GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-06-2020 11:41   Güncelleme : 05-06-2020 11:41

Vali Toprak’tan 5 Haziran Dünya Çevre Günü Mesajı

Konya valisi Cüneyt Orhan Toprak, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeni ile mesaj yayımladı

Vali Toprak’tan  5 Haziran Dünya Çevre Günü Mesajı

Vali Cüneyt Orhan Toprak, Mesajında :

‘’5 Haziran günü, 1970’li yılların başında dünya genelindeki çevre sorunlarının uluslararası boyutta tartışılır hale gelmesinin ardından, 1972 yılında İsveç'te yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan bir kararla ‘Dünya Çevre Günü’ olarak kabul edilmiştir.

Ülkemizde ve dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanan ‘Dünya Çevre Günü’, çevre sorunlarına dikkat çekerek kamuoyunda çevre bilinci ve hassasiyetinin oluşmasına katkı sağlaması açısından büyük önem arz etmektedir. Çevre konusu sadece bir gün değil, sürekli hatırlanması, tavır ve davranışlarımıza yansıması gereken bir konudur.

Son yüzyılda yaşanan hızlı sanayileşme, plansız şehirleşme ve doğal kaynakların fütursuzca tüketiminin olumsuz etkileri, yaşam kalitesini ve sürekliliğini tehdit eder hale gelmiştir. Gerekli tedbirler alınmadığı takdirde insanlığın gelecekte çok ciddi çevre sorunları ile yüzleşmek zorunda kalacağı unutulmamalıdır. Bu boyutuyla daha yaşanabilir bir dünya ideali, devletlerin olduğu kadar bireylerin de temel gayesi olmalıdır.

Çevre koruma ve kullanma dengelerini sağlamadaki yanlışlıkları düzeltmeye öncelikle kendimizden ve yakın çevremizden başlamamız gerekmektedir. Herkes kendi kullanım alanını temizlese ve temiz tutsa, bütün sokaklar, caddeler ve dolayısıyla şehrimiz ve Ülkemiz temiz olur.

Dünya Çevre Günü vesilesi ile Konyalı hemşehrilerimi ve İlimizde yaşayan herkesi, önce kendimizi sorgulayarak işe başlamaya, çevreyi koruma konusunda daha hassas olmaya davet ediyorum.

Devletimiz tüm vatandaşlarımızın sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşaması, biyolojik çeşitliliğin ve doğal kaynakların korunması için gerekli çalışmaları yapmaktadır. Ancak, çevre sorunlarının çözülmesi için yapılacak en önemli çalışma, insanları bu konuda bilinçlendirmektir.

Toplumumuzda bu konuda gelişen hassasiyet gelecek adına umut vermekle birlikte, doğal kaynaklarımızı daha bilinçli kullanmayı, doğayla daha uyumlu yaşamayı öğrenmeli ve öğretmeliyiz. Unutmamalıyız ki yaşadığımız çevre bizlere bir emanettir ve bu emanetten toplumun her kesimi, her ferdi sorumludur. Temiz bir çevre, yaşanabilir bir dünya, yeşil bir Türkiye, yeşil bir Konya gelecek nesillere bırakabileceğimiz en değerli miras olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; Konyalı hemşehrilerimin ve aziz milletimizin “Dünya Çevre Günü”nü kutluyor, sağlıklı bir gelecek, temiz, kaliteli ve daha yaşanılabilir bir dünya temenni ediyorum.’’