SİYASET
Giriş Tarihi : 04-08-2020 12:08   Güncelleme : 04-08-2020 12:08

MHP Milletvekili Esin Kara evsizler için daimi barınma yerleri kurulmasını istedi

MHP Konya Milletvekili Esin Kara TBMM’ye Kanun Teklifi vererek evsiz vatandaşlar için her ilde en az bir adet daimi barınma yerleri kurulmasını istedi. Konuya ilişkin konuşan Kara, “Sanayileşmeyle birlikte birçok ülkenin sorunu olan “evsizlik” pek çok gelişmiş ülkede dahil, her kıtada, her bölgede gittikçe korkulan bir sorun haline gelmektedir. Evsizlik, başta sağlık problemleri olmak üzere birçok olumsuz sonuca neden olmaktadır” dedi.

MHP Milletvekili Esin  Kara evsizler için daimi barınma yerleri kurulmasını istedi

MHP Konya Milletvekili Esin Kara TBMM’ye Kanun Teklifi vererek evsiz vatandaşlar için her ilde en az bir adet  daimi barınma yerleri kurulmasını istedi.

“GİTTİKÇE KORKUTAN BİR SORUN”

Konun teklifine ilişkin açıklamalarda bulunan Esin Kara şunları söyledi:

Evsizlik günümüzde yeniden güncelleşen bir sorun olarak ülkelerin gündeminde yer almaya başlamıştır. Sanayileşmeyle birlikte birçok ülkenin sorunu olan ‘evsizlik’ pek çok gelişmiş ülkede dahil, her kıtada, her bölgede gittikçe korkulan bir sorun haline gelmektedir. Evsizlik, başta sağlık problemleri olmak üzere birçok olumsuz sonuca neden olmaktadır. Evsiz erkek, kadın ve çocuklar, evi olanlara göre daha fazla sağlık problemleri yaşamakta ve sağlık bakımı almada birçok engelle karşılaşmaktadırlar.”

“EVSİZLER OLDUKÇA ZOR BİR HAYAT YAŞIYOR”

Evsiz vatandaşların toplum içerisinde oldukça zor bir hayat sürdürdüğünü ifade eden Kara, “Uzun bir süre sığınacak bir yeri olmayan veya sınırlı olanaklara sahip yerlerde örneğin; köprü altları, kapı eşikleri, arabalar, terkedilmiş binalar, garlar, otobüs durakları gibi alanlarda yaşayan ya da kamusal yardım olanaklarından yararlanma ihtiyacı olduğu halde uzun süre yararlanamayan evsizler toplum içerisinde oldukça zor koşullarda hayatlarına devam etmektedir.”dedi.

 

“18-65 YAŞ ARASI BİREYLERİN BÖYLE BİR HAKKI YOK”

Evsiz vatandaşların daimi barınma hizmeti almaları gerektiğini söyleyen Kara, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Evsizler devletin vatandaşlara sağlaması gereken asgari yaşam şartlarını elde edemeyen bireyler olarak devletin sorumluluk alanı içerisine girmektedir. 18 yaşının altında olan kimsesizler Çocuk Esirgeme Kurumu himayesinde ve 65 yaşının üzerindeki kimsesizler ise huzurevlerinde hayatlarını idame ettirebilmektedir. Ancak 18-65 yaş bireylerin böyle bir imkanı bulunmamaktadır. Mevcut belediye ve valilik uygulamalarında özellikle kış aylarında konaklama, kişisel ihtiyaçlarını karşılama gibi hizmetleri azami 15 gün olmak şartı ile alabilen evsiz vatandaşlarımız için hayatlarını yeniden kurabilene kadar daimi barınma hizmeti alabilecekleri ve sosyal hayata kazandırılmaları için meslek becerileri geliştirebilecekleri merkezlerinin kurulması önem arz etmektedir.”