S.T.K.
Giriş Tarihi : 30-06-2020 19:22   Güncelleme : 30-06-2020 19:22

İdlib'e Can Olalım

İç karışıklıklar öncesinde 1,5 milyon kişinin yaşadığı İdlib'e iç karışıklık sonrasında 3,7 milyon kişi sığınmıştır. İdlib'de Gerginliği Azaltma Bölgesi ilanından sonra yapılan saldırılarda yaklaşık 900 bin kişi yerlerinden edilmiştir. İdlib Merkezi ve Kuzeyi, Atme Kamplar Bölgesine ve sınırımıza yakın bölgelere göç hareketleri olmuştur.

İdlib'e Can Olalım

1 Aralık 2019 tarihinden günümüze toplamda 312 bin kişi sınırımıza yakın yerlere göç etmiş olup göç edenlerin % 76'sı kadın ve çocuklardan oluşmaktadır.

Bölgedeki kış şartları ve yoğun yağışlar yaşamı olumsuz yönde etkilemektedir. Göç dalgası ile birlikte sınırımıza yakın bölgelere göç etmiş sığınmacılar başta can güvenliği, açlık, susuzluk, barınma ve salgın hastalık sorunları ile karşı karşıya bulunmaktadırlar."

Bir aradayız, İdlib'in yanındayız insani yardım kampanyası kapsamında İdlib'in kuzeyine göç eden sivil halkın yerleştirileceği briket evlerin yapımına başlanmıştır. Bu kampanyaya destek olmak için aşağıda belirtilen hesap numaralarına bağış yaparak açıklama kısmına "Konya Valiliği" ibaresi koyulması durumunda Konya ilinden gönderilen bir bağış olduğu da eklenmiş olacaktır.