YEREL
Giriş Tarihi : 29-07-2020 13:12   Güncelleme : 29-07-2020 13:17

İlçe Sağlık Müdürü Konya'daki vaka artışının nedenini açıkladı !

Konya Ereğli İlçe Sağlık Müdürü Dr. İsmail Yavuz kent ve ilçede artan corona virüs vaka sayılarının artışın nedenini ev izolasyonuna, riayet etmeme, maskenin önemsenmemesi mesafenin ihlal edilmesi olarak açıkladı.

İlçe Sağlık Müdürü Konya'daki vaka artışının nedenini açıkladı !

Konya Ereğli İlçe Sağlık Müdürü Dr. İsmail Yavuz normalleşme sürecinin ardından kentte artan corona virüs vaka sayılarının nedenini açıkladı.

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Yavuz, şu ifadelere yer verdi; “Konya'da ve özellikle son zamanlarda Ereğli’mizde covid vakaları artma eğiliminde olup; vakalara yönelik yapılan filyasyon çalışmalarında ve sonrasında göze çarpan sebeplere bakıldığında; ev izolasyonuna riayet etmeme, maskenin önemsenmemesi mesafenin ihlal edilmesi gibi basit tedbirsizlikler göze çarpmaktadır. Bu tabloya asemptomatik (bulgu vermeyen) pozitif vakaların bulaşları eklendiğinde son zamanlarda lanse edilen sayılar kaçınılmaz oluyor.”

 “BULAŞA AÇIK DAVETİYE ÇIKARIYOR”

Maske ve sosyal mesafe uyarısında bulunan Yavuz, şunları kaydetti; “Süreç başından bu yana corona ile mücadelede en büyük silahımız olan maske ve sosyal mesafe hala geçerliliğini korumaktadır. Toplumu ele aldığımızda yaz ayı ile birlikte toplu organizasyonlar park ve bahçeler piknik alanları insanlarla dolup taşmakta maskenin takılmaması sosyal mesafenin ihlal edilmesi asemptomatik pozitif taşıyıcıların bulaşına açık davetiye çıkarmaktadır. Eğer süreci en az vaka ile sevdiklerimizi üzmeden atlatmak istiyorsak maske ve sosyal mesafe kurallarına azami dikkat edeceğiz. Filyasyon çalışması yapan sağlık ekibinin öneri ve tavsiyelerini dinlemek, sosyal izolasyona uymak her birimizin vatandaşlık görevidir.”