EĞİTİM
Giriş Tarihi : 28-08-2020 13:41   Güncelleme : 28-08-2020 13:41

Kara’dan E-KPSS Hakkında Bakana Soru

Engelli Kamu Personelleri hakkındaki soru önergesini meclis gündemine taşıyan MHP Konya Milletvekili Esin Kara, “Doğuştan veya sonradan; bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetenekleri bakımından engel oranının yüzde kırk veya üzerinde ve çalışabilir durumda olduğunu mevzuat hükümlerine göre alınacak sağlık kurulu raporu ile belgeleyen vatandaşlarımız ÖSYM tarafından gerçekleştirilen E-KPSS sonrasında kamu kurumları tarafından açıklanan şartları yerine getirmeleri neticesinde kamu kurumlarında göreve başlamaktadır.

Kara’dan E-KPSS  Hakkında Bakana Soru

E-KPSS ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunu engelli bireylere uygulanmaktadır. Kontenjan sayıları yıl içerisinde açıklanmakta ve atamalar gerçekleştirilmektedir.” dedi.

PERSONEL ALIMI YAPILACAK MI ?

Kara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’a şu soruları sordu; “2018 E-KPSS ortaöğretim alanında sınava girip kamu kurumlarına atanan engelli personel sayısı kaçtır? 2018 E-KPSS ön lisans ve lisans alanlarında sınava girip kamu kurumlarına atanan engelli personel sayısı kaçtır? Kamu kurumlarında istihdam edilmesi gereken toplam engelli personel sayısı kaçtır? Bu personel kadrolarında boşluk yaşanmakta mıdır? KİT’lerde istihdam edilmesi gereken toplam engelli personel sayısı kaçtır? Bu personel kadrolarında boşluk yaşanmakta mıdır? 2020 E-KPSS öncesinde engelli personel alımı yapılması planlanmakta mıdır?