çalışanlarının alkışlandıklarını, Milletin ve devletin her kademesinden sağlık çalışanlarına teşekkür edilip, takdir edildiklerini hep beraber gördük. Her ne kadar alkışlar ve teşekkürler güzel ise de asıl meselenin sağlık çalışanlarının sorunlarını bitirmekten geçtiğini belirterek temel meselelere çözüm istedik. Çalışanların emeğinin karşılığını ödeyecek bir değer olmadığını ama alın terlerinin de heba edilmemesini ısrarla dile getirdik. Ne yazık ki 6 aylık bu süreçte 3 ay süren adı tavandan ama kendi yavandan olan bir ek ödeme ile sorunların geçiştirilmesi, bırakın yarınımızı güvence altına almayı, günü kurtarma değil ancak saati kurtarmak adına yapılan bu işle tüm sorunlar çözülmüş gibi bir hava oluşturuldu” ifadelerini kullandı.

“Ek ödeme değil tek ödeme istiyoruz”

Ek ödemenin sanki ikinci bir maaş gibi gösterildiğini aktaran Töke, taban aylıklarına artış yapılmasını beklediklerini dile getirdi. Töke şöyle konuştu; “Dünyaya övgüyle bahsettiğimiz filyasyon çalışmasında aktif görev alan aile hekimliği çalışanlarına bir kuruş bile ödeme yapılmayarak adeta emekleri yok sayıldı. Diş Hekimlerimiz, ağız diş sağlığı çalışanlarımız mağdur edildi. Halbuki sağlık çalışanlarının beklediği gerçek anlamda ve adaletli bir şekilde ücretlerinde artış yapılmasıydı. Biz bu konuda taban aylığa artış yapılması talebimizi gündeme getirmemize rağmen ücretlerde bir iyileştirme olmadı. Buradan bir kez daha yüksek sesle haykırıyoruz. Ek ödeme değil tek ödeme istiyoruz. Onu da maaş zammı olarak talep ediyoruz. Ancak böylelikle gerçek anlamda bir iyileştirmeden söz etmek mümkündür. Bunun dışında; 3600 Ek gösterge sözü bir an önce hayata geçmemiştir, Salgın nedeniyle hayatını kaybeden arkadaşlarımızın şehit sayılarak geride bıraktıkları ailelerinin mağdur olmaması talebimiz için adım atılmamıştır. Tüm çalışanlara kadro verilerek kesintisiz süren sağlık hizmetlerinde sözleşmeli, vekil ebe hemşire, kamu dışı sağlık personeli gibi istihdam modellerinin terk edilmesi isteğimize olumlu bir yanıt verilmemiştir. Döner sermaye sisteminin adil bir şekilde düzenlenmesi gibi konularda maalesef gelişme kaydedilmemiştir.”