GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-06-2020 15:14   Güncelleme : 24-06-2020 15:30

Selçuk Üniversitesi'nde Rektör Şahin Görevini Aksoy’a Devretti

Konya'da Selçuk Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Metin Aksoy atandı. Bugün yapılan devir teslim töreniyle yeni rektör görevi devraldı.

Selçuk Üniversitesi'nde  Rektör Şahin  Görevini  Aksoy’a Devretti

2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunun 13. Maddesiyle Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 2’inci, 3’üncü ve 7’inci maddeleri gereğince Selçuk Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Metin Aksoy atandı. Üniversite rektörlük binasında düzenlenen devir teslim töreninde Prof. Dr. Mustafa Şahin görevini Prof. Dr. Metin Aksoy’a teslim etti. Mustafa Şahin, "Zor bir görev. Bizim alnımız ak başımız dik. Sürenin sonunda hocamıza devrediyoruz. Rektörlerin görevi çok zor. Bu açıdan rektörlerimize yardımcı olmamız gerekiyor. İstedikleri her anda deneyim ve tecrübelerimizi aktarmaya hazırız. Allah muvaffak eylesin" dedi.

Resim

 

Aksoy da, "Hizmetlerinden dolayı Mustafa hocamıza teşekkür ederiz. Gece gündüz demeden ekibimizle birlikte çalışma gayretinde olacağız. Akademisyenlerimizin özlük haklarına önem vereceğiz. Öğrencilerimizin daha verimli şartlarda eğitim alması için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Metin Aksoy kimdir?

 

1980 yılında Yozgat’ta dünyaya gelen Metin Aksoy, ilkokul eğitimini Kadışehri ilçesi Vasfıbey mahallesinde, ortaokul ve lise eğitimini ise Çekerek İmam Hatip Lisesi, Yozgat Erdoğan Akdağ Orta Okulu ve Zile Dinçerler Lisesi’nde tamamladı.

 

1999’da Avusturya Viyana Üniversitesi’nde başladığı Siyaset Bilimi Bölümü’nü 2003’te tamamladı. Aynı üniversitenin Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’nda ”Irak’ın Stratejik ve Bölgesel Önemi” konulu çalışması ile yüksek lisans (2004), ”1990-2004 Türkiye-AB İlişkileri” konulu çalışması ile de doktora eğitimini (2005) bitirdi. 2005’te aynı üniversitenin hukuk fakültesine kayıt yaptırdı. Lisans ve lisansüstü eğitimleri sırasında Avusturya hükümetinden başarı bursu aldı.

Öğrencilik yıllarında göçmen vatandaşların taraf olduğu davalarda, okullarda, çeşitli devlet dairelerinde gönüllü olarak tercümanlık yapan Aksoy, 28 Şubat sürecinde mağdur edilen başörtülü gençlerin Viyana Üniversitelerine kayıt yaptırmalarına ve uyum sağlamalarına destek verdi.

 

2006-2007 yılları arasında Londra Stantoon Scholl of Economics’te İngilizce eğitimi alan Aksoy, kısa bir dönem özel sektörde ihracat müdürlüğü yaptı.

 

2007 yılında halen görev yapmakta olduğu Selçuk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde Yrd.Doç.Dr. olarak görevine başladı. 2013’te Doç.Dr. ünvanını aldı.

Resim önizlemesi

2011’de YÖK bursu ile üç ay yurtdışında araştırmalarda bulundu. 2007-2013 arasında Bölüm Başkan Yardımcılığı, Erasmus, Farabi Koordinatör yardımcılığı, 2013-2015 arasında bölüm başkanlığı görevlerini yürüttü. Bünyesinde çalıştığı Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde Siyasi Tarih, Türk Dış Politikası, Türkiye-AB İlişkileri, Almanya’nın Dış Politikası, Uluslararası Politika, Uluslararası İlişkiler, Uluslararası Güncel Gelişmeler lisans derslerini veren Aksoy, çalıştığı alanlarla ilintili olarak Küreselleşme ve Yeni Jeopolitik, Ortadoğu’da Güncel Sorunlar, Küresel Güçler ve Dünya Düzeni temalı lisansüstü derslerini de yürüttü.

Resim önizlemesi

Birçok panel ve konferans düzenleyen Aksoy, Konya Büyükşehir Belediyesinin Medeniyet Okulu projesi kapsamında ‘Uluslararası Konya Sempozyumu, Medeniyet, Şehir ve Üniversite’ konulu sempozyum ile ‘Gençlik Politikaları ve Hizmetleri’ konulu gençlik çalıştaylarını organize etti. Mesleği dolayısıyla ulusal ve uluslararası gündemi yakından takip eden Aksoy, yazdığı köşe yazıları ve verdiği mülakatlarla yerel ve ulusal medyada fikirlerini kamuoyu ile paylaşmaktı. İleri düzeyde İngilizce ve Almanca bilen Aksoy, evli ve iki çocuk babasıdır.

Resim önizlemesi