GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-08-2020 17:37   Güncelleme : 10-08-2020 17:37

Konya'da mahalleli çok sayıda kişinin ölümüne sebep olan ‘ölüm kavşağı’ için eylem yaptı

Konya’nın Çumra ilçesi Alibeyhüyüğü kavşağında her gün yaşanan trafik kazalarına bölge halkı isyan etti. Adına ‘ölüm kavşağı adını koydukları Alibeyhüyüğü kavşağına 16 yıldır bir çözüm üretilemediğini belirten mahalleli, yola sinyalizasyon sistemi ya da üst geçit yapılması için eylem yaptı.

Konya'da mahalleli çok sayıda kişinin ölümüne sebep olan ‘ölüm kavşağı’ için eylem yaptı

Konya’nın Çumra ilçesi Alibeyhüyüğü kavşağında 2 gün önce otomobil ile minibüsün çarpışması sonucu meydana gelen kazada Hasan Hüseyin Şeker (8) hayatını kaybetti, 2 kişi de yaralandı.

YAKLAŞIK 400 KİŞİ EYLEM BAŞLATTI

Kazanın ardından kavşakta sürekli yaşanan trafik kazalarına isyan eden yaklaşık 400 mahalleli yolu trafiğe kapatarak eylem yaptı. Mahallelinin başlattığı eylemin ardından bölgeye Çumra Kaymakamı Hüseyin Ece geldi. Vatandaşlarla görüşen Kaymakam Ece, gerekli çalışmaların yapılacağını ve kendisinin de bizzat takipçisi olacağı sözünü verdikten sonra mahalleli eylemini sonlandırdı.

“BU İŞTEN ARTIK GERİ DÜNÜŞ YOK”

Konuya ilişkin konuşan mahalle sakinlerinden Osman Tabak, “16 yıldır bu ölüm kavşağına bir çözüm üretilmesi için çalmadığımız kapı kalmadı. Kime gitsek topu birbirine atıyor. En son geçtiğimiz günlerde burada yine bir kaza oldu ve 8 yaşındaki bir çocuk öldü. Anne ve babasının feryatları hala kulağımızda. Bu işten artık dönüş yok. Sürecin yakından takipçisi olacağız” dedi.

“SONUÇ ALAMADIK”

Kavşakta yaklaşık 15 mahallelinin hayatını kaybettiğini aktaran Tabak, şunları söyledi; “Burası için ya bir sinyalizasyon sistemi ya da bir üst geçit yapılması için Karayolları ve Çumra Belediye Başkanlığı ile görüştük. Çumra Belediye Başkanı Halit Oflaz bu işi yapmayacağını ve kendisini aştığını söyledi. Karayollarına dilekçe verdik, sonuç alamadık. Emniyetin elinde de kazalar ile ilgili belgeler var. CİMER'e de yazdık. Bizi dinleyen kimse olmadı. O kavşakta biz de 15 köylümüzü kaybettik. Bizim için bardağı taşıran nokta 8 yaşındaki çocuğun hayatını kaybetmesi oldu. Biz de dikkat çekmek için 400 kişinin katılımıyla bir eylem yaptık. Kaymakam geldi ve talebin yerine getirileceğinin sözünü verdi.”